Karel s Kalouskem famózně naběhli na vidle, usmívá se mocný ódésák Hrdlička

31.01.2013 4:30

ROZHOVOR Vlivný člen pražské ODS Tomáš Hrdlička říká, že nevolil Karla Schwarzenberga kvůli tomu, jakou hysterii a nátlak vytvářeli jeho fanatičtí příznivci. Tyto skupiny dle něho vyznávají elitářství a pohrdají voliči, zatímco ODS hájí demokracii. Připomnělo mu to hilsneriádu. Schwarzenberg a Miroslav Kalousek si naběhli na vidle, říká. Hrdlička by rád, aby byl na podzim volební kongres ODS a odmítá pravicový volební blok s TOP 09, která podle něho koketuje s předčasnými volbami.

Karel s Kalouskem famózně naběhli na vidle, usmívá se mocný ódésák Hrdlička
Foto: ČT
Popisek: Člen pražské regionální rady Prahy 10 Tomáš Hrdlička z ODS

Vy jste nosil placku „Volím Karla“, tak jak jste nakonec tedy volil?

Já jsem loajální člen ODS a byl jsem připraven bez ohledu na různá „ale“ respektovat výzvu Grémia ODS. Ale popravdě řečeno, čím více se kampaň radikalizovala, tím více jsem nabýval přesvědčení, že se možná poprvé od roku 1989 zachovám v uvozovkách neobčansky a volit nepůjdu. Skutečně jsem nakonec Karla Schwarzenberga nevolil.

Z jakého důvodu?

Ne kvůli Karlovi Schwarzenbergovi, ale kvůli jeho okolí. A budete se divit, tím okolím v žádném případě nemyslím Miroslava Kalouska. Tím okolím míním zfanatizované skupiny, které překročily v mém pojetí vnímání svobodného a demokratického světa mantinely, které bych byl ochoten akceptovat.

Co tím konkrétně míníte?

V předcházejícím rozhovoru, který jsem minulý týden poskytl České pozici, jsem hovořil o kauze Martina Dejdara. Mezitím jsem se dozvěděl ale o dalším případu. Kolega mého řidiče vozí v jedné nadnárodní společnosti pana generálního ředitele. Vyslechněte, prosím, příběh.

Minulý týden si toho řidiče zavolali na personální oddělení a řekli mu: „Vy znáte pana Zemana?“ On řekl: „Znám, já jsem pracoval jako člen bezpečnostní ochranné služby a tam jsem mohl poznat pana Zemana.“ „A vy se podílíte na jeho kampani?“ zeptali se onoho řidiče. „Nepodílím se přímo na jeho kampani, ale o víkendech jsem chodil jako pořadatelská služba na mítinky s občany,“ odpověděl. A z personálního té firmy řekli: „Máme tady vaše fotografie, které na to poukazují a vnímáme to tak, že by to mohlo poškodit naši společnost.“ „Ale já jsem nedělal řidiče panu Zemanovi, neměl jsem žádnou pracovní smlouvu či něco podobného,“ odvětil. A odpověď firmy byla: „To je možné, ale naši společnost by to mohlo poškodit. Počítejte s tím, že s vámi ukončíme pracovní poměr.“

Já tu zmiňovanou společnost znám. Oni mu to dali dokonce písemně. Pravdou je, že po sobotě a finálním oznámení výsledků mu bylo sděleno, ať na všechno zapomene a že ho tedy nakonec nevyhodí z práce. Něčeho takového jsem se nechtěl dožít. Nechtěl jsem se dožít toho, aby lidé byli kvůli svému politickému přesvědčení vyhazováni z práce. Nechtěl jsem se dožít toho, aby fanatičtí podporovatelé pana Schwarzenberga typu pana Krause obviňovali protikandidáta téměř z pohlavního styku s vlastní dcerou („U nového prezidenta mám zatím jen dvě podezření: Že mluví i ze spaní a že chodí s vlastní dcerou,“ napsal Kraus na Facebook – pozn. redakce). Takových věcí jsem se vskutku nechtěl dožít. Něco takového pro mě bylo do minulého týdne nepředstavitelné.

Po prvním kole prezidentské volby ti všichni chytří političtí komentátoři říkali: „To je jasné. Z vypadlých kandidátů všichni podpoří Karla Schwarzenberga.“ Myslím si, že všichni viděli, že z toho nakonec nebylo skoro vůbec nic a pana Schwarzenberga podpořila jen paní Roithová a Přemek Sobotka zvažoval, že mu stáhne svou podporu. Nikdo si nepoložil otázku, proč to tak bylo.

A proč to tak tedy bylo?

Já samozřejmě nevím proč. Ale pokud vycházím z informací médií, tak jsme se dočetli, že volební štáb Karla Schwarzenberga na tyto kandidáty již před prvním kolem činil nátlak – nechci říkat, že je někdo vydíral – aby vůbec nekandidovali a podpořili pana Schwarzenberga. Tohle také vůbec nepatří do demokratické společnosti. Bohužel za to pan Schwarzenberg nemůže.

To byl jediný důvod, proč jste nevolil Karla?

Důležité pro mě také bylo, když jsem také viděl zástup jeho podporovatelů. Jak jsem viděl reprezentanty všech těch různých výzev typu Děkujeme, odejděte, které historicky vždy válčily proti ODS a vždy se proti ODS vymezovaly v tom nejvíce negativním slova smyslu a bez ohledu na to, kdo ODS vedl. Výjimkou bylo velmi kraťoučké období ani ne během celého předsednictví Mirka Topolánka, kdy on prosazoval Sašu Vondru a prosazoval rozkročení ODS a její přiblížení se k lidem kolem Václava Havla. Takže když se kromě tohoto krátkého období podívám na ty nejfanatičtější podporovatele Karla Schwarzenberga, tak ti nikdy neměli s politikou ODS nic společného. ODS nikdy nepodporovala vládu samozvaných elit v pojetí těchto lidí a skupin.

Takže nakonec jste vhodil prázdný lístek?

Na rozdíl od pana Dienstbiera, přestože nejsem aktivně činný a nepobírám peníze daňových poplatníků, prozradím, že jsem vědomě do urny hodil prázdnou obálku.

Teď se hovoří o tom, že jak je rozjetá mašina podporovatelů Karla Schwarzenberga, že by toho mohla TOP 09 využít ve volební kampani k lepšímu výsledku a tato strana by mohla vyvolat předčasné volby. Miroslav Kalousek hovořil o tom, že když ODS, respektive koalice, nepodpoří fiskální unii EU, což bylo téma rok mrtvé, tak TOP 09 nepodepíše novou koaliční smlouvu...

Já jsem byl jeden z prvních, kteří na toto upozorňovali. Již po prvním kole jsem říkal, že v případě nezvolení Karla Schwarzenberga může ze strany TOP 09 existovat snaha tu obrovskou energii a finance, které do toho dali, zužitkovat. Pan Zeman i paní Dvořáková se mýlí, že by TOP 09 nemohla na výsledku voleb a zmobilizování té podpory nic vydělat. Nepochybně z hlediska volebního výsledku by se asi ocitla v opozici...

...TOP 09 ale asi nechce do opozice...

Ale nezapomeňte, že tady ještě existuje jiná úroveň. Ta se nazývá: boj o to, kdo bude hegemonem na pravici. Kompatibilita TOP 09 a Starostů bude v komunálních volbách, které budou příští rok na podzim, podrobena výraznému tlaku. Protože pro Starosty je přece výhodnější kandidovat jako nezávislí než s cejchem vládní nepopulární TOP 09. Nezapomeňte, že rok a půl je dlouhá doba a ikona, kterou vytvořili z Karla Schwarzenberga, by do té doby ztratila na zajímavosti. Takže to jsou všechno věci, na které jsem upozorňoval, a proto nejsem vůbec překvapen, že se začíná přitápět pod kotlem.

Co podle vás nakonec rozhodlo o výsledku voleb?

Karel Schwarzenberg prohrál díky tomu, že jeho tým neodhadl, že musí jít do kampaně výrazně pro-aktivně s nějakou konkrétní nabídkou pro střední vrstvu i pro sociálně slabší. Místo toho se spolehli na podporu z Facebooku, podporu takzvaných kulturních elit a devadesátidevítiprocentní masírovací kampaň médií. To skutečně nestačí. Proto bych pro tento volební zpackaný příběh použil příměr, že pan Kalousek a pan Schwarzenberg se stali olympijskými vítězi ve skoku na vidle. A věřte mi, že o této disciplíně poměrně mnohé vím. Párkrát jsem na vidle také skočil. Ale výkon pánů Kalouska a Schwarzenberga byl fenomenální a famózní, těžko překonatelný a za pět let mají šanci ho obhajovat. To bych moc chtěl. Asi víte proč.

Asi tuším...

Po změně koalice v Praze Miroslav Kalousek řekl, že Tomáš Hrdlička a Boris Šťastný jsou rekordmani ve skoku na vidle. Tak já si myslím, že Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg se v této disciplíně stali na příští pětileté období téměř nepřekonatelnými olympijskými vítězi.

Tým Karla Schwarzenberga a média říkají, že zvítězila negativní kampaň Miloše Zemana v posledním týdnu před volbami...

Na rozdíl od těch chytrých a pomazaných, a to jsem sám poloblbý, nemyslím, že poslední týden kampaně a nešťastné vyjádření Karla Schwarzenberga k Benešovým dekretům něco ovlivnilo. Na rozdíl od těch chytrých na to mám jeden exaktní důkaz. Čerpám z médií, konkrétně z Hospodářských novin a MF Dnes. Shodneme se, že to nebyla média nakloněná panu Zemanovi. V půlce čtrnáctidenního klání vyšel obrovský headline: Zeman vede 54:46. A jak nakonec o týden později dopadly volby? Dopadly skoro do puntíku podle toho, jaký byl výsledek v půlce. Je třeba si uvědomit, že průzkum vyšel den po nešťastném prohlášení pana Schwarzenberga, ale toto prohlášení nemohlo tento průzkum ovlivnit, neboť ten byl již v pátek hotový a data se sbírala před tím. Čili neexistuje hmatatelný, exaktní důkaz toho, že by poslední, nejvyhrocenější týden cokoli ovlivnil v rámci veřejného mínění. A to připomínám, že čerpám z oné MF Dnes.

Co výsledek voleb znamená pro ODS? Není to po nevyhraných sněmovních volbách, prohraných senátních a krajských volbách další hřebíček do rakve?

Já si nemyslím, že by se měl v tuto chvíli konat nějaký mimořádný kongres. Říkal jsem to již minulý týden v jednom rozhovoru. Teď je čas, abychom udělali velmi podrobnou analýzu, abychom provedli sebekritický pohled do vlastních řad. Strategicky by bylo samozřejmě nejlepší, aby ODS na podzim tohoto roku měla volební kongres, který řekne, kdo bude lídr do voleb a tak dále. V tuto chvíli pod dojmem různých emocí není dobré dělat jakékoli ukvapené závěry. Chyba je nepochybně na nás všech. Na podzim máme poslední šanci ten příběh série neúspěšných voleb pootočit.

A co říkáte takovým návrhům, které například razí Marek Benda, že by ODS měla kandidovat společně s TOP 09 a vytvořit silný pravicový blok?

Já si to absolutně neumím představit. Neumím si to představit u do jisté míry sice ideově blízkých, ale obecně hodnotově rozdílných světů. Nezapomeňte, že elektorát TOP 09 je velmi různorodý: od zelených, lidovců a dalších. Již jsem zmiňoval všechny ty elitářské iniciativy, které vždy stály proti ODS a jí hájené parlamentní demokracii. A ty často stojí za TOP 09.

Další věc je, že já si vážím lidí, kteří nemají velké a bombastické proslovy a sliby, ale když něco řeknou, tak to dodrží. Velmi výrazně jsem zaznamenal, že Karel Schwarzenberg řekl, že dotáhne funkční období této sněmovny a pak již kandidovat nebude. Ale teď jsem zaznamenal, že si to rozmyslel. Ne, že by na to neměl právo, ale slovo chlapa platí. Slovo chlapa je pro mě nejvíc, co může být. A zde cítím velký deficit mezi slovy a činy.

Nevykopala přímá volba prezidenta až příliš velké příkopy ve společnosti, kdy pomalu postavila bratra proti bratru, syna proti otci, přítele proti příteli?

Každá volba přece vytváří určitým způsobem příkopy. Každá volba je rozhodování. Akorát vyspělá demokratická společnost se odlišuje od té, bohužel musím říct, naší společnosti v tom, že se lidé nevyhazují z práce kvůli názoru, v tom, že se lidem nevyhrožuje a v tom, že se lidé nevydírají. Vyspělá demokracie se pozná podle respektu volby druhého člověka, se kterým nesouhlasím. Já hájím známé voltairovské „Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale budu do smrti bránit vaše právo to říkat“.

To bohužel ta strana, která v demokratických volbách neuspěla, příliš nerespektuje. Režisér Hřebejk řekl, že Zemana na Hrad vynesla komunisticko-fašistická falanga. („Já jsem to čekal. Vyhraje lhář, populista tlačený estébáky, komunisty, neofašisty. To je pro mě Miloš Zeman. Nepociťuji potřebu vyjádřit se ke zvolení Miloše Zemana. Já se potřebuji vyjádřit k té absolutní hanbě vůči rodině Karla Schwarzenberga, co tady ta mašinérie estébáků a komunistů proti nim vymyslela,“ řekl Jan Hřebejk po volbách – pozn. redakce). Nevím, koho konkrétně tím z těch dvou milionů sedmi set tisíc voličů Miloše Zemana myslí, ale je to totální pohrdání voličem a demokracií. To je pro mě zásadně nepřijatelné. Někdo to bere jako projev zklamaného umělce. Pro mě je to nebezpečný projev fanatika pohrdajícího svobodným rozhodnutím voličů.

To už tu kdysi bylo...

Já mám rád historii a dovolím si malý historický exkurs, byť naše intelektuální elita na historické zkušenosti ráda zapomíná a bohužel při některých vystoupeních za posledních 14 dnů mám spíš pocit, že to není elita, ale jelita. Co odlišuje T. G. Masaryka od toho, jak se tito lidé dnes chovají? Já si Masaryka vážím kvůli jedné věci. Jeho velký lidský rozměr se ukázal během devadesátých let 19. století v době hilsneriády. Kdyby naše takzvaná elita historii znala, tak by se nechovala tak jako v posledních dnech a týdnech. Masaryk se v té době zastal Žida Hilsnera a jeho studenti mu z katedry vyhodili psací stůl, chodili s transparenty typu „Masaryčku, oběsíme tě na chodníčku.“ On se zastal Žida Hilsnera během antisemitských bouří. Stál proti zfanatizovaným studentům a proti mediální kampani a měl svou pravdu. Proto si ho vážím.

Ještě jednu věc bych v této souvislosti zmínil. Rodinu v soudním sporu zavražděné Anežky Hrůzové z Polné zastupoval právník Karel Baxa. To byla protistrana T. G. Masaryka. Později se oba potkali v rolích, kdy byl jeden prezidentem a druhý dlouholetým pražským primátorem. A dokázali najít společnou řeč. A to má být tím vzkazem pro další generace, že byť byli oba v táborech proti sobě, tak společný zájem, kterým je náš český stát, stojí nade vším.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Málo platné.“ Ztratil Bartoš svůj náboj? Sociolog Hartl nejen o problémech Pirátů

20:01 „Málo platné.“ Ztratil Bartoš svůj náboj? Sociolog Hartl nejen o problémech Pirátů

Čeští politici se nepolepšili, musí se naučit vysvětlovat. K předvolebnímu boji, rozdělení české spo…