Karolína Peake odhaluje: Pološílené emaily od Babiše i osobní rozhovor s Nagyovou

02.03.2014 6:12

ROZHOVOR Bývalá vicepremiérka Karolína Peake si je jistá, že kdyby měla možnost zůstat na ministerstvu obrany, že by přesvědčila všechny machisty, kteří ji nazývali nezkušenou dívenkou, o tom, že i žena může být dobrou ministryní obrany. Během prvního měsíce Sobotkovy vlády ji z jejích členů zaujal nejvíce Andrej Babiš, i když negativně. Dokonce si s ním vyměnila několik ostrých osobních e-mailů.

Karolína Peake odhaluje: Pološílené emaily od Babiše i osobní rozhovor s Nagyovou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karolína Peake

V čem se podle Vás liší, jak veřejnost vnímá první týdny fungování vlády Bohuslava Sobotky a počáteční období kabinetu Petra Nečase krátce po volbách v roce 2010?

Ty rozdíly jsou nepochybně obrovské. Hlavně v tom, jak to působí navenek. Když vznikla vláda Petra Nečase, tak v ní od začátku byly dost silné koaliční napnelismy, a ty byly hodně komunikované a hodně komentované ze strany médií. Tím, že velká část médií je teď v rukou jednoho z těch politických hráčů, dokonce jednoho z lídrů nynějších koaličních stran, tak jsou filtrované informace o tom, co se v té koalici vlastně děje, nebo i o tom, co se neděje. Velkým tématem Nečasovy vlády, naší vlády, byl boj s korupcí. Myslím, že jsme v té věci mnoho podnikli a mnoho se posunulo. Tématem Andreje Babiše je opět korupce, ale to, že to je boj s korupcí na pozadí největšího střetu zájmů, o tom už se v normálních denících dnes nedočtete.

Takže i přesto, že se třeba o Andreji Babišovi píše i poměrně negativně, si myslíte, že média nynější koalici mnohem více tolerují než tu vaši bývalou?

Myslím, že se nepíší ty zásadní věci. O minulosti v jeho podnikání ani o tom, že média přestanou být hlídacím psem demokracie a stanou se nástrojem jednoho z politiků. To považuji za problém, o kterém se mluví málo.

Jak dlouho může podle Vás nynější koalice vydržet?

Já myslím, že bude relativně stabilní a vydrží tak dlouho, dokud to bude chtít Andrej Babiš. Je to zkrátka vláda spíše Andreje Babiše nežli Bohuslava Sobotky a on drží prst na tom tlačítku, kterým tu vládu případně nechá vybouchnout, pokud se mu to bude zrovna hodit.

Premiéra Bohuslava Sobotku tedy považujete ve vládě za méně podstatného?

No nepochybně ta situace pro něj nijak slavná není. Už výsledek voleb sociální demokracie byl vzhledem k tomu, jak byla nenáviděná naše vláda, naprosto tristní. To, že ČSSD, která byla předtím tři roky v opozici a tepala do naší vlády tak intenzívně, skončila s tak nízkou výhrou v těch volbách, to byla pro Bohuslava Sobotku nepochybně osobní prohra. A to se potom odráží i v té síle, jakou má v té vládě jako takové.

Říkáte, že vláda Petra Nečase byla hodně nenáviděná. Je po devíti měsících od jejího pádu atmosféra ve společnosti poklidnější než ve vypjatých časech tehdejší koalice?

Vypadá to skutečně klidněji. Otázka je, do jaké míry to je skutečně proto, že ta spolupráce klidnější je, nebo do jaké míry to je proto, že nevidíme tolik do hloubky. Chtě nechtě k tomu přispěl prezident Zeman tím, že dal vzniku vlády daleko větší prostor, který možná ani sama nechtěla, a všechno se vyvíjelo daleko pomaleji a uvážlivěji než po volbách v roce 2010, kdy koaliční vyjednávání i vznik vlády, to všechno bylo ráz na ráz.

Tehdejší koalice měla jasnou a hlasitou opozici, ale kdo je ve stávající sněmovně opravdovou opozicí?

Opozicí rozhodně není ani Úsvit, ani komunistická strana, to jsou spíše budoucí koaliční partneři zakleknutí a připraveni v blocích spolupracovat s Andrejem Babišem, nebo se sociální demokracií, nebo s oběma. To, že ODS a TOP 09 budou těmi dvěma stranami, které se budou snažit hrát opoziční roli, je nepochybné, ale, bohužel, z poměrně slabých pozic.

Zaujal Vás za první měsíc fungování Sobotkovy vlády některý z jejích členů ať už v pozitivním, nebo negativním směru?

Nepochybně mě zaujal Andrej Babiš, a to negativně. Musím říct, že jsem si s ním i vyměnila pár osobních e-mailů poté, co mě veřejně někde zcela lživě napadl a v těch lžích pokračoval i v té naší vzájemné e-mailové korespondenci, kterou jsem považovala z jeho strany za pološílenou. Ale abych nevypadala, že jsem zaujatá proti hnutí ANO jako takovému, tak musím říci, že taková Věra Jourová na mě působí jako pracovitá a sympatická osoba.

Proti dalšímu ministru z řad ANO, Martinu Stropnickému, měl zpočátku námitky prezident Miloš Zeman a přirovnal ho k Vám v čele ministerstva obrany. Může tento rezort zvládnout?

Myslím, že kdo se seznámí dostatečně s rezortem, s tím, co ten rezort nutně potřebuje, ať už je to zákon o vojácích z povolání, ať už to jsou otevřené veřejné zakázky, výběrová  řízení, ať už to jsou redukce v agendách a v byrokracii, tak může na tomto ministerstvu uspět. A není nutné, aby to byl generál. Naopak. Jsem přesvědčená, že ministerstvo obrany má mít civilní vedení a tvrdila jsem to už v době, kdy jsem byla na toto ministerstvo jmenována a krátce poté z něj naprosto nesmyslně odvolána.

Jak se s odstupem času díváte na tehdejší kroky Petra Nečase, který Vás do vedení ministerstva obrany vybral a pak velice rychle navrhl odvolat?

V každém případě to pro mě byla neuvěřitelná zkušenost, co se stalo okolo mého jmenování a odvolání z ministerstva obrany. Samozřejmě, že celé mé odvolání dostalo novou dimenzi poté, co byla obviněna Jana Nagyová ze zneužívání vojenského zpravodajství. Domnívám se, že poté, co jsem odvolala například prvního náměstka generála Picka, tak možná vznikly určité obavy, že bych se na ministerstvu obrany chovala příliš samostatně. Koneckonců v osobním rozhovoru mi to Jana Nagyová i řekla. Takže já rozhodně nemám špatné svědomí z toho, co jsem na ministerstvu obrany za tu krátkou dobu udělala, natož z toho, co jsem tam dělat chtěla. A jsem přesvědčena, že kdybych měla možnost na ministerstvu obrany zůstat, že bych přesvědčila i všechny machisty, kteří mě nazývali nezkušenou dívenkou, o tom, že i žena může být dobrou ministryní obrany.

Vnímáte to tedy tak, že o Vašem odvolání víc než Petr Nečas rozhodla Jana Nagyová?

Já o tom nechci spekulovat. Řekla jsem vám, co mi řekla v osobním rozhovoru, stejně tak jako to, co je veřejně známé, tedy že jedna z věcí, z nichž je obviněna, je zneužívání vojenského zpravodajství. Mně to samozřejmě dalo určité kontury k celé té akci mého odvolání z ministerstva obrany, ale po pravdě řečeno považuji teď kauzu Jany Nagyové a Petra Nečase za natolik rozvířenou, že bych považovala za skoro laciné tančit na jejich politickém hrobě.

Jak hodnotíte působení Miloše Zemana na Hradě a čím to, že se téměř polovina společnosti stále nevypořádala s tím, že z přímé prezidentské volby vyšel jako vítěz právě on?

Pokusím se to okomentovat krátce, ale výstižně. Já si myslím, že máme prezidenta chytrého, dokonce velmi chytrého, ale já jsem doufala, že budeme mít prezidenta moudrého. A o tom přesvědčená nejsem.

Uvažujete o tom, že byste se do politiky ještě nějakým způsobem vrátila?

Já myslím, že to nefunguje jenom tak, že když jednou do politiky vstoupíte, že se do ní chcete vrátit, nebo zkrátka máte tendenci ji dále sledovat. Ale je to i naopak, že do politiky vstupuje člověk, který má od mládí tendenci buďto se podílet nebo nějak sledovat veřejné dění a má takové vnitřní puzení se do toho zapojovat. Takže to není věc toho, že do toho jednou vstoupíte a zkusíte se vrátit, ale zkrátka, že to máte v sobě. Mě politika vždycky zajímat bude, ať už je to politika komunální nebo dění v mém nejbližším okolí.

Je pro Vás těžší vyrovnávat se s výpady někoho, kdo Vás zná jen z médií, jak jste zmiňovala Andreje Babiše, nebo toho, s kým se znáte velice dobře? Mám tím na mysli čerstvé vyjádření Víta Bárty, který v souvislosti s Vámi mluvil o tupé mocichtivosti.

Mě mrzí pouze to, když o mně ošklivě mluví ten, koho si opravdu vážím. A to se tak často neděje.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Žvástů jsem slyšel dost.“ Ivan David skoncoval s von der Leyenovou. Zle

20:20 „Žvástů jsem slyšel dost.“ Ivan David skoncoval s von der Leyenovou. Zle

Blží se dvacáté výročí vstupu ČR a dalších zemí do EU. V europarlamentu už se konalo slavnostní zase…