Když Putin nabízí Evropě spolupráci, je třeba být na pozoru. Cyril Svoboda si pozorně prostudoval ruské záměry a toto zjistil

22.06.2016 15:37 | Zprávy

SVĚT OPTIKOU CYRILA SVOBODY „Putin naznačuje, že nastal čas kompromisu, který umožní společné řešení problémů,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz ředitel Diplomatické akademie a exministr zahraničí Cyril Svoboda. „Je to správný krok a doufám, že bude mít následování,“ doplnil také v reakci na otázku týkající se vystoupení prezidenta Ruské federace na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru na téma vztahů s Evropskou unií. Zároveň ale Svoboda upozorňuje: „Každý, kdo čte ruskou bezpečnostní strategii, a já jsem ji studoval pečlivě, ví, že existuje jejich velká ambice být opět velmocí z globálního pohledu.“

Když Putin nabízí Evropě spolupráci, je třeba být na pozoru. Cyril Svoboda si pozorně prostudoval ruské záměry a toto zjistil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cyril Svoboda

Může mít vražda britské labouristické poslankyně Jo Coxové dopad i na smýšlení Britů, co se týká Brexitu? Nebo si myslíte, že důvod náhlého obratu v průzkumech ve prospěch setrvání v EU je spíš pragmatický? Mám na mysli strach Britů z ekonomického úpadku…

Je složité posoudit, co má zásadní vliv na rozhodování Britů před referendem. Samozřejmě hrají roli nejen ekonomické, strategické otázky, ale někdo může zvážit i to, že byla zavražděna Jo Coxová. Na každého Brita může mít vliv cokoli včetně této tragické události.

Pan poslanec Ondřej Benešík se před pár dny v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz pozastavil nad tím, že se neštěstí stalo ve Velké Británii, která je obecně považovaná za velmi kultivovanou zemi. Kam jsme to dospěli, že se politici střílejí za názor?

Žádná země a žádný systém nemůže zaručit, že nedojde k takovému útoku. Pokud jsme dobře informováni, šlo o osamoceného člověka, který nebyl součástí žádné organizace. Proti útokům tohoto typu není imunní žádná země, na to bohužel není recept. Švédskou ministryni zahraničních věcí Annu Lindhovou zavraždili v obchodním době. Nelze tomu úplně zabránit.

Německá kancléřka Angela Merkelová a slovenský premiér Robert Fico ve čtvrtek v Berlíně znovu podpořili setrvání Británie v Evropské unii. Řada ministerských předsedů velkých států včetně vedení Číny se k situaci vyjádřila. Prezident Vladimir Putin se omezil v podstatě na sdělení, že jde o záležitost Velké Británie. Co k tomu říci?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Jan Volný byl položen dotaz

Jaký důchod budou mít podle vás dnešní 30-40?

A budou vůbec nějaký mít? Jaký je plán ANO pro lidi, kteří do důchodu půjdou teprve za 30 let i déle? Máte vůbec takový plán? Mě přijde, že vy pořád jen mluvíte o těch současných důchodcích, ale ti aspoň nějaký důchod mají a mnohdy i docela dobrý - přeji jim ho, zaslouží si ho, ale co my, co teď mak...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jak jednoduché je udělat státní převrat.“ Zbořil k šmírování opozice

10:36 „Jak jednoduché je udělat státní převrat.“ Zbořil k šmírování opozice

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Kdysi jsem četl zábavnou fikci amerického autora o tom, jak je jednoduché ud…