Je mi ze Zemana těžko. I on nese odpovědnost za Bakalu. Odchod z EU není myslitelný, říká poslanec Pirátů Černohorský

20.03.2018 11:17 | Zprávy

ROZHOVOR „Při čtení komentářů zahraničních médií, kde padaly věty jako ‚proruský prezident zaútočil na veřejnoprávní média‘, mi bylo těžko,“ připouští poslanec Lukáš Černohorský, který sám měl chuť ze sálu v době inauguračního projevu odejít. Piráti ale respektují jak právo prezidenta zvolit způsob projevu, tak politiky, kteří se ze židlí zvedli. Poslanec zmiňuje i to, že kritizovat dnes „nepřítele státu“ Bakalu odvahu nevyžaduje: „Prezident Zeman jako vrcholný politik 90. let ovšem přece sám nese určitou část odpovědnosti za to všechno, co se v té době událo.“

Je mi ze Zemana těžko. I on nese odpovědnost za Bakalu. Odchod z EU není myslitelný, říká poslanec Pirátů Černohorský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Piráti během tiskové konference ve sněmovně

Na Facebooku jste psal s odkazem na inaugurační projev prezidenta o tom, že jako předseda vyšetřovací komise k OKD byste měl kvitovat Zemanova ostrá slova vůči Zdeňku Bakalovi. „Bakalu ovšem de facto stvořili čeští politici 90. let, ke kterým Zeman patřil také. Když jsem však otočil hlavu doleva, tak se na stejné úrovni, jako seděli poslanci, spokojeně usmívá Zemanův tajemný dvorní poradce, kontroverzní podnikatel s chapadly v Rusku Martin Nejedlý. Necítím se již slavnostně, dere se mi na mysl jen oblíbené rčení o zametání před vlastním prahem. Následuje ostrá kritika Bakalova vlivu na média, ale o mediálním vlivu premiéra Babiše ani slovo. Jsem posledním člověkem, kdo by hájil Bakalu, ale není to laciný terč?“ Psal jste také o tom, že byste čekal více odvahy, a ne jen populismus. V čem by podle vás měl být prezident odvážnější?

Kritizovat dnes „nepřítele státu“ Bakalu podle mě opravdu odvahu nevyžaduje. Bakala se stal symbolem zpackané privatizace a připomínkou neschopnosti státu ochránit své nerostné bohatství i práva občanů. Prezident Zeman jako vrcholný politik 90. let ovšem přece sám nese určitou část odpovědnosti za to všechno, co se v té době událo. Odvážné by tedy bylo kritizovat tam, kde ještě můžeme něco změnit. Když tedy prezident během projevu prstem ukázal na média vlastněná Bakalou, neměl jedním dechem odvážně poukázat také na mediální vliv Babišova Agrofertu? Schválně, zkusme si dnes představit, co by se dělo, kdyby se tehdy Bakala stal premiérem. Koncentrace moci je vždycky rizikem a Andrej Babiš možná není Bakala, ale jeho vliv je v českých poměrech mimořádný a měli bychom mu věnovat také mimořádnou pozornost.
 
V průběhu inauguračního projevu se zvedli někteří politici a odešli. Bylo to v momentě, když prezident kritizoval Českou televizi kvůli vyváženosti vysílání. Jako první odešla ze sálu poslankyně ODS Miroslava Němcová a následně poslanci z TOP 09 a také z KDU-ČSL. Prezident podle nich útočí na svobodu tisku a nezávislá média. Jak vy chápete důvod jejich rozčílení? Je to v pořádku, že opustili sál? Neměl jste chuť odejít také?

Upřímně, chuť odejít jsem měl. Ani ne tak na protest, ale prostě proto, že projev prezidenta rozbil během chvíle slavnostní atmosféru danou už jen majestátností Vladislavského sálu a v sále zavládlo tíživé dusno. Slova, která se k nám linula totiž majestátní ani slavnostní rozhodně nebyla. Přesto bych ze sálu neodešel já ani nikdo jiný od Pirátů, ačkoliv tento krok jiných politiků respektujeme, tak jako respektujeme právo prezidenta zvolit projev, jaký uzná za vhodné. Svoboda slova je totiž pro nás hodnotou, kterou ctíme jako základ demokracie. Stejně tak jsou ale pilířem demokracie nezávislá média a prezidentův útok na ně byl opravdu daleko za hranicí vkusu. Při čtení komentářů zahraničních médií, kde padaly věty jako „proruský prezident zaútočil na veřejnoprávní média“, mi bylo těžko. Prezidenta si ale lidé zvolili ve svobodných volbách a my politici bychom měli jejich volbu přijmout, a ne jimi opovrhovat. Naším úkolem je přesvědčit.
 
Řada lidí vidí v tom, že poslankyně Miroslava Němcová odešla jako první ze sálu, projev velké odvahy. Tomáš Konečný na Facebooku vytvořil událost květiny díků pro Miroslavu Němcovou. Květiny doručí poslankyni zřejmě na jednání Sněmovny. Květiny by měly být v barvách trikolory. Poslal byste také paní Němcové květiny? A pokud, jaké?

První odejít ze sálu jistě chtělo dávku odvahy. Miroslava Němcová měla na tuto formu protestu nárok a její rozhodnutí chápu, Piráti ovšem dávají přednost jiným formám vyjádření nesouhlasu, a tak se ke květinové akci nepřipojíme.
 
Od voleb jsme svědky velké nespokojenosti určité části veřejnosti s politickou reprezentací. V minulých dnech vše gradovalo masovými demonstracemi proti zvolení Zdeňka Ondráčka předsedou sněmovní komise pro kontrolu GIBS, pak se situace ještě více přiostřila po inauguračním projevu prezidenta Miloše Zemana, proběhly demonstrace na obranu ČT, proti Andreji Babišovi, zapojili se umělci, protestovali i studenti. Co tohle všechno znamená? Čeká nás slovenský scénář? A mohou s tím Piráti něco udělat?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman nečekaně zasáhl do bitvy kolem České televize

9:38 Zeman nečekaně zasáhl do bitvy kolem České televize

Na oslavy konce 2. světové války do Moskvy bych jel, pokud by to alespoň jedním milimetrem přispělo …