Koalice se domluvila na tom, jak ošetří výdajové paušály pro OSVČ. Kabinet Bohuslava Sobotky má ale v plánu i další změny, a to v sociální oblasti, v daňové oblasti, chce šetřit na ministerstvech – uvědomuje si podle vás vláda vůbec, že na druhé straně také musí mít z čeho brát? A přinesou tyto změny třeba něco lepšího pro podnikatele?
Ty prozatímní úpravy kabinetu jsou pouze ve smyslu kolem zvyšování a snižování příjmů ve státním rozpočtu, jenže problém je v tom, že se začalo šťourat do zbytečně velkého množství restů a zbytečných drobných věcí. Kdyby si třeba vláda dala jako cíl – což dávám jen jako příklad – že ze dvou sazeb DPH dá jen jednu sazbu a bude z toho tolik a tolik procent, tak by to možná bylo přínosnější jako jeden cíl pro jedno volební období, nežli když se šťourá do drobností. Ale když se vlastně šťourá do drobností, a z mého pohledu jsou nějaké paušály a zastropování drobnostmi, tak to může nakonec podnikatelské prostředí dokonce rozbouřit a pak to bude možná horší nežli lepší. Protože v realitě to nakonec dopadne tak, že si každý - i malý živnostník - musí zaplatit znovu daňového poradce, neboť i letos jsou daně jinak nežli v loňském roce. Takže tyto věci z reality pak efekt, který má se změnami přijít, do značné míry stírají. Takže je tady otvírána zbytečně velká škála drobných opatření a tím pádem se vlastně pozitivní efekt pro podnikatelský sektor rozmělní, aniž by to pomohlo státnímu rozpočtu.
Jinými slovy – hodně se mluví, čímž se vyčerpá politický kapitál, a nadto se zbytečně koalice rozhádá v drobnůstkách, které v zásadě ve svém konečném důsledku až tak moc nikomu nepomůžou. Takže třeba já osobně nejsem moc nadšená z toho, že se tyto věci otvírají. Když už, tak se má domlouvat nějaká pořádná věc, velký projekt typu jak „opravit penzijní reformu“, o níž se sice teď mluví, ale zatím jen ve smyslu zrušme ji. Nevidím tedy ve vztahu ke kabinetu prozatím žádnou navrhnutou úpravu, která by podnikatelské prostředí v zásadě zlepšila.
Co si myslíte o ministru financí a vicepremiérovi Andreji Babišovi? Před vstupem do koalice a ještě krátce poté měl mnoho proklamací snad ke všemu, ale teď to vypadá, že z některých couvá.
Tady se pan Babiš do značné míry přepočítal v předpokladu, že se stát dá řídit jako firma. To se tedy řídit nedá. On se ale s největší pravděpodobností domníval, že jak byl zvyklý ve své firmě šéfovat a všichni ho poslouchali, že ho všichni budu poslouchat i na ministerstvu a že on jak rozhodne, tak to bude i ve státě. A teď asi velice překvapeně zjišťuje, že naráží na politická jednání a naráží i v koalici. Když mu to nakonec projde v koalici, tak mu to ale nemusí projít už v Parlamentu, a tím pádem jeho couvání bude asi mít kořeny tady v tomto ujasnění si, že stát se nedá tímto způsobem řídit, protože ve státě to funguje na principu vyjednávání. Takže tady si myslím, že to hodně narazilo, a že z tohoto důvodu také moc z předvolebních slibů nezůstane.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová