Kdy vypukne největší demonstrace od listopadu 1989 i co provádí Babiš na internetu? Promluvil antizemanovský aktivista

27.08.2016 14:48

ROZHOVOR Aktivista, který před časem oznámil úmysl zorganizovat největší demonstraci od sametové revoluce, čeká na správný impuls. Jako když prezident Miloš Zeman „zdvihl mandle“ vulgaritou v éteru a demonstranti vytáhli do ulic s červenými kartami. Musíme se smířit s tím, co Babiš vlastní, říká dále podnikatel v marketingu Jakub Pitron. Budeme tady mít Velkého bratra, který nás bude kontrolovat na každém kroku – to je vize politiků pro naši budoucnost, kroutí nevěřícně hlavou a na příkladu přijímání migrantů ukazuje, jak Babiš mění názory dle toho, co právě společnost „unese lépe“. Hovoří i o přidělování zbraní, v čemž by měl náš stát prosazovat svůj systém jako vzorový.

Kdy vypukne největší demonstrace od listopadu 1989 i co provádí Babiš na internetu? Promluvil antizemanovský aktivista
Foto: Archiv J. Pitrona
Popisek: Jakub Pitron (uprostřed) na akci " Hi Friends".

Jak to vypadá s vaší ideou na svolání největší demonstrace od listopadu ´89? První srpnový den jste na Facebooku napsal, že jste demotivován abych něco dělal.

Realizace je samozřejmě v plánu, akorát takovou věc nelze uskutečnit v době, kdy k tomu není vhodná společenská situace, vhodné klima, které by něco takového dovolovalo. Myslím si, že nyní byli lidé různými demonstracemi velmi zahlceni a těžko říci, zda by na takto svolanou akci v tuto chvíli přišli. Pohnout se to může v momentě, kdy například nyní budou volby, lépe řečeno když se budou řešit závažnější témata.

Nejen volby, ale nastane také podzimní období s řadou státních svátků, významných historických milníků, které mají jistou symboliku...

Když se podívám na to, kdy se organizují větší demonstrace, tak ono to skutečně potřebuje určité společenské klima, které lidi samo o sobě vyburcuje. Když vezmu jako příklad „červené karty“, tak byly obrazem určitého rozpoložení lidí, kteří začali být nějakým způsobem naštvaní na prezidenta. Spouštěčem byly tehdy jeho Hovory z Lán, v nichž se vyjadřoval sprostě. Z toho pak pokračovala nějaká geneze.

Kromě prezidenta Zemanasledujetea kritizujete také zejména ministra financí, zakladatele hnutí ANO, Andreje Babiše. Jak jste na tom s vaším seriálem Cesta do hlubin Babišovy duše, který jste v květnu zahájil prvními dvěma díly – bude další text, další zjištění? To jistě žádný další spouštěč nepotřebuje...

Ano, v tomto pokračuji. Jde jen o to, jaké příběhy si vybírat, protože řada toho již byla popsána v knize Babiš - Příběh oligarchy a tak dále, takže nyní se chci soustředit spíše na aktuální záležitosti, protože ty základní a dosavadní z jeho života již byly nějakým způsobem zmapovány. Takže je to spíše o tom sledování, co teď Babiš dělá a jak se budou jeho postoje utvářet a jak bude fungovat v politice. Je to ovšem dlouhodobější a investigativní práce, pokud člověk nechce něco produkovat jen z již existujících zdrojů. Ale mám v tuto chvíli rozepsané téma jeho vstupu do politiky a na tom bych chtěl ještě tak měsíc, měsíc a půl zapracovat.

To se možná trefíte zrovna do doby před zmíněnými volbami, kdy lidé sledují mimo jiné i různé průzkumy mínění a žebříčky oblíbenosti politiků. Podle posledních průzkumů veřejného mínění je ovšem Babiš se svým ANO na špici. To vás jako jeho kritika, který jej zahrnujete do škatulkypolitických predátorů, asi moc netěší, že?

Netěší... S tím se nedá nic moc dělat. Beru to tak, jak ty zprávy přicházejí, ale nemyslím, že je rozhodující, jaké má kdo aktuálně preference. Lámání chleba nastane, tak jako vždy, v té „horké fázi“ kampaně.

váš názor spíše zajímá z toho pohledu, že na jedné straně je tu ona míra oblíbenosti; na druhé straně tu máme všechny ty jeho kauzy typu Čapí hnízdo, ne všemi pozitivně přijímané novoty jako kontrolní hlášení DPH, EET, kdy ale seniorům se důchody zvyšují o padesát korun, samoživitelky mají hladové děti a těžkou vymahatelnost alimentů. Babišův střet zájmů kvůli dotacím je i v hledáčku Bruselu, ale lidé mu stáledle průzkumů věří

Mě ten postoj veřejnosti na jednu stranu vůbec nepřekvapuje. V momentě, kdy se daří – české ekonomice se daří a stav veřejných financí není špatný –, nemají lidé potřebu měnit vládu. Neprožíváme v tuto chvíli krizi. Babiš dobře trefil dobu, kdy vstoupil do politiky – v podstatě se „nenamočil“ do té neoblíbené krize předešlých let. Od té doby již ekonomika stoupá. Navíc je to člověk, který umí velmi obratně komunikovat s voliči.

Takže ty průzkumy vypovídají něco nejen o Babišovi, ale i o českých voličích? Jsou naivní, nepoučitelní, nechají se opít rohlíkem, tedy marketingem, který pro Babiše zajišťuje tým profíků? Věří bezmezně tomu, co se píše v novinách, přestože ty patří Babišovi... Například bulvární novinář Pavel Novotný (ODS) se nezdráhá říci, žeČeši jsou prostě tupé stádo, snadno ovlivnitelná hovada“souhlasil byste s ním? A pokud ano, se to změnit akcemi toho typu, kterou chcete svolat vy?

Nemyslím si, že by Češi byli obecně blbí v tom, že Babišovi „nalítli“. Mají prostě informace, jaké mají. Musíme se prostě smířit s tím, že Babiš vlastní klíčová média v Česku, respektive klíčové portály. Noviny, které dříve dělaly investigativní práci, ji prostě teď nedělají. Neútočí na Babiše, má tam svoje lidi.

Když se podívám i na to, jak Babiš komunikuje nebo jakým způsobem předkládá své názory, tak přesně jak říkáte, on má kolem sebe tým velmi dobrých profíků – nejsou to žádné agentury, které by si nějakým způsobem platil. Má ty lidi přímo, v uvozovkách, v baráku a oni odvádějí neskutečně dobrou práci. Když vezmu v potaz, co dokázal Prchal – co zejména dělá na sociálních sítích, tak Babiš je prostě v komunikaci směrem k lidem o pár dní napřed před všemi politickými stranami.

Když si prohlédnete facebookový profil Babiše, jaké z něho máte dojmy? Jeho styl komunikace v Poslanecké sněmovně je podle mne jiný než styl na Facebookus tím byste souhlasil?

Hlavní rozdíl je v tom, že Babiš sám žádné statusy na Facebooku nepíše.

... on dokonce přiznává, že s počítačem moc do styku nepřijde...

Ano, vše je to práce marketingového týmu. Marka Prchala, dále sociologa a podobně. Například Marka Prchala znám osobně a vím, že je to velmi schopný člověk. Spíš se ho v této oblasti snad i trochu bojím... Babiš komunikuje v Poslanecké sněmovně, ale rozhodně ne na sociálních sítích. On dobře pochopil, že toto není jeho parketa a má to nechat profesionálům. Veškerá komunikace voleb, které se uskutečnily 2013, 2014, kdy hnutí samo o sobě v podstatě nemělo žádný politický program – šlo o výsledek práce marketingového týmu, který k politické straně přistoupil jako k produktu. Prostě jako by prodávali prací prášek. Rozebrali českou společnost, nadefinovali si přesně jednotlivé potřeby, nálady a tak dále, a tomu přizpůsobovali neustále svoji strategii, kterou velmi obratně mění. Babiš ve svých názorech v podstatě není konzistentní, on neříká pořád to samé. Jistě, „všici kradnú“ se dá použít, ale postoj k jednotlivým otázkám mění v závislosti na tom, co mu vychází líp. Takhle to je a v tomto je tedy nebezpečný, neboť to lze daleko hůře prokouknout. Není nic staršího než zpráva ze včerejška.

Nelze ale říci, že by například ČSSD rovněž ke svým plánům k oslovení veřejnosti nepřistupovala marketingově, nezjišťovala si postoje a veřejné míněníjak jsme viděli například před několika měsíci díky hacknutým mailům premiéra Sobotky, v nichž se přeposílaly koncepce právě na ovlivnění názoru lidí...

Jasně, ale tam je jeden zásadní rozdíl, a to ten, že marketing hnutí ANO vedou marketingoví experti a to nemá vůbec nic společného s politikou. Ale politické strany jako takové jednak podobný tým nemají – platí si agentury či se o to starají i nějací jejich lidé, ale také ani pořádně neumějí využívat sociální sítě jako lidé od Babiše.

Mimochodem, měl jste odezvy na již zmíněný seriál Cesta do hlubin Babišovy duše?

Pár hejtrů se našlo, ale jinak ani ne. Babiš se podobnými věcmi podle mě ani nezabývá. Ten člověk ani neví, co a jakým způsobem kdo o něm píše. A já nejsem člověk, na kterého by se měl zaměřit.

Přestože víte, jak to s ním na sociálních sítích chodí, tak vy sám jste dříve na jeho profilové stránce v diskusích na něco reagoval. Stále to děláte, i když víte, že se tam reakce od něj nedočkáte?

Já prostě v momentě, kdy vidím, že je něco fakt špatně, a kdy to ve mně „přeteče“, tak se tam vyjádřím. Ale jak říkám, je to spíš takové hašteření, které nemá odezvu a nic nevyřeší.

Co se týče jeho názorových postojů, tak Babiš je v tuto chvíli mimo jiné proti přijímání uprchlíků. Jak se za poslední rok dva utvářel váš postoj k migraci a celkové situaci v Evropě? V tomto směru s ním jste v konsenzu?

Samozřejmě názor na tuto záležitost se vyvíjí vlivem toho, jak doba plyne a jak člověk vidí, co se v rámci Evropy děje. Zrovna v tomto tématu s Babišem nemám problém. Nepochopil jsem ovšem jeho současný obrat, jeho změnu rétoriky, kdy před rokem a půl říkal, že nějakých osmnáct tisíc migrantů tady zvládneme úplně v pohodě, a před pár dny řekl, že tedy už ani jednoho.

Obecně si upřímně řečeno nemyslím, že by tu někdo skutečně měl názor, že bychom zde měli doslova vítat miliony uprchlíků. My jsme se dostali do stavu, kdy jsou tu nějaké dva názorové proudy. Z obou dvou proudů se vybírají zejména názory extrémní, což média chtějí, lépe řečeno jim to zvedá čtenost. Když si vzpomenu na jakéhosi Milana Kohouta, který byl před časem v pořadu u Jílkové, tak on vyřvával, že bychom měli přijmout pět milionů uprchlíků, do každé rodiny přijmout několik imigrantů, tak to byl jeden extrém z té takzvaně sluníčkářské strany. Druhý extrém pak je samozřejmě Konvička, Blok proti islámu a další podobné subjekty. Tyto dvě strany se mezi sebou perou už dlouhou dobu a na nějakou střední cestu, respektive společenskou diskusi, prostor není… Když se zamyslím, jaká je nyní nálada ve společnosti, tak z původních obav či nejistoty se vyvinula přímo nenávist, která již začíná být hodně nebezpečná, zvlášť pokud se bude ještě více rozšiřovat.

Někteří tvrdí, že nenávist ve společnostiživí“ a podporuje i samotný prezident Miloš Zemandíky protizemanovské akci „červená karta do oknajste se v podstatě poprvé více objevil v médiích. Celkem překvapilo, když jste před pár dny na sociální síti napsal, že jste souhlasil se 45 procenty názorů Zemana. Čím vás v onom pořadu takpotěšil“ – slovy o deportaci, plotu, zbraních, pornoherci Jandovi?

No on pak druhý den přišel jeho mluvčí Ovčáček s doplňujícími informacemi, takže jsme se zase dostali tam, kde jsme byli… Já jsem se prostě snažil poslechnout si ten rozhovor s tím, že jsem odhodil předsudky vůči němu a poslouchal jsem bez emocí, co říkal a jak se k jednotlivým situacím stavěl. Už uběhlo pár dní, takže si úplně nevybavuji konkrétní detaily, ale zrovna část o pornoherci Jandovi tím stěžejním nebyla…

co například jeho postoj ke zbraním v rukou veřejnosti?

Ano, on právě hovořil o tom, že by odzbrojování nepodpořil. To je podle mne správná cesta, protože Česko jako takové má dostatečné zabezpečení, aby nebylo úplně jednoduché pořídit si zbraň. Máme dostatečné nástroje k registraci zbraní – člověk přeci jen musí projít nějakým procesem schválení, než získá zbrojní pas, a když chce zbraň, stejně musí dorazit na policii a podobně. Jenže otázka se řeší nyní na evropské úrovni a tam jde o to, že všechny evropské země ten sofistikovaný systém takto shodně nemají. Osobně nechápu, proč zrovna Česko, které v tomto směru dobrý systém má, jej tam aktivně neprosazuje. Proč neřekne: „Dělejte to podle nás, nám to tady funguje, my máme přehled o tom, komu se do rukou dostává legální zbraň.“ Něco jiného je nelegální obchod se zbraněmi, ale to je úplně jiná otázka.

Řekl jsteproč Česko v Unii neprosazuje“… Někteří lidé si možná myslí, že ČR vůči EU je jen takový hodný papoušek, který se přizpůsobuje aposloucháBrusel, nikoli aby byl aktivním iniciátorem, který dokáže něco takto prosadit a kterému by Unie zaníceně naslouchala

Já si nemyslím, že by toto byla otázka jednak až tak zásadní, která by totálně hýbala Evropou. Česká republika se prostě musí soustředit na to, aby v Evropské unii byla aktivní, protože nebude-li, tak tady sice můžeme nadávat a to je tak všechno, co s tím můžeme udělat.

Také z ní můžeme vystoupit, jak prosazuje část politiků

Ano, i to je možnost, ale pořád mi připadá lepší si najít spojence, s nimiž návrhy, které chceme, jsme schopni prosadit.

Zas na druhou stranus velkou nadsázkouby se dalo říci, že kdybychom v té Unii nebyli, neužíval by si ten Babiš, na kterého mátepolíčeno, tolik dotací, nemyslíte?

Kdybychom odešli z Evropské unie, tak si je dá tady…

Vy sám jste podnikatelživnostník. Jistě sledujete jeho resort ministerstva financí i z tohoto pohledu, kdy je zaváděno kontrolní hlášení DPH, elektronická evidence tržeb a další novinky. Jak vnímáte tyto novoty z dílny jeho ministerstva?

Andrej Babiš přistupuje ke správě země z toho pohledu, že uplatňuje spíše presumpci viny než presumpci neviny. To je přesně to, co chybí Babišovi i celé dnešní politické scéně: Nejsou schopni nabídnout dlouhodobou vizi. My dnes nemáme ani jednu politickou stranu – a Babiš je toho jasným důkazem, který to potvrzuje –, jež by měla nějakou vizi. Tak co budeme dělat? Budeme tady mít Velkého bratra, který nás bude kontrolovat na každém kroku? Kam to dotáhneme? Jaké skupiny obyvatel budeme víc a víc kontrolovat? Zde je obrovská „díra na politickém trhu“. Kéž by přišla strana, která by řekla: „Máme vizi na dvacet let“. Mimochodem se mi líbil komentář Martina Jaroše, který popisuje vize, které by si představoval pro českou společnost – digitalizace české správy a podobné věci pro skutečně dlouhodobou cestu.

Podíváme-li se na vývoj po listopadu 1989, co jsme vlastně udělali, tak polistopadový směr byl jednoznačný – dostat Česko na Západ. Propojit jej se západní Evropou, propojit jej s demokratickými státy, což znamenalo i vstup do hlavních uskupení jako bylo NATO a EU. Od momentu vstoupení tu ale není strana, která by řekla: „Teď jsme tedy na tom Západě a musíme si ujasnit, v čem budeme v rámci světa úžasní, v čem budeme vynikat a kvůli čemu se k nám budou chtít stěhovat mozky z celého světa.“ Dříve jsme vynikali v lehkém průmyslu, Češi mají šikovné ruce, příkladem je Baťa… Dnes to mohou být technologie či podobně. Na to, jak máme malou zemi, nechápu, proč se neřeší propojení republiky s dálnicemi, vlakovou mezinárodní dopravou… To můžeme reálně zvládnout, ale nikdo to dělat nechce.

To by bylo asi povídání na dlouho a mimochodem roli v tom jistě hraje častá výměna ministrů dopravy, zdlouhavá stavební povolení a řadu let stará EIA či podobně

No jasně, ale ona opravdu neexistuje žádná strana, která by řekla: máme tuhle vizi. To je typicky Babiš: „Prostě to zlepšíme.“ Co je to „prostě“, co je to „to“ a co je to „zlepšíme“? Babiš je pro mě úkaz toho, jak současné politické strany nejsou schopné nabídnout dlouhodobý plán pro republiku tak, aby se pro něj lidé-voliči mohli nadchnout. Pořád se omílá to samé. Kdyby se postupně přidávalo učitelům, do zdravotnictví a do kultury, tak jsme velmoc, ale to se neděje. O tom se vždy mluví před volbami, pak těsně po volbách a poté čtyři roky klid.

Oni by se lidé možná i nadchli. Například ČSSD jako sociálně zaměřené straně se deset let nepodařilo prosadit užitečné aobyčejnými lidmižádané věci jako je například podpora samoživitelekzálohované výživné a tak dále, ale místo toho se upřednostní jednání o EET, které nikdo k záchraně života či zvýšení životní úrovně nepotřebuje. Základní lidské problémy tu přeci nevymizely, ale asi nejsou dost programově zajímavé

Máte pravdu…

Možná neMožná tu jsou lidé, kteří by do dotazníku o svých prioritách napsaliEET“…

Ano, Babiš.

Jakub Pitron, protizemanovský aktivista, který svůj postoj k prezidentovi loni vyjádřil akcí „červená karta do oken“; příležitostně publikuje, v minulosti organizoval akci Hi FRIENDS; podnikatel v marketingu, který pracoval pro společnosti jako Hypermedia, Seznam.cz, GE Money Bank, nyní pro reklamní agenturu Great Business..

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lucie Bartoš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirátka z Ostravy, náměstkyně pro sport: Očkovaný olympionik je pozitivní motivací pro občany

23:59 Pirátka z Ostravy, náměstkyně pro sport: Očkovaný olympionik je pozitivní motivací pro občany

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Česká olympijská výprava nám i přes počáteční „trapas“ s nakaženým lékařem dělá oh…