Kdyby byla hned převezena do Česka... Já k Arabům nejedu. Primář vynáší jasné slovo k případu mrtvé Češky v Egyptě

27.07.2017 12:00

ROZHOVOR „Je to strašné. Nedovedu si představit, že bych svého rodinného příslušníka poslal na dovolenou a oni mi ho přivezou v zinkovaném loži,“ říká v rozhovoru pro PL.cz k případu pobodané Češky v Egyptě lékař a poslanec Jiří Štětina. Za příčinu úmrtí označuje infekci. „Na takového zlatého stafylokoka nebo jinou bakteriální mrchu někdy stačí dvacet čtyři hodin, a i méně, a může dojít k takovémuto stavu.“ Sám by do arabské země na dovolenou nejel. „Nezmění se tam nic, protože islámské náboženství je naprosto cizí jakékoliv kulturní civilizaci,“ domnívá se.

Kdyby byla hned převezena do Česka... Já k Arabům nejedu. Primář vynáší jasné slovo k případu mrtvé Češky v Egyptě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Štětina

Zeptám se na hodně sledovanou tragickou událost, kdy v Egyptě byla kromě jiných pobodána i Češka, která, bohužel, zemřela. Lidé se jako laici ptají, jak je možné, že původně bylo oznámeno, že paní má lehká zranění a najednou se dozvídáme, že je ve stavu klinické smrti a poté došlo k nejhoršímu. Jak to vidíte vy jako odborník? Bývá časté takové náhlé zhoršení zdravotního stavu?

Když jsem si včera tuto zprávu četl – protože předtím jsem byl v Indonésii – napadlo mě jediné možné řešení. Že tam došlo k nějaké infekci, která se včas nepoznala a začala se léčit pozdě. Došlo k septickému šoku, multiorgánovému selhání. A to je potom věc, která na devadesát devět procent končí smrtí. Takhle jsem si to vysvětloval. A myslím, že kolega Kolouch, kterého trochu znám, tak to v podstatě říká takto také. Je to člověk, který je dobrý doktor. Je to podle mě jediné vysvětlení, protože zranění, která byla citovaná, měla být do týdne spravená. Po boji je každý chytrej. Ale teď si říkám, kdyby byla paní ihned převezena do Česka, jestli by k takovémuto stavu došlo. Je to případ strašný, bohužel se stávají.

Anketa

Pojedete na dovolenou do Egypta, když je to tam teď tak krásně levné?

7%
93%
hlasovalo: 7316 lidí

Tato otázka je v různých diskuzích nejčastější. Zda by se tomu dalo předejít tím, že by byla okamžitě převezena do Česka...

Neumím na to přesně odpovědět. Zřejmě egyptští doktoři paní řekli, že tam bude tři čtyři dny a pojede domů. Ale na takového zlatého stafylokoka nebo jinou bakteriální mrchu někdy stačí dvacet čtyři hodin, a i méně a může dojít k takovémuto stavu. Je to prostě strašné.

Nemyslím to jako vyjádření nedůvěry ke špičkovým egyptským lékařům, ale spíše ohledně možnosti infekcí. Přeci jen tam jsou jiné podmínky než u nás a lítají tam bakterie, na které nejsme zvyklí...

Teď jsme v té naší delegaci v Indonésii dostali všichni – a bydleli jsme v luxusních hotelech – střevní onemocnění. Ale to je normální u každého člověka, který se dostane do těchto tropických zemí. Ano, nejsme na to zvyklí. Bakterie mohly být přítomny už na místě, kde se to nebohé paní stalo. Bude potřeba znát velmi přesné mikrobiologické, senologické a imunologické vyšetření. Pak se k tomu budeme moci vyjádřit.

Egypt se tomu označení brání kvůli obavě ze ztráty turistů. Ale byl to podle vás útok islamistického teroristy?

Vzhledem k tomu, že si vybíral zahraniční hosty, to nemohu vyloučit. Osobně do arabského světa na dovolenou nepojedu. Nikdo mě tam nedonutí. Tam se vám může stát cokoliv, pokud nejste bezprostředně hlídaný policejní eskortou. Nezmění se tam nic, protože islámské náboženství je naprosto cizí jakékoliv kulturní civilizaci. To říkám hodně mírně.

Mně to přijde už i tak ostré...

Kdysi jsem se  – když vznikl Islámský stát a první vlna migrantů – tak možná i pro vás, Parlamentní listy, vyjádřil, že kvóty jsou nepochopitelné. Přijal bych sem i víc lidí, ale slušných. Kteří zde v žádném případě nebudou praktikovat islám, kteří se podrobí naprosto bezpodmínečné osobní identifikaci včetně DNA a samozřejmě se podřídí našim zákonům. Stejně jako všichni naši emigranti. Jinak s tou paní je to strašné. Nedovedu si představit, že bych svého rodinného příslušníka poslal na dovolenou a oni mi ho přivezou v zinkovaném loži.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Spisovatel Kimla: Česká politika je divadlo plné mizerných herců. Když si pustím ČT24, bezpečně vím, že na mě během chvíle vykoukne Kalousek

21:46 Spisovatel Kimla: Česká politika je divadlo plné mizerných herců. Když si pustím ČT24, bezpečně vím, že na mě během chvíle vykoukne Kalousek

ROZHOVOR „Naše politická scéna je divadelní spektákl plný mizerných herců, ve kterém se aktéři mezi …