Jiří Pospíšil navrhuje: Postavit tábory mimo Evropskou unii. Jako v Austrálii. A začít posílat pryč

15.09.2015 10:08 | Zprávy

ROZHOVOR O uprchlické krizi i ochraně našich hranic promluvil pro ParlamentníListy.cz europoslanec Jiří Pospíšil. Vyjádřil se mimo jiné i k tomu, že Německo ubytovalo uprchlíky také v nechvalně proslulých prostorách bývalého koncentračního tábora. „Místa, kde byli dříve masově vražděni lidé, by neměla být z určité úcty k nim využívána,“ říká Pospíšil.

Jiří Pospíšil navrhuje: Postavit tábory mimo Evropskou unii. Jako v Austrálii. A začít posílat pryč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil

Německo, Slovensko i Rakousko uzavřelo hranice, my zatím ne… Myslíte, že u nás to není třeba? Nepůjdou běženci k nám, když se nedostanou na místa, kam měli původně namířeno?

Od počátku uprchlické krize jsem se obával, že nedůsledná ochrana vnější hranice EU povede až ke zničení Schengenu. Teď se to zdá bohužel na dohled. Překvapuje mě postoj Německa, které uprchlíky do Evropy v minulých týdnech zvalo, slibovalo jim, jak se o ně postará, a nyní je prvním státem, který hranice uzavřel. Jejich politika není příliš konzistentní, když v jedné chvíli vítají uprchlíky, a ve druhé před nimi zavírají hranice.
Osobně se domnívám, že zatím Česká republika k uzavření svých hranic přistoupit nemusí, je třeba je ale pečlivě kontrolovat. Pevně však věřím, že ze strany Německa, Slovenska i Rakouska to bude jen dočasné obnovení hranic, ale kdoví, jak dlouho taková dočasnost bude trvat.
I na naše hranice jde více policistů. Ovšem jak je uhlídají? Utečenci určitě nepůjdou jen přes hraniční přechody.
Samozřejmě máte pravdu, naprosto neprodyšnou hranici nevytvoříme. Nicméně musíme se ale snažit, aby kontrola byla co nejdůslednější.

Německo prý ubytovalo uprchlíky v místě, které spadalo pod bývalý nacistický koncentrační tábor. Co na to říkáte?

Je to pro mě obdobná etická otázka, která se vedla u nás, a to zda na území bývalého internačního tábora v Letech má být provozován zemědělský podnik. Já osobně si myslím, že by místa, na kterých byly dříve masově vražděni lidé, neměla být z určité úcty k nim využívána. Ale je to můj osobní názor.

Rakouská vláda pověřila armádu výpomocí s přísnější ostrahou hranic kvůli uprchlické krizi a na hranicích s Maďarskem také výkonem dočasné hraniční kontroly. Maďarský server Index.hu napsal, že premiér Viktor Orbán by mohl vyhlásit výjimečný stav. Co bude dál?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

koncesionářské poplatky

Dobrý den, pane Nachere. Samozřejmě vím, že jste proti zvýšení koncesionářských poplatků, a pokud to dobře chápu, tak když budete u moci, tak je opět snížíte? A neuvažujete o jejich úplném zrušení? Já netvrdím, že se třeba na nějaké pořady na ČT nekoukám, ale pokud jde o zpravodajství rozhodně mi ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Lidé jako Foltýn si nezaslouží, že jejich předky Sověti zachránili před vyhlazením od Němců.“ A Vidlák ještě přidal

4:46 „Lidé jako Foltýn si nezaslouží, že jejich předky Sověti zachránili před vyhlazením od Němců.“ A Vidlák ještě přidal

VIDLÁKŮV TÝDEN Oslavy konce 2. světové války se nenesou v souladné atmosféře. „S prominutím, lidé ja…