Juncker z Marsu, úplně mimo realitu. Petr Mach prozrazuje, jak se v Bruselu nadbíhá tureckým vyděračům. Ale Maďaři už si prý chystají kladivo na hřebík do rakve EU

18.09.2016 8:47

ROZHOVOR Předseda Evropské komise Juncker je odtržený od reality, žijící v iluzi, myslí si europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach. Na výrok jiného Lucemburčana, jejich ministra zahraničí, na adresu Maďarska uvedl: „Ještě chvíli budou takto přezíravě mluvit o zemích střední Evropy a Maďarsko bude další, kdo se na ně vykašle.“ V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také říká, že celá Komise OSN je směšná organizace, a podivuje se, jak může vůbec ještě někdo chtít Turecko v EU.

Juncker z Marsu, úplně mimo realitu. Petr Mach prozrazuje, jak se v Bruselu nadbíhá tureckým vyděračům. Ale Maďaři už si prý chystají kladivo na hřebík do rakve EU
Foto: Daniela Černá
Popisek: europoslanec Petr Mach na besedě v Olomouci

Jak hodnotíte projev předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera o stavu Unie tento týden ve středu? Milan Vodička v MfD napsal, že je to, jako by přiletěl z Marsu... Vůbec v projevu nezmínil Brexit, vypustil migraci a džihádisty, pouze zmínil, že je Evropa v existenciální krizi. Ale proč, to nevysvětlil...

Juncker je typickým představitelem EU: Odtržený od reality, žijící v iluzi, že se věci musejí dělat pořád tak jako doteď. Není u něj patrná jakákoliv sebereflexe, žádný náznak toho, že by uznal, že Brexit je začátkem rozpadu EU, pokud se nic nezmění, žádný náznak toho, že dosavadní politika EU ve věci migrace byla tragicky chybná.

Juncker je Lucemburčan. Jiný vrcholný politik z této země, ministr zahraničí Jean Asselborn, zase tento týden uvedl, že je pro vyloučení Maďarska z EU kvůli jejímu postoji k uprchlíkům. Co na jeho slova říkáte?

Anketa

Měla by se Visegrádská čtyřka v případě vítězství Norberta Hofera propojit s Rakouskem a vytvořit těsnější unii?

94%
hlasovalo: 10784 lidí

Ještě chvíli budou takto přezíravě mluvit o zemích střední Evropy a Maďarsko bude další, kdo se na ně vykašle a vystoupí samo. Maďarsko zachránilo Evropu před ještě větší tragédií, když jako první postavilo plot a zastavilo migrační příliv. Maďarsko bude za měsíc mít referendum, ve kterém občané odmítnou bruselský diktát kvót. Radil bych všem, ať to respektují, protože když kvůli tomu Maďarsko zažalují u Evropského soudního dvora, jen tím zatlučou další hřebík do rakve EU.

V určitých evropských kruzích v Evropě teď není populární ani Polsko. V Evropském parlamentu jste hlasovali o usnesení věnované situaci u našeho severního souseda. Vy jste byl proti. O co šlo?

Bylo směšné, když během jedné hodiny bruselská vládnoucí garnitura nejdřív kárala Polsko za údajné ohrožování „principů právního státu“ a ohrožování „hodnot EU“ kvůli naprosto nevinným změnám v zákonech o veřejnoprávní televizi a ústavním soudu a vzápětí obhajovala jednání o připojení Turecka, které na jakékoliv principy právního státu kašle. Pokud jde o Polsko, označil jsem požadavek, který europoslanci schválili, totiž aby Evropská komise přezkoumávala polské zákony, za popírání polské suverenity.

Vysoký komisař pro lidská práva Zaíd Husajn prohlásil v Haagu, že český prezident Zeman je populista – stejně jako třeba Fico a Orbán používá rétoriku Islámského státu. Jak hodnotíte tento výrok?

Pan Husajn Zaíd by se měl omluvit. Týden po nemístném přirovnání předních evropských premiérů a prezidentů k vůdcům Islámského státu, že prý mají stejnou rétoriku, zveřejnil Islámský stát další propagační video naprosto barbarské popravy vězňů na jatkách. Když panu Zaídovi Husajnovi připadá způsob projevu evropských politiků a Islámského státu podobný, ať o tom jede příště přednášet do Islámského státu. Jistě mu tam zatleskají. Celá Komise OSN pro lidská práva je směšná organizace.

Vyzval jste premiéra Sobotku, aby na pátečním setkání Evropské rady v Bratislavě podpořil ukončení jednání s Tureckem o vstupu do EU. Můžete prosím vysvětlit důvody proč?

Turecko nás aktuálně vydírá, že když nedostane bezvízový styk, pošle do Evropy další várky migrantů. Turecko likviduje na severu země Kurdy, kteří statečně bojují s největším zlem dneška, Islámským státem. Turecko dělá čistky v justici a školství, které nemají nic společného s principy právního státu. Jak vůbec může někdo stále chtít tuto zemi v EU? Kterýkoliv premiér může na zasedání Evropské rady žádat ukončení jednání s Tureckem. Merkelová to asi neudělá, tak říkám, ať to udělá Bohuslav Sobotka.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo v listopadu 1989 řídil změny? O těchto jménech se mluví. Ale Jakeš byl mimo. Spisovatel Čejka také o Babišovi a dnešní cenzuře mlčením

20:00 Kdo v listopadu 1989 řídil změny? O těchto jménech se mluví. Ale Jakeš byl mimo. Spisovatel Čejka také o Babišovi a dnešní cenzuře mlčením

ROZHOVOR Před listopadem 1989 již panovalo znatelné uvolnění poměrů. „Jinak bych se těžko mohl stát …