Jsem zhnusena. Šichtařová v šoku. Milá vládo...

24.04.2022 17:30 | Rozhovor

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Pobouření ministra zemědělství Zdeňka Nekuly nad vysokou přirážkou točeného salámu v rámci tažení proti výším marží obchodníků není každému po chuti. „Jsem rozhořčena a zhnusena. Zhnusena, že o našich životech rozhodují lidé, kteří dávají slovům ‚tržní prostředí‘ podmínky. To je jako tvrdit, že máme svobodu slova, akorát za slova budeme lidi zavírat,“ říká Markéta Šichtařová. K plánu Evropské komise, že EU ponese hlavní tíži nákladů na obnovu poválečné Ukrajiny, dodává, že nevidí žádný důvod, proč by měla platit na sanaci ukrajinského politického režimu, který byl již před válkou prolezlý korupcí a oligarchářstvím.

Jsem zhnusena. Šichtařová v šoku. Milá vládo...
Foto: Archiv MŠ
Popisek: Ekonomka a ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová

Zaregistroval jsem komentář, že vláda Petra Fialy se ocitla před otázkou, zda poruší předvolební slib a zvýší daně, přičemž ovšem dodrží slib jiný, totiž postupné ozdravení veřejných financí; nebo poruší předvolební slib ozdravení veřejných financí, přičemž ovšem daně nechá víceméně tam, kde jsou. Dostal se kabinet do pasti vlastních předvolebních slibů, a pokud ano, jak z ní ven?

To není past, to by byla hrubá manipulace, pokud by to vláda postavila takto. Proboha, kdo kdy přišel na to, že k ozdravení veřejných financí je třeba zvýšit daně? Povšimli jste si, jak často například ministr Jurečka mluví o dotacích? Neboli o rozdávání peněz, které se předtím někomu seberou? Ten problém s veřejnými financemi přeci vůbec není na straně příjmů rozpočtu! Ten problém je, že vláda rozdává, co jí nepatří. Když mluvíme o ozdravení veřejných financí, mluvíme o rušení dotací a snižování výdajů z rozpočtu. Tvrdit, že „ozdravíme“ veřejné financí tím, že zvýšíme daně, je stejné jako tvrdit, že uzdravíme pacienta na ventilátoru tím, že ho ještě navrch připojíme na umělou ledvinu. To jen konzervuje neudržitelný a nemorální status quo.

Česko je zemí s třetím nejprudším růstem cen v celé Evropě. Ekonom Jan Švejnar v rozhovoru pro týdeník Echo připsal díl viny na růstu inflace i České národní bance za zvyšování úrokových sazeb. Bylo to podle něj předčasné a špatné, protože firmy najednou mají dražší úvěry než v okolních zemích a jsou zcela evidentně znevýhodněny. „To může oslabit i celou ekonomiku. Je tady riziko do recese,“ tvrdí. Lze v tomto s profesorem Kolumbijské univerzity v New Yorku souhlasit?

Zůstává mi rozum stát nad tím, jak dneska ještě někdo může panu ideologovi Švejnarovi říkat ekonom, když z něj padají takové perly. Na druhou stranu je fakt, že socialismus byl vždy už od dob Marxe a Engelse ideologie rodící se mezi univerzitními intelektuály. Dělníci, kterým byla tato ideologie vnucována, ji nikdy sami nevymýšleli. Tolik k panu Švejnarovi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

18:21 Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Nesouhlasím s touto funkcí státu, nevidím ke koncesionářským poplatkům …