Jste pitomci, když odmítáte zraněné Ukrajince! Šiklová nadává kritikům

02.03.2014 18:08

ROZHOVOR Ukrajina se nejspíš rozdělí na dvě území. Krym byl vždy součástí Ruska. Socioložka a bývalá chartistka Jiřina Šiklová takto rozebírá situaci na východ od Česka. Kritikům poskytnutí pomoci zraněným lidem z Ukrajiny spílá do pitomců. Kdyby to země neudělala, nestála by podle ní ani za zlámanou grešli.

Jste pitomci, když odmítáte zraněné Ukrajince! Šiklová nadává kritikům
Foto: red
Popisek: Jiřina Šiklová

Anketa

Schvalujete ruskou okupaci Krymu?

81%
16%
hlasovalo: 31807 lidí

Konflikt z kontinentální Ukrajiny se posunul na poloostrov Krym. Myslíte si, že může dojít k válce?

V Kyjevě šlo o demonstrace. Nicméně Krym byl vždy součástí Ruska a byl nesmyslně Chruščovem darován. Představte si, že by Miloš Jakeš dal Polsku část Těšínska. To je přeci zcela absurdní, ale stalo se to. Rusko tam má svou flotilu a jde o území, které nechce pustit. Uvidíme.

Milan Syruček v knize Je třeba se bát Ruska? mimo jiné píše, že si na předání Krymu Ukrajině Nikita Chruščov testoval svou moc...

To je možné. Nicméně už je to šedesát let, takže jako bychom se bavili o Versailleském míru anebo o Alsasku - Lotrinsku. Herzegovina, samá rovina. To jsou absurdní věci, co se dnes řeší. Představte si, že by si rakouská armáda vypůjčila pár vojáků z Budapešti a řekla, že je to jejich území. Na to se přeci nedá koukat.

Na stole je možnost, že se území Ukrajiny rozdělí. Co vy na to?

Nejsem politolog, ale domnívám se, že se Ukrajina západní opravdu oddělí od východní části. To tu bylo vždy. Vždyť část Ukrajiny byla třeba součástí Polska. To je další historická souvislost.

Myslíte si, že to dopadne jako dělení Československa?

To ne. V našem případě se jednalo o dva státy, a to i historicky. Ukrajina byla vždy součástí carského Ruska. Jedna část byla přidělěna Polsku místo území, co mělo Rusko na východě. Třeba Pobaltské republiky byly také svého času samostatné části, pak spadly pod SSSR a nedávno získaly opět samostatnost.  Proto si myslím, že by se mohla západní Ukrajina oddělit.

Nicméně nebyla Ukrajina v podstatě kolébkou carského Ruska?

Byla základem kyjevské Rusi, tudíž celé Rusko byl Kyjev. Tam nahoře to nikoho moc nezajímalo. Od toho jméno Rus. Je to složité.

Do tuzemských nemocnic bylo přivezeno několik zraněných demonstrantů z Ukrajiny. V Česku sílí hlasy, že prý nemáme lůžka pro vlastní pacienty, ale vozíme sem cizí...

Ti, co to říkají, jsou pitomci. Tak to ale bylo vždy. Poskytnout pomoc zraněným lidem je v pořádku. Kdybychom to neudělali, tak bychom nestáli za nic. Dělají to všechny země, které mají úroveň. Vždyť nemocnice nejsou tak přeplněné, jak ti podivíni tvrdí.

Jak ostatně vnímáte revoluci na Ukrajině. Jsou demonstranti opravdu v právu?

Promiňte, ale takhle se to nedá vnímat. Vždyť jde o úplně jiné požadavky, než měli předtím. Asi jako když se někde sejdou lidé, proti nim se postaví policie, kterou napadne vojsko. Šli nejdřív za něco demonstrovat, ale vyvinulo se z toho něco jiného.

A jak tamní eskalující násilí vnímáte?

Jako lokální konflikt, který se změnil v konflikt Ruska s Ukrajinou. Vladimir Putin nechce připustit, aby se Ukrajina rozdělila anebo odpadla od bývalého SSSR, tedy od Ruska.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vědomá likvidace v EU. Větru neporučili, říká Šichtařová. A už je problém

17:13 Vědomá likvidace v EU. Větru neporučili, říká Šichtařová. A už je problém

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Ceny plynu a elektřiny dosáhly v Evropě nových rekordů. „Pokud nyní bud…