Kandidátka ODS: Nevolte nové strany. Nečasova vláda byla jedna z nejlepších, ale...

07.10.2013 8:51

ROZHOVOR Hrozí nám omezení osobních svobod. Nejen ze strany komunistů, ale i dalších stran. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz to řekla kandidátka do sněmovny za ODS v Olomouckém kraji Zuzana Majerová Zahradníková. Řeč byla také o TOP 09, politické korektnosti, Miloši Zemanovi a pachuti z konce Nečasovy vlády.

Kandidátka ODS: Nevolte nové strany. Nečasova vláda byla jedna z nejlepších, ale...
Foto: Archiv ZMZ
Popisek: Zuzana Majerová Zahradníková

Vaše strana teď v programu navrhuje daňové úlevy pro podnikatele, zeštíhlení státu, podpory vědy a výzkumu. Znamená to, že ODS věří ve volební úspěch navzdory předpokladům, že skončí v opozici, když přichází s takto ambiciózním programem?

Do každých voleb musíme jít s cílem uspět co nejlíp. ODS měla vždy kvalitní a propracovaný program a jsem přesvědčena, že to je jednou z našich největších devíz i v těchto volbách. Neslibujeme však modré z nebe. Vycházíme z toho, že reforem a nových zákonů v této zemi bylo až až, a lidé potřebují spíše stabilitu a srozumitelnost. Proto slibujeme zklidnění prostředí jak v oblasti daňové politiky, tak třeba i ve školství. V žádném případě však nerezignujeme na odstraňování chyb. Stabilita ano, ale jen tam, kde je prospěšná.

Jaké jsou Vaše osobní volební priority? Čím chcete přesvědčit voliče v Olomouckém kraji?

Jsem relativně novou tváří v olomoucké politice, ale vím, že to na přesvědčení voličů nestačí. Do politiky vstupuji až poté, co jsem získala řadu profesních zkušeností, zejména v oblasti školství a podnikání, a ty chci prosazovat. Navazuji také na své předky, konkrétně mého dědečka, Františka Dvořáka, který byl perzekuován v době obou totalitních režimů. Jeho odkaz, neohnout záda a za každých okolností hájit svobodu a pravdu, jsem obhajovala již v době sametové revoluce a s tímto poselstvím jdu i do letošních voleb. Jak totiž vidno, nejen ze strany KSČM, ale i dalších stran nám hrozí velké nebezpečí omezení osobních svobod, čemuž nechci jen tak nečinně přihlížet.

Mojí třetí prioritou je celková změna politiky. Jsem zvyklá věci říkat, tak jak jsou, a právě tohle dnes českým politikům hodně chybí. Žijeme v zajetí politické korektnosti a některé věci neříkáme, přestože jsou správné. Pro mě však platí zásada, že říkám, co si myslím, a tímto stylem se chci prezentovat i na půdě Poslanecké sněmovny. Svoje voliče tak mohu ubezpečit, že jejich hlas bude rozhodně slyšet!

Souhlasíte s tím, co řekl Martin Kuba, tedy, že ODS výrazně ustupovala Miroslavu Kalouskovi, a proto upustila od svých priorit?

Bezesporu je na tom kus pravdy. Když se totiž podíváme na největší průšvihy minulé vlády, v řadě případů pod nimi vidíme podpisy ministrů za TOP 09, ať už jde o sKartu, problémy na úřadech práce, navýšení DPH či nezvládnutý resort kultury. Na to by se nemělo zapomínat a nesvalovat veškerou vinu na ODS.

Fotogalerie: - Kampaň ODS v Teplicích

Senátor Jaroslav Kubera řídí auto na ovládání s ná...
Radim F. Holeček diskutuje s občanem
K mání byla trička s různými nápisy
Muž s letákem programových cílů ODS
Na akci dorazila i Miroslava Němcová
Někteří občané přišli politikům říci, co si myslí

Jak hodnotíte vládu Petra Nečase a její pád?

Vláda Petra Nečase bohužel „dojela“ na špatné komunikování svých reforem. Obsahově byla podle mého názoru jednou z nejlepších polistopadových vlád, nedařilo se jí však své kroky dobře vysvětlit lidem. Bohužel tuto dobrou vizitku si pokazila svým předčasným koncem, který však provázely podivné okolnosti, jež dodnes nebyly vysvětleny. Zůstává tak ve mně z té doby dojem pachuti. 

Pokud byste si měla tipnout volební výsledek, jaký by mohl být? Obáváte se nástupu levice, komunistů a jejich záměrů? 

Jak vidno z volebních průzkumů, nástup nejen levice, tedy komunistů, ČSSD a SPOZ, ale i řady podivných, nečitelných uskupení, jako je ANO, Úsvit přímé demokracie a dalších, hrozí, a to by mělo být hlavním poselstvím ODS do voleb. Víme, že jsme udělali chyby, nikdo není dokonalý. Ale, prosím, volte tradiční, čitelné strany s jasným programem a nikoliv narychlo slepené podnikatelské projekty, jejichž jedinou devízou je masivní kampaň, která však jen maskuje ideovou a personální prázdnotu.

Apeluji proto na voliče: Nespalte se znovu s rádoby novým a ušlechtilým subjektem, vzpomeňte, jak dopadly Věci veřejné, které slibovaly prakticky totéž co dnešní, údajně „nové“ strany, a všichni víme, jak skončily. Volební výsledek ODS netipuji, ale byla bych ráda, abychom dostali tolik hlasů, které nám zajistí, že budeme v české politice i nadále slyšet.

Miroslava Němcová ostře odmítla jakékoli uzavírání koalice mezi ODS a podle ní nedemokratickými stranami. Mezi ty počítá právě hnutí ANO Andreje Babiše, Úsvit přímé demokracie senátora Tomia Okamury, blok Hlavu vzhůru! Jany Bobošíkové a SPOZ. Ztotožňujete se tedy s tímto postojem?

Jednoznačně! Jak jsem již naznačila v předchozí odpovědi, tyto strany jsou svým způsobem podnikatelskými záměry, které na prosazení obecně platných cílů v politice nemají žádný zájem. Jejich cílem je jenom posílení vlastní moci. A tomu nechceme sekundovat. Spálili jsme se jednou s Vítem Bártou a nemáme důvod svoji chybu znovu opakovat.

Hovořila jste o tom, že za největšími průšvihy minulé vlády stojí TOP 09. Je pro vás tato strana jako případný koaliční partner stále přijatelná?

Přestože TOP 09 stále není etablovanou a jasně čitelnou stranou s pevnou vnitrostranickou strukturou, je pro nás přirozeným ideovým partnerem, stejně jako třeba KDU-ČSL. U těchto stran sice nikdy nevíte, s kým zrovna budou spolupracovat, názorově jsme si ale blízcí.

Prezident Zeman velmi živě komentuje a vstupuje do dění na politické scéně. Poslední průzkum navíc ukázal, že důvěra v něj roste, a dokonce 60 procent občanů by uvítalo prezidenta s rozsáhlými pravomocemi. Má prezident Vaši důvěru?

Tento názor veřejného mínění nesdílím. Prezident Zeman je sice obratný politik, který umně využívá možnosti Ústavy, fakticky však velmi dobře ví, že tím narušuje charakter současné parlamentní republiky, což není hodno prezidenta republiky. Je to však výsledek lednové volby. Osobně mám obavy, jak ještě více než čtyři roky s ním budou vypadat. Apetit Miloše Zemana je totiž poměrně velký. Přeci jen v politice nebyl deset let a tuto dobu bude chtít jistě dohnat.

Zuzana Majerová Zahradníková (41 let), pracuje jako učitelka, překladatelka a tlumočnice. V ODS je od roku 2009. Ve volbách kandiduje poprvé s číslem 14 na listině Občanské demokratické strany v Olomouckém kraji. Je vdaná, má dva syny. Mezi její koníčky patří kultura, umění, hudba, zimní sporty a ve volných chvílích cestování s rodinou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Petr Kupka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zařízení USA, které vás slyší... Marian Kechlibar o zákoutích kauzy Huawei. Padni komu padni

20:31 Zařízení USA, které vás slyší... Marian Kechlibar o zákoutích kauzy Huawei. Padni komu padni

SOUVISLOSTI MARIANA KECHLIBARA Víte, co vám skutečně hrozí, pokud používáte konkrétní značky čínskýc…