Kandidát do Senátu Čuňas: Dienstbier by měl chodit kanálama

05.08.2016 15:45 | Zprávy

Děsí mne ta bezmezná touha pana Babiše a socialistů všechno o všech vědět. Vadí mi snaha Miloše Zemana o erdoganizaci naší země, a že nás otáčí na Východ, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz nezávislý kandidát do Senátu František „Čuňas“ Stárek. Zanechal prezidentovi i vzkaz. Jaký? A jak vzpomíná na našeho prvního porevolučního prezidenta? V souvislosti s polistopadovým vývojem připouští, že máme před sebou ještě kus cesty, ale poukázal zároveň na jednu věc, o níž je přesvědčen, že ji budoucí historikové docení. Prozradil nám také, s jakými prioritami kandiduje do Senátu. A nejen to...

Kandidát do Senátu Čuňas: Dienstbier by měl chodit kanálama
Foto: archiv kandidáta
Popisek: František ,,Čuňas" Stárek

Svoje rozhodnutí kandidovat vysvětlujete tak, že vás trápí vstup oligarchů do politiky a ohrožení svobody jednotlivce. Jaký zákon nebo opatření vnímáte jako největší rizika?

Není to o jediném zákonu. Jde o systematické ořezávání svobod, posilování prokontrolovanosti, čehož výsledkem je omezování prostoru pro svobodnou vůli. Mě na tom přitom děsí ta bezmezná touha pana Babiše a socialistů všechno o všech vědět. To máte kontrolní hlášení, elektronickou evidenci tržeb, registr sportovců, klubů a trenérů, zákon o prokazování původu majetku, národní registr hrazených zdravotních služeb nebo i prolomení domovní svobody, kdy by vám mohl domů přijít úředník zkontrolovat, čím topíte.

Andrej Babiš takhle dokonce chtěl i registr bankovních účtů. To už si říkám, že za chvíli bude vláda chtít vědět i kolikrát denně jíme, kolik máme žárovek a jak často jezdíme autem. A k tomu si připočtěme zápas mezi hnutím ANO a ČSSD, který přerůstá v politizaci policie. Jako občané musíme své svobody a práva bránit. Jinak hrozí, že o ně postupně přijdeme.

Jaký první krok, pokud pomineme počáteční formality, byste učinil, kdybyste se stal senátorem?

Snažil bych se oživit projednávání ústavního zákona o bezpečnosti České republiky, jehož podstatou by bylo zvýšit výdaje na obranu. To je potřeba, protože naše armáda je dlouhodobě podfinancována. Svou obranu a spojenecké závazky bychom si měli financovat ze svého a ne jet na cizí účet. Bohužel obdobný návrh Senát nedávno zamítl, ale snad se po volbách změní rozložení sil a návrh bude mít šanci uspět.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost

0:01 Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR K čemu máme Listinu práv a svobod a sociální práva v ní garantovaná, ptá se poslan…