Každý školák ať navštíví koncentrační tábor. Za hajlování do kriminálu. Mladý lidovec popsal, z čeho je mu smutno

13. 12. 2016 10:05

ROZHOVOR „Pokud se na koncertech Tomáše Ortela běžně hajluje, měly by se tím zabývat příslušné orgány. Hajlování není o vlastenectví, ale mělo by být o kriminále,“ říká mladý lidovec Šimon Heller. Vyjádřil se i ke kauze kolem Jindřicha Forejta a také k multikulturalismu. „Když vidím, že ve Francii odstraňují sochy panny Marie, aby nepohoršovali muslimy, je mi z toho smutno,“ vysvětluje Šimon Heller.

Každý školák ať navštíví koncentrační tábor. Za hajlování do kriminálu. Mladý lidovec popsal, z čeho je mu smutno
Foto: hellersimon.cz
Popisek: Šimon Heller

Co říkáte na pozvání Miloše Zemana do Bílého domu? Bude si podle vás Trump se Zemanem rozumět? Přitom někteří mluví o tom, že Zeman je spíše proruský a že nás „odtahuje“ od západu.

Setkat se s hlavním představitelem našich spojenců je nepochybně přínosné. Ať už je prezidentem USA Donald Trump, nebo Hillary Clintonová.

Miloši Zemanovi poklesla v polovině listopadu důvěra o 8 procentních bodů, má o procento víc odpůrců než příznivců. Je to kauzou Brady, způsobem informování v médiích, jinými kroky prezidenta, nebo jen únavou ze Zemana?

Průzkumy je nutné brát s rezervou. Ostatně právě průzkumy favorizovaly Hillary v USA, Hofera v Rakousku a italské ANO. Opak byl pravdou. Slovy Winstona Churchilla, věřím pouze těm statistikám, které jsem sám zfalšoval. Nicméně by mě nepřekvapilo, pokud by občané začali reflektovat opakované přešlapy pana prezidenta.

A co si vlastně s odstupem myslíte o kauze Brady?

Z veřejně dostupných zdrojů a přiznání Hradu je zřejmé, že se jednalo o kšeftování s vyznamenáním. Jsem rád, že řada osobností pohybujících se ve veřejném prostoru se k tomu nebála veřejně a jasně vymezit.

Naposledy zvedla Zemanovi důvěru migrační krize. Najde se i tentokrát něco?

To se musíte zeptat spíše prezidentových poradců.

Velkou aféru vyvolal případ Jindřicha Forejta. Co si o tom myslíte?

Neznám detaily odchodu pana Forejta. Na Hradě pracoval 14 let a poslední měsíce se začaly objevovat pochybnosti o jeho práci. Nicméně nepovažuji za korektní, aby se kšeftovalo s jeho kompromitujícím videem. Naopak bych se ptal, cui bono, komu ku prospěchu? A k tomu kromě spekulací fakta zatím nemáme.

Další aféru vyvolalo ocenění skupiny Ortel a jejího zpěváka Tomáše Ortela. Co říkáte na to, že získal druhé místo?

Diváci ocenili za zpěv neonacistu. Na druhou stranu je pozitivní, že stále jsou zde lidé, kteří se nebojí proti netoleranci a nenávisti druhých jasně vymezit, viz pan Banga.

Texty, které Tomáš Ortel se svou skupinou zpívá, jsou podle některých xenofobní, někdo ale naopak říká, že jsou vlastně vlastenecké. Jak to vidíte vy?

Pokud se na koncertech Tomáše Ortela běžně hajluje, měly by se tím zabývat příslušné orgány. Hajlování není o vlastenectví, ale mělo by být o kriminále.

A co si myslíte o tom, že mu někteří po jeho ocenění na Slavících ani nezatleskali, další odešli ze sálu?

Nezatleskat vítězi z důvodu závisti je neslušné. Nezatleskat náckovi je naopak jasné vymezení se proti netoleranci a nenávisti. Kdybych byl na místě, určitě bych Tomáši Ortelovi netleskal.

Teď trošku z jiného soudku. Ministerstvo školství chce vést děti k úctě k multikulturalismu, homosexualitě apod. Pod hlavičkou výchovy k demokracii. Patří tento typ „občanské výchovy“ do škol? Jak učit děti o politice, např. o minulém režimu, o současné mezinárodní politice... aby se školy nestaly místem vymývání mozků, ale přitom děti byly poučeny?

Multikulturalismus by měl být primárně o respektování a toleranci menšin. V žádném případě by neměl být o ztrátě naší identity, kultury atd. Když vidím, že ve Francii odstraňují sochy panny Marie, aby nepohoršovali muslimy, je mi z toho smutno. Pokud se Evropa vydá tímto směrem, je předem odsouzená k zániku. Výsledně bude tedy záležet, jakým způsobem k výuce multikulturalismu ministerstvo školství přistoupí a je na místě být obezřetný.
Co se týká výuky o minulém režimu, můžeme si vzít příklad z Německa. Každý žák v rámci vzdělávání musí alespoň jednou navštívit bývalý koncentrační tábor. Systém je samozřejmě propracovaný, ale tím bych začal. Je nepochybně třeba, aby mladí věděli, co se zde za minulého režimu opravdu dělo.

Když jsme u dětí, mají podle vás právě děti vůbec povědomí, co se vlastně stalo v roce 1989? A dle vašich zkušeností, zajímá je to vůbec?

Učil jsem na dvou základních školách a žáci často netuší, co se v roce 1989 stalo, a bohužel je to často ani nezajímá. Svobodu vnímají jako něco samozřejmého. Ale to není jejich vina. To je chyba našeho vzdělávacího systému. V Německu žáci moc dobře vědí, co byl nacistický režim a co s tím bylo spojeno.

28. října vyšli do ulic i mnozí studenti, někteří demonstranti mluvili o tom, že se bojí ztráty demokracie. Máme se opravdu něčeho takového bát?

25 let po revoluci nás netrápí přehnaná aktivita mladých lidí a zájem o věci veřejné, ale opak. Nezájem a apatie. Proto jsem za každé shromáždění, happening nebo svobodný projev názoru mladých lidí velmi rád. Lidí, kteří by nás rádi o demokracii připravili je bezpochyby v naší zemi stále dost.

Sněmovna v minulých dnech schválila protikuřácký zákon. Co si o tom myslíte?

Považuji to za jednoznačně krok správným směrem. Sám jsem kuřák dýmky a rád se v hospodách omezím.

Nebude to znamenat krach některých hospod? Není to jejich „poslední hřebíček do rakve“ po EET?

Tvrdá data například ze severských zemí ukazují opak. Stejně i tam v minulosti opozice strašila krachujícími hospodami, ale opak byl realitou. Došlo k růstu tržeb, protože ti, kdo do hospody chodili a kouřili tam, chodí i bez cigarety a navíc to přitáhlo řadu nekuřáků, kterým zkrátka zápach z cigarety vadí. Nicméně se jedná o severské země a každá země má jiné zvyky a kulturu a ne vždy jsou tyto zkušenosti stoprocentně přenositelné. Sám jsem ale přesvědčen, že zákaz kouření naopak hospodám a restauracím výsledně pomůže.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: David Hora

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Znám Slonkovou a Kubíka, vím, čeho všeho jsou schopni. Jana Dědečková z vlastní zkušenosti odhaluje, jak novináři manipulují a organizují štvanice

16:29 Znám Slonkovou a Kubíka, vím, čeho všeho jsou schopni. Jana Dědečková z vlastní zkušenosti odhaluje, jak novináři manipulují a organizují štvanice

ROZHOVOR Odvolávat se na étos 17. listopadu je scestné od těch, kteří neprotestují proti konkrétním …