Jiří Čunek se ohlíží za 90. léty minulého století: Stalo se hodně chyb. Zrušilo se státní plánování, zavedla se privatizace. Kdyby...

02.03.2019 11:35

ROZHOVOR „Evropa potřebuje hodně reforem, protože vymírá,“ řekl senátor a zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) s tím, že právě vymírání považuje za prioritu, kterou by se Evropská unie měla zabývat. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz komentoval také pozvání českého premiéra do Bílého domu, což považuje za úspěch. Podle něj to znamená, že Spojené státy s Českou republikou počítají a chtějí s ní mít dobré obchodní vztahy.

Jiří Čunek se ohlíží za 90. léty minulého století: Stalo se hodně chyb. Zrušilo se státní plánování, zavedla se privatizace. Kdyby...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Senátor Jiří Čunek

Andrej Babiš byl pozván do Bílého domu ve Spojených státech. V té souvislosti se samozřejmě diskutuje o tom, že Miloš Zeman zatím pozván nebyl. Vzkazuje tím americká diplomacie něco? A co lze od schůzky Babiše v Americe očekávat?

Bývá to tak, že Spojené státy a velké země jsou většinou žádaným cílem prezidentů a premiérů. Samozřejmě jde o velmoc, i co se týká obchodu, takže si myslím, že je to přirozené. Každý státník se chce – premiér a prezident – dostat do Bílého domu, a to, že se to Andreji Babišovi podařilo, je jen dobře.

Co lze tedy od schůzky očekávat?

Taková schůzka je spíše signálem, že když chtějí někoho v Bílém domě přijmout, pokud nejde o mimořádný válečný stav, je to premiér země, se kterou se Amerika chce stýkat a s níž chce mít dobré obchodní vztahy, takže jde o dobrý signál především pro trhy.

Miliardář a filantrop George Soros si postěžoval, že Evropská unie se hroutí jako SSSR v roce 1991 a že „politbyro“ jen vydává zbytečné příkazy. Nakolik s jeho prohlášením souhlasíte? A nakolik je špatný stav Evropské unie vinou právě podobných lidí?

Určitě takhle vlivní lidé nikdy nejsou bez viny anebo bez zásluhy, protože tak ohromné miliardy, které točí – a to i v Evropě – vedou samozřejmě k větší odpovědnosti, než u normálního občana či Maďara. Určitě za stav Evropy má nějakou zodpovědnost. Faktem je, že si úplně nemyslím, že se Evropa hroutí. Je pravdou, že hodně reforem potřebuje, protože Evropa vymírá a tím, že vymírá, se chová patologicky. Evropa si musí tuto věc uvědomit a udělat všechno pro to, aby nevymírala, to je její priorita. Ne neustálý ekonomický růst a tak dále. Co se týká byrokracie a těchto záležitostí, musíme pracovat na tom, aby této zátěže bylo co nejméně.

Co o stavu Evropské unie tedy vypovídá smluvní spojení zemí Německa a Francie, které se dohodly bez vědomí ostatních zemí?

Anketa

K jakému volebnímu výsledku směřuje ČSSD v příštích sněmovních volbách?

12%
85%
hlasovalo: 11683 lidí
Oba velké státy chtějí být hybatelem Evropské unie, zvláště když Anglie odchází, a v tuto chvíli minimálně svou pozicí v Evropské unii stále ještě je. Ale dohoda o významné spolupráci směřuje k tomu, aby státy upevnily a opevnily své pozice při rozhodování Evropského parlamentu a také o evropských penězích. To znamená, že chtějí ochránit své zájmy. Nepovažuji to za nic špatného, myslím, že každý si musí uvědomit, a my především, že ostatní státy tady nejsou od toho, aby nám pomáhaly, ale aby plnily zájmy svých občanů, a my se máme chovat stejně. Navíc, každá dohoda má nějaký kompromis, tak je tomu vždycky.

Andrej Babiš stále a s oblibou kritizuje devadesátá léta, „nevratné škody a ničení demokratického systému“, jak sám říká. Do toho boj s korupcí… Jak se na to díváte poté, co už je jeden a půl volebního období u moci a byl i ministrem financí? Jsou podobné argumenty stále platné, a nakolik se o ně dá opírat v dnešní době?

Faktem je, že devadesátá léta byla vlastně přerodem k úplně jinému způsobu hospodaření v České republice. Některé projekty, které měly rozumný základ – jako je státní plánování – se zrušily, zavedla se privatizace. Ze zkušenosti řekněme, že se – částečně záměrně – stalo hodně chyb, což je přirozené. Kdybychom toho v té době, kdy byla přítomná více morálka v parlamentním procesu a tedy tím pádem i v procesu hospodářském – protože to šlo ruku v ruce – využili, dopadli bychom daleko lépe. Jako vždycky při tak velkých reformách a transformacích mají hlavní aktéři primárně zájem na tom, aby se prosazovaly zájmy občanů, nebo zájmy veřejné.

Fotogalerie: - Sjezd ČSSD 2019

Jan Hamáček hovoří k delegátům sjezdu ČSSD
Delegáti  sjezdu ČSSD
Jaroslav Foldyna mezi delegáty sjezdu ČSSD
Prezident Miloš Zeman hovoří na sjezdu ČSSD, sledu...
Vystoupení prezidenta Zemana na sjezdu ČSSD
Jaroslav Foldyna na sjezdu ČSSD

Tak by to v ideálním případě politiků mělo být, ne vždycky tomu tak je…

... ano, tak to bohužel vždycky nebylo. Víme o mnohých kauzách, například zákon o hazardních hrách, který nahrál hazardním provozovatelům neskutečné miliardy ze státního rozpočtu, protože si zaplatili nějaké strany a poslance. Jak to dopadlo? Tak dlouho jsme se nemohli vymotat z označování nafty, kde se jednalo o tak ohromné úniky desítek miliard, až jsme především založili nespravedlnost. Ti, kdo neměli vydělávat, vydělávali a nebyli postiženi, nebylo jim to vzato a tak dále. Ti teď mají peníze a mohou daleko lépe tyto černé prachy alokovat do nákupu – tím křiví trh a tak dále.

Nelze už po několika měsících, kdy nastoupí vláda – ať už na komunální, krajské či celostátní úrovni – říci, že vláda stále za nic nemá zodpovědnost. Má, minimálně za to, co napravila. Ale pravdou je, že částečně ten hendikep z devadesátých let minimálně ve stálém ještě nepořádku, například v soudnictví, policii a tak dále, se potom promítá do dneška. Nemusel být tak velký. Vše se potom promítá i do ekonomické sféry.  

Takže ano, co se dělo v devadesátých letech má na nás dopad a ovlivňuje nás to. Samozřejmě se Andrej Babiš stále ještě částečně může vymlouvat, ale za mnoho věcí už musí nést zodpovědnost sám. Třeba za to, že se ještě některé věci neodstranily.

Jednou z věcí, za kterou bude muset nést odpovědnost a co budou voliči pravděpodobně sledovat, je to, jak se vypořádá se zpomalující se ekonomikou, a to nejen České republiky. Mluví se o tom, že česká vláda není připravená. Je připravená?

Uvidíme. Jestli je vláda připravena, uvidíme až ve chvíli, kdy situace nastane a začnou ji řešit. To, že ekonomika nemůže donekonečna růst takovým tempem, a že takhle rostla, není většinově zásluha žádné vlády. My jsme zakotveni v evropské a světové ekonomice a nemůžeme tomu zásadně vzdorovat sami. To znamená ani úspěchu, ani neúspěchu.

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Zuzana Koulová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Normalizace? Vždyť ti umělci netuší, o čem mluví. Režisér Ilja Racek natvrdo hovoří o urážce národa

16:30 Normalizace? Vždyť ti umělci netuší, o čem mluví. Režisér Ilja Racek natvrdo hovoří o urážce národa

POLOČAS HORKÉHO ROKU „Co mi spíš vrtá hlavou je vize, že po možném odchodu premiéra budou demonstrac…