Karel Gott? Lídr ČSSD na Ústecku nás zaskočil

16.09.2020 18:16

ROZHOVOR Ústecko je krajem nejen se špatnou pověstí, ale v mnoha ohledech spadá pod průměr oproti jiným českým regionům. Jak se s tím vyrovnat? A jak vyřešit dlouhý seznam věcí, které je v kraji zapotřebí rychle vyřešit? Jaroslav Krákora je vedoucím lídrem kandidátky ČSSD a většinu života strávil v Chomutově, kde působil i jako dětský lékař.

Karel Gott? Lídr ČSSD na Ústecku nás zaskočil
Foto: Archiv ČSSD
Popisek: Jaroslav Krákora, lídr kandidátky ČSSD pro krajské volby 2020 do ústeckého kraje
reklama
Co vás přimělo kývnout na kandidaturu na hejtmana Ústeckého kraje?
 
Sociální demokracie v Ústeckém kraji se dostala do poměrně složité situace, původní koaliční kandidátka s uskupením Lepší sever nebyla schválena vedením strany. Musela se tak hledat jiná cesta, která by byla funkční a souzněla s úmysly celé ČSSD. Následně jsem byl osloven některými členy sociální demokracie. Kývl jsem okamžitě. 
 
O tomto regionu se říká, že je hodně specifický... proč?
 
Každý region má svá specifika – my jsme prosluli jako místo s velkou koncentrací těžkého průmyslu, přece jen se v Mostecké pánvi těží uhlí od 17. století. Bohužel jsme také prosluli jako region s poměrně vysokou nezaměstnaností, nižším počtem vysokoškoláků, vyšší nemocností občanů, nedostatkem lékařů, rekultivační činností. Nic z toho ale nepřebije fakt, že je v našem kraji i krásná příroda, památky a výrazně se zlepšující životní prostředí.
 
 
Vy jste lékař, přesněji pediatr. Nepřišlo vám někdy v politice, že někteří politici jsou jako malé děti?
 
Ano, někteří politici by se dali přirovnat k malým dětem, především svým chováním. Nenechte se ale zmýlit, já totiž jako pediatr děti nepodceňuji a rád užívám moto, že dítě je nejkrásnější člověk na světě.
 
Jak to myslíte?
 
Nechtěl jsem, aby přirovnání hašteřivých lidí k dětem zakrylo to, že děti často svojí bystrostí a upřímností překonají mnohé dospělé. Současně jsou ale velmi zranitelné a je naší povinností je chránit. 
 
Jako lékař jste zvyklý asi řešit problémy rychle a činit rozhodnutí s velkou zodpovědností. Jaké rozhodnutí podle vás vedení kraje zbytečně dlouho odkládá? 
 
Z minulosti musím určitě zmínit fakt, že zbytečně dlouho se odkládalo řešení otázky nemocnice v Rumburku, které trvalo zhruba dva až tři roky. Nyní je sice už vyřešeno, ale to bolestivé čekání nebylo podle mě rozhodně zapotřebí. Mám-li zmínit i nějakou současnou kauzu, které by si zasloužila urychleně vyřešit, jde o obchvat Bíliny.
 

Anketa

Bojíte se COVIDu-19? (Ptáme se od 16.9.2020)

41%
59%
hlasovalo: 20823 lidí
 
Co podle vás potřebuje Ústecký kraj nyní ze všeho nejvíc?
 
Není toho málo… v oblasti zdravotnictví je zapotřebí řešit problémy s nedostatkem lékařů, sester a nižšího zdravotního personálu. Tento rok ukázal, že potřebujeme posílit hygienické služby, záchranné služby, a tím i IZS. Musíme řešit problematiku nemocnice Rumburk, Litoměřice i Žatce. Mimo zdravotnictví to je jistě nezaměstnanost, ochrana pracovních míst, dostupného bydlení, zvýšení kapacit domů pro seniory, podpoření učňovských oborů, chci podpořit vznik lékařské fakulty, zvýšit podporu registrovanému sportu, zajistit lepší bezpečnost lidí v ulicích a na silnicích či navýšení dopravních policistů.
 
Nechci ale opomíjet ani ekologické otázky, protože nás čím dál více tíží problémy spojené s vodou. Zaprvé chci vrátit hospodaření s vodou do vlastních rukou – je zde nejdražší v republice, a také zavést program dešťové vody. Jak jsem už zmínil v předešlé otázce – musíme dokončit obchvat Bíliny, zlepšit dopravní obslužnost, pokračovat rychlejším tempem ve výstavbě dálnic a opravě silnic I., II. třídy, zlepšit odbornost řízení na čelných místech kraje, zlepšit podporu kultury.
 

Fotogalerie: - V krizi vás ochráníme

ČSSD zahájila kampaň před podzimními krajskými a s...
ČSSD zahájila kampaň před podzimními krajskými a s...
ČSSD zahájila kampaň před podzimními krajskými a s...
ČSSD zahájila kampaň před podzimními krajskými a s...
Volební manažer ČSSD Michal Hašek
Předseda ČSSD Jan Hamáček
 
Zní to jako dlouhý výčet bez konce, náš kraj ale potřebuje zabrat ve všech těchto bodech, nelze vyzdvihnout jen jednu věc a ostatní ignorovat.
 
Ústecký kraj zná asi většina lidí jako ten, kde propukla jedna z největších dotačních kauz. Myslíte, že tyto móresy jsou opravdu již minulostí? Protože třeba kauza restaurace Větruše byla opravdu legendární.
 
Dotační a korupční kauzy nelze nikdy úplně vymýtit, pouze omezit. V každé skupině lidí se najde někdo, kdo myslí jen na sebe a nejde mu o zájem skupiny jako takové. To samé je v každém kraji, v každém státě, někde více, jinde méně. Bohužel lidský faktor se dá ovlivnit různými lákadly, a záleží na charakteru a poctivosti každého jedince. Rolí hejtmana je ale jít příkladem a rozhodně nic takového netolerovat. 
 

Anketa

Mělo by Česko stavět další bloky jaderných elektráren?

88%
12%
hlasovalo: 8410 lidí
 
Jak se podle vás dá nejlépe předcházet úplatkům? Existuje cesta, jak jim vůbec zabránit?
 
Velkou roli hraje už výchova a hodnoty, které dítě vezme za vlastní již v dospívání. Pokud se naučíte procházet nekalými cestami v útlém věku a projde vám to, je těžké se pak pocitu, že to tak bude fungovat i v dospělosti, zbavit. Jediným lékem je pak přísné dodržování zákonů a předpisů a tvrdší postihy.
 
Jedním z velkých problémů regionů jsou zóny s komplikovaným chováním tamních obyvatel. Existuje podle vás nějaké řešení tohoto problému?
 
Řešení je velmi složité – v první řadě vzdělání a edukace, spolupráce, asistenční služba, debaty. Na tohle se musíme zaměřit a důsledně se zabývat problematikou vyloučených lokalit. Součástí je i podpora zákona o sociálním bydlení.
 

Fotogalerie: - Peníze v časech koronaviru

Ve sněmovně se hovořilo o účinnosti nebo neúčinnos...
Ve sněmovně se hovořilo o účinnosti nebo neúčinnos...
Ve sněmovně se hovořilo o účinnosti nebo neúčinnos...
Ve sněmovně se hovořilo o účinnosti nebo neúčinnos...
Ve sněmovně se hovořilo o účinnosti nebo neúčinnos...
Ve sněmovně se hovořilo o účinnosti nebo neúčinnos...
 
Ústecký kraj patří z pohledu příjmů mezi ty, které jsou pod průměrem Česka. Čím to je? A především – jak to chcete změnit?
 
Ovlivňuje to jistě fakt, že máme poměrně vyšší poměr dělnických profesí oproti jiným krajům. Také profese bez kvalifikace a vyšší nezaměstnanost. S tím se pojí problematika vzdělání obyvatel – v tom je náš kraj na posledním místě. Změnit se to musí komplexně, nejde vytrhnout jeden z těchto problémů z kontextu a začít na něj násilně roubovat krátkodobou náplast. 
 
Je před volbami, kdy řada politiků slibuje voličům doslova nebe na zemi. Jenomže po volbách to většinou končí heslem sliby – chyby. Proč by měli voliči volit zrovna vás? Jaká je záruka, že své sliby naplníte?
 
Mám dlouhodobé zkušenosti z politické i odborné činnosti. Hraje mi do karet to, že především ve zdravotnictví se vyznám, a to je téma, které se bude v příštích letech intenzivně řešit a lidem na něm velmi záleží. 16 let jsem pracoval jako poslanec v různých funkcích – předseda výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny, předseda správní rady FN MOTOL, poradce ministra zdravotnictví... celou dobu, co se pohybuji v politice, se řídím heslem, že poctivá práce je základ. Pak ještě nikdy nic nevzdávat, to se také hodí. 
 

Anketa

Považujete Miloše Zemana za lháře?

21%
79%
hlasovalo: 15738 lidí
 
Do jaké míry uvažujete o tom, že ve funkci hejtmana využijete své zkušenosti z Parlamentu? A také to, že ČSSD, za kterou kandidujete, je ve vládě?
 
Zkušenosti jsou výborná věc, naučí člověka brát nepodstatné věci s rezervou, a naopak se soustředit na řešení, která mají smysl. A v Ústeckém kraji už nesmíme ztrácet čas malichernostmi. Zatím ale nechci předbíhat a vymýšlet, co by, kdyby, ačkoliv zajisté chci, aby volební výsledek naší strany byl uspokojivý.
 

Fotogalerie: - Vyhodnocování vývoje epidemie COVID-19

Adam Vojtěch
Tisková konference k průběžnému vyhodnocení vývoje...
Tisková konference k průběžnému vyhodnocení vývoje...
Adam Vojtěch
Tisková konference k průběžnému vyhodnocení vývoje...
Adam Vojtěch
 
Kterou ze slavných osobností byste si přál, aby přijela do Ústeckého kraje? 
 
Bohužel se mi to přání nesplní. Velmi jsem si vážil Karla Gotta, se kterým jsem se setkal vícekrát, ale vždy jen v Praze. Jeho pracovitost, skromnost a lidumilství byly v českém prostředí výjimečné a bylo by mi ctí mu ukázat krásy Ústeckého kraje. 
 
Vy jste povoláním lékař. Jak je podle vás Ústecký kraj připravený na další vlnu šíření koronaviru?
 
Po šoku, který jsme jako společnost prožili na jaře společně, se situace v tomhle změnila a do podzimu už vstupujeme lépe připraveni. Ustecký kraj je připraven přiměřeně, čímž myslím, že pokud celostátně nenastane prudké zhoršení situace, obyvatelé se nemusejí bát kolapsu. Kraj zatím vykazuje dobré výsledky a věřím, že to vydrží.
 
 
 
 
 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Barbora Richterová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ať nejsme za feťáky. Zvolí nás i venkov. Vnitřní hádky Pirátů: Bartoš má problém

13:05 Ať nejsme za feťáky. Zvolí nás i venkov. Vnitřní hádky Pirátů: Bartoš má problém

Piráti ve svém fóru vedou debaty, zda se jim vyplatí spolupracovat se Starosty a nezávislými. Zaznív…