Jiří Zimola po schůzce se Zemanem pro PL: Pseudokauzy vymyšlené kmotry z ODS. Všechny lži budou vyvráceny

26.04.2017 18:52

VIDEO UVNITŘ „Prezident Miloš Zeman mi vyjádřil podporu,“ sdělil v rozhovoru bezprostředně po jednání s hlavou státu ParlamentnímListům.cz odstupující jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Zároveň popřel, že by o vývoji v kraji v poslední době hovořil s Andrejem Babišem. Podle svých slov k tomu neměl důvod.

Jiří Zimola po schůzce se Zemanem pro PL: Pseudokauzy vymyšlené kmotry z ODS. Všechny lži budou vyvráceny
Foto: Archiv PL
Popisek: Jiří Zimola
reklama

Pane hejtmane, můžete popsat, o čem jste mluvil s prezidentem Zemanem?

Požádal jsem pana prezidenta, abych ho mohl informovat o aktuálním dění v Jihočeském kraji. Jak asi víte, z popudu hnutí ANO se rozpadla koalice a s podporou nejrůznějších pseudokauz vznikla koalice nová. Já osobně už součástí vedení kraje nebudu, zítra budu rezignovat na post hejtmana Jihočeského kraje, kteroužto funkci hejtmana jsem vykonával posledních osm let.

Informoval jsem pana prezidenta o tom, jaké byly důvody této rezignace, a tedy rozpadu koalice, o těch pseudokauzách a zejména o brutálním a extrémním politickém tlaku, který na mě byl vyvíjen.

V nejbližších dnech pochopitelně vyvrátím všechny ty lži, vysvětlím veškeré okolnosti a podrobnosti kauz, jako jsou moje rekreační nemovitost na Lipně nebo odměňování v Jihočeských nemocnicích. Představil a vysvětlil jsem to i panu prezidentovi a jsem rád, že mi pan prezident vyjádřil podporu.

V každém případě se nyní chci soustředit nejen na to vysvětlování a zejména na kandidaturu do Poslanecké sněmovny, kde jsem připraven se z dvaadvacátého místa ucházet o důvěru voličů v Jihočeském kraji.

Neobáváte se, že vás vedení strany z kandidátky vyškrtne? Tato pravomoc existuje.

Nikdy jsem nezpochybňoval kompetenci nejužšího vedení strany zasahovat do kandidátek, ta je koneckonců dána stanovami, a dokonce si myslím, že v extrémních případech je to možné. To ale není moje záležitost a záležitost mých takzvaných kauz.

Proto se domnívám, že v tomto případě by ČSSD popřela minimálně přívlastek demokratická ve svém názvu, neboť by se chovala nedemokraticky a také nelogicky, protože jsem to byl já, který sociální demokracii v uplynulých letech přinesl několik vítězství ve volbách. Byl jsem to já, který vyhrál ve třech krajských volbách, v jedněch parlamentních volbách, a dokonce s nejvyšším počtem preferenčních hlasů. Troufám si tvrdit, že by vedení sociální demokracie bylo samo proti sobě.

 

Bylo i toto tématem vašeho rozhovoru s panem prezidentem?

Samozřejmě jsme se bavili o mé politické budoucnosti, o tom, co v nejbližších týdnech a měsících budu dělat, a já jsem ujistil pana prezidenta, že nehodlám hazardovat s důvěrou voličů v Jihočeském kraji ve mne a že se hodlám ucházet o jejich důvěru, protože si myslím, že za mnou je spousta úspěsné práce pro kraj, kterou dokážu přenést i na parlamentní půdu.

Co se týče údajných kauz kolem vaší osoby, sám jste naznačil něco málo o úloze vedení ČSSD. Už předtím se hovořilo v zákulisí o tom, že jste „další na řadě“ po několika jiných lidech, kteří úplně nepatřili ke křídlu šéfa strany Sobotky. Můžete to komentovat?

Nechci v žádném případě pojmenovávat konkrétní osoby, které mohly stát v pozadí celé této záležitosti. Troufám si s jistotou tvrdit, že iniciátorem této záležitosti byla především kmotrovská jihočeská ODS, která si přizvala politicky nezkušené, a přitom silně ambiciózní nováčky z hnutí ANO. Snažili se přeformátovat koalici na jihu Čech s využitím vymyšlených kauz. To, že se uvnitř sociální demokracie už řadu měsíců ozývají kritické hlasy směrem k vedení, a to, že i já jsem jedním z výrazných kritiků, podle mého skončilo na sjezdu.

Sjezd byl posledním milníkem, kde jsme měli možnosti si to vše vnitrostranicky vyříkat, a já jsem věřil, že nyní půjdeme jako sjednocená strana k volbám. Tím méně pochopitelné by pro mě bylo, pokud by se signály, které jsem dostával, že za tím může stát i vedení sociální demokracie, ukázaly jako pravdivé. Já ale nechci škodit ČSSD a na tyto hry nebudu přistupovat.

Mluvil jste před chvílí o tom, že rozpad koalice iniciovalo hnutí ANO. Přitom po krajských volbách se zdálo, že máte s Andrejem Babišem korektní vztahy, jednal jste s ním tehdy a hnutí ANO nakonec bylo tím, kdo inicioval konec krajské vlády a v nové koalici ani není zastoupeno. Co za tím vidět?

Je to pochopitelně o silné politické nezkušenosti a silné ambicióznosti některých lídrů jihočeského hnutí ANO. Mé tehdejší povolební setkání s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem bylo pouze o tom, že jsme jako vítěz voleb chtěli do koalice přizvat ANO, které ale spíše dávalo přednost spojení s ODS. Já jsem tehdy předsedovi Babišovi vysvětlil, proč by nebylo dobré s občanskými demokraty, kteří jsou skutečně na jihu Čech velmi toxičtí, spolupracovat. Že se hnutí ANO navzdory této spolupráci rozhodlo opětovně pokusit se vkročit do sňatku s ODS, svědčí spíše o nich samotných než o nás a této koalici.

Hovořil jste s Andrejem Babišem od doby, kdy se kolem vás začaly objevovat údajné pochybné kauzy?

Ne, s Andrejem Babišem jsem se o tom nebavil. Nevidím ani jediný důvod se s ním o této záležitosti bavit, má své reprezentanty na jihu Čech a jistě s nimi celou záležitost mohl konzultovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poslanec SPD jen zírá, co se odehrávalo kolem americké vojenské mise. Žádná pomoc, spíše sběr dat

21:18 Poslanec SPD jen zírá, co se odehrávalo kolem americké vojenské mise. Žádná pomoc, spíše sběr dat

ROZHOVOR „V první řadě bychom přivítali pomoc civilní. Nejdříve se mluvilo o zdravotnících, pak to b…