Byl jste vůbec prvním hejtmanem kraje a i poslední čtyři roky jste se podílel na vládě v kraji. Co byste vyzdvihl z toho, co se vám podařilo?
V posledních čtyřech letech bezesporu transformace krajského zdravotnictví. Ztrátové „okresní“ nemocnice jsme sloučili do zastřešující organizace Nemocnice Pardubického kraje s jedním managementem a centralizovanými procesy, které umožňují koncepční řízení a společné nákupy zdravotnického materiálu. Byl to první – a nutno říct, že úspěšný – krok k další stabilizaci a rozvoji zdejších nemocnic, ke zvyšování kvality zdravotnické péče o občany kraje. V dlouhodobé perspektivě posledních 16 let od vzniku krajů bych rád vypíchl, že z Pardubického kraje, který mohl zpočátku někomu připadat jako popelka mezi českými regiony, se díky uvážlivému a koncepčnímu vedení stal jeden z nejdynamičtěji se rozvíjejících regionů střední a východní Evropy, jak vloni ostatně ve svém ocenění kraje konstatovalo i prestižní vydavatelství Financial Times.
Jak se podle vás kraj proměnil od doby, kdy jste poprvé překročil práh krajského úřadu?
Obrovským způsobem, hlavně v posledních několika letech, kdy se nám podařilo vyčerpat všechny přidělené evropské dotace. Když se rozpomeneme, jak ulice měst i venkov vypadaly před patnácti, dvaceti lety, je neuvěřitelný pokrok nepřehlédnutelný: opravené silnice, zateplené fasády škol a nemocnic, desítky milionů investovaných do technologií ve zdravotnictví i neuvěřitelný posun v systému sociální péče, který nám mohou jiné kraje závidět... Máme dnes jednu z nejnižších nezaměstnaností v republice, o čemž se nám před lety mohlo zdát, a naopak jednu z nejrychleji se rozvíjejících krajských ekonomik. Investují zde přitom hlavně firmy s vysokou přidanou hodnotou svých výrobků nebo s výrazným inovačním a tedy perspektivním potenciálem.
Jako 1. náměstek hejtmana jste byl v nynějším volebním období zodpovědný za zdravotnictví v kraji. Pardubické hejtmanství se už patnáct let od vzniku krajů snaží vyřešit hlavně ztrátové zdravotnictví. Po letech diskusí se však rozhoupalo k radikálnímu kroku a k letošnímu prvnímu lednu všech pět nemocnic sloučilo pod jedinou hlavičku Nemocnice Pardubického kraje. Domníváte se s odstupem času, že centralizace nemocnic byla krokem správným směrem? A především, jaké další kroky, pro zachování rozsahu a dostupnosti zdravotní péče jsou podle vás nyní potřeba?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková