Je tu světová válka, největší ohrožení světa od roku 1991. Musíme se dohodnout s Ruskem, zdůrazňuje Cyril Svoboda

27.12.2015 9:01 | Zprávy

ROZHOVOR Cyril Svoboda tvrdí, že naše pozice v EU je oslabena kvůli postoji k migraci, měli bychom si dát pozor, abychom proto nebyli vyčleněni ze schengenského prostoru. Německo podle něj migraci zvládne a my bychom je neměli kritizovat, když sami v této věci nic nekonáme. Na řešení konfliktu na Blízkém východě se musejí koordinovaně dohodnout USA, Evropa a Rusko, ani bez Asada to ale podle Svobody nepůjde.

Je tu světová válka, největší ohrožení světa od roku 1991. Musíme se dohodnout s Ruskem, zdůrazňuje Cyril Svoboda
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Cyril Svoboda

Byl podle vás něčím letošní rok přelomový?

Tento rok byl mimořádně komplikovaný, v jeho průběhu se hlavně dramaticky snížila naše bezpečnost. Druhým aspektem spojeným s rokem 2015 je to, že Česká republika oslabila svou pozici v rámci Evropské unie, a to jí škodí. Jde například o to, že poté, co Nečasova vláda odmítla podepsat Smlouvu o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské měnové unii, současná vláda ji v březnu 2014 sice podepsala, ale dodnes  leží v zahraničním výboru a Poslanecká sněmovna ji neratifikovala. Také jsme odmítli evropské řešení migrační krize, i to byl krok, který naši pozici v EU oslabil.

Tématem číslo jedna se stala migrační krize. Evropská unie a „Brusel“ čelí obviněním, že nekonají a jen bezvýsledně jednají. Co lze považovat za úspěch v jednání Evropské unie v tomto kontextu a v čem naopak evropské elity selhaly?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: David Daniel

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Korupce

Co jste udělali pro potlačení korupce, když jste byli ve vládě? A je podle vás bitcoinová kauza korupční kauzou? Horáková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák: Ukrajina skončila. Věc měsíců. Trump už jen hledá cestu

14:22 Drulák: Ukrajina skončila. Věc měsíců. Trump už jen hledá cestu

Ukrajina skončila. Přežití Zelenského režimu je otázkou měsíců. Serveru ParlamentníListy.cz to řekl …