Kateřina Konečná: Měly to být jednoduché volby mezi šaškem a jasnou královnou a teď se Trump směje. Kam tato neřízená střela dopadne…

11.11.2016 20:42 | Zprávy

ROZHOVOR „Tohle měly být jednoduché volby mezi šaškem a jasnou královnou a teď se Trump směje,“ říká europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). Podle ní je zvolení Trumpa vzpourou proti liberalismu, politické korektnosti a současnému establishmentu v USA. „Je to o znovunastolení hlasu pro lidi, kteří se cítí být neviditelnými a odstrčenými,“ dodává.

Kateřina Konečná: Měly to být jednoduché volby mezi šaškem a jasnou královnou a teď se Trump směje. Kam tato neřízená střela dopadne…
Foto: KSČM
Popisek: Kateřina Konečná, KSČM

Je pro vás vítězství DonaldaTrumpa velkým překvapením? A jakým způsobem se může tato událost dotknout ČR? Co od něho lze po nástupu do úřadu vlastně očekávat?  V čem se jeho forma výkonu funkce bude nejmarkantněji lišit od toho, kdyby vyhrála Hillary Clintonová?

Šance byly vyrovnané, takže lišit se zas až tak mnoho nebudou. Hillary Clintonová by byla podstatně čitelnější, a to i ve vztahu k evropským zemím. Pokud víme, tak Donald Trump věnuje Evropě pozornost pouze jako místu, odkud pocházejí jeho manželky. Hillary je v americké zahraniční politice jestřáb, ale Donald Trump se zahraniční politikou, stejně jako s veřejnými funkcemi, nemá zkušenosti naprosto žádné. Ptáte se mě tedy, kam dopadne neřízená střela, a to bohužel opravdu nevím. Pozitivem však může být, že TTIP je pravděpodobně skutečně mrtvá. Negativem je, že Trump bude chtít, aby členské státy NATO, zejména evropské, navýšily svoje rozpočty na obranu.

Někteří komentátoři prezentují Donalda Trumpa jako „poslední vzpouru bílého muže“, či poslední tón „klasické“ politiky dvacátého století. Lze to tímto způsobem popsat? Co jeho úspěchu nejvíce pomohlo?

Tušila jsem, že pokud bude Trump zvolen, sousloví „vzpoura bílého muže“ se bude často omílat, protože takový je jeho typický volič. Opomene se však, že jeho zvolení je důsledek dlouhodobě neřešených amerických vnitřních problémů – například se v Americe zvyšují ekonomické rozdíly mezi lidmi a už neplatí, že i přestože se narodíte chudý, máte možnost dostat se nahoru. Na krizi vydělali bohatí a zaplatili ji lidé dole. Američané proto slyšeli na Trumpův hněv a na pohrdání současným stavem společnosti. Předložil některá jednoduchá hesla, ale vlastní program mu de facto chybí. Trump získal hodně tím, že byl všemi zatracovaný a vysmívaný. Nikdo ho dlouho nebral vážně, a to americkým voličům připomínalo často je samé.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Nový zákon o výživném

Dobrý den, paní senátorko. Já vím, že vy jste byla proti tomu novému zákonu, ale prý prošel. Dá se někde zjistit, kdo ho vlastně navrhl a kdo pro něj hlasoval? Přijde mi úplně šílené, že něco takového mohlo projít, když postiženými budou ti nejslabší, jako jsou děti. A budete vy sama usilovat o zruš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„A tehdy zavládla výborná nálada.“ Vidlákovy detaily z jednání se SOCDEM

4:40 „A tehdy zavládla výborná nálada.“ Vidlákovy detaily z jednání se SOCDEM

VIDLÁKŮV TÝDEN Předseda hnutí STAČILO! Daniel Sterzik alias Vidlák v rozhovoru pro ParlamentníListy.…