Jiří Čunek se ohlíží za 90. léty minulého století: Stalo se hodně chyb. Zrušilo se státní plánování, zavedla se privatizace. Kdyby...

02.03.2019 11:35 | Zprávy

ROZHOVOR „Evropa potřebuje hodně reforem, protože vymírá,“ řekl senátor a zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) s tím, že právě vymírání považuje za prioritu, kterou by se Evropská unie měla zabývat. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz komentoval také pozvání českého premiéra do Bílého domu, což považuje za úspěch. Podle něj to znamená, že Spojené státy s Českou republikou počítají a chtějí s ní mít dobré obchodní vztahy.

Jiří Čunek se ohlíží za 90. léty minulého století: Stalo se hodně chyb. Zrušilo se státní plánování, zavedla se privatizace. Kdyby...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Senátor Jiří Čunek

Andrej Babiš byl pozván do Bílého domu ve Spojených státech. V té souvislosti se samozřejmě diskutuje o tom, že Miloš Zeman zatím pozván nebyl. Vzkazuje tím americká diplomacie něco? A co lze od schůzky Babiše v Americe očekávat?

Bývá to tak, že Spojené státy a velké země jsou většinou žádaným cílem prezidentů a premiérů. Samozřejmě jde o velmoc, i co se týká obchodu, takže si myslím, že je to přirozené. Každý státník se chce – premiér a prezident – dostat do Bílého domu, a to, že se to Andreji Babišovi podařilo, je jen dobře.

Co lze tedy od schůzky očekávat?

Taková schůzka je spíše signálem, že když chtějí někoho v Bílém domě přijmout, pokud nejde o mimořádný válečný stav, je to premiér země, se kterou se Amerika chce stýkat a s níž chce mít dobré obchodní vztahy, takže jde o dobrý signál především pro trhy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dřív prezidenti na summit NATO jezdili

A byli to i prezidenti z jiného tábora než vládního. V čem je to teď jiné? A o čem se tam vlastně rozhoduje a rozhoduje se tam o něčem, jakože by prezident mohl třeba svou účastí rozhodnout o něčem, co vláda nechce?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

12:30 „Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

Podpora stávky v České televizi ze strany odborového předáka Josefa Středuly? „V rámci ČMKOS působí …