Klausův poradce nepotěší kavárnu: Kauze Huawei nevěřím. Přál bych si napravení vztahů USA s Ruskem, část politiků a médií tomu ale brání. A lepšolidé...

11.01.2019 19:15 | Zprávy

ROZHOVOR Situace ve světě se mění. Zatímco američtí demokraté a také neokonzervativci vyvážejí prostřednictvím politiky dělových člunů své představy o demokracii a mocenském uspořádání, současný americký prezident Donald Trump prý tuto politiku nesdílí a odmítá ji, říká někdejší europoslanec za ODS Ivo Strejček. Zlepšení vztahů USA a Ruska považuje Strejček za žádoucí. „Část americké politiky a amerických médií udělá všechno pro to, aby ke zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi nedošlo,“ obává se ovšem Strejček. Český premiér Andrej Babiš podle Ivo Strejčka bude volat po čemkoliv, o čem si myslí, že mu u voličů prospěje. „Vůbec si o něm nemyslím, že je jakýmsi plamenným zastáncem národního státu,“ říká Strejček.

Klausův poradce nepotěší kavárnu: Kauze Huawei nevěřím. Přál bych si napravení vztahů USA s Ruskem, část politiků a médií tomu ale brání. A lepšolidé...
Foto: Archiv IS
Popisek: Ivo Strejček

Na konci roku 2018 vyvolal velkou odezvu plán Donalda Trumpa stáhnout vojáky ze Sýrie. Co na to říkáte?

Jedním z předvolebních slibů Donalda Trumpa bylo postupné ukončování vojenských angažmá americké armády ve světě. Poté, co už zejména Rusové s Asadovou armádou porazili Islámský stát, Trump správně usoudil, že je americké vojáky z problematické mise třeba stáhnout domů – přesně v duchu svých slibů. Jeho rozhodnutí se mi líbí a schvaluji jej.

Trump je ovšem kritizován, že v Sýrii uvolňuje místo Putinovi a Íránu, případně ještě Turecku. Je tedy rozhodnutí o ústupu USA moudré?

Ruská úspěšná vojenská operace proti Islámskému státu na straně vládních vojsk Asada byla správná, protože skutečně přispěla ke zničení Islámského státu. Rusům jejich angažmá velmi pomohlo k návratu do prostoru, který se v Sýrii uvolnil chybným americkým postupem Obamovy administrativy. Proto o obsazení nějakého „volného“ místa v Sýrii již není třeba mluvit.

Jak bychom jakožto západní koalice měli postupovat?

Měli bychom sami v sobě vidět méně „výjimečnosti“ a s pokorou se vrátit k řešení našich vlastních problémů, kterých sami máme až nad hlavu. Měli bychom přestat vidět za každým rohem úhlavního nepřítele a měli bychom si znovu připomenout, že řešit spory válečnými intervencemi téměř okupačního charakteru prostě normální není.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bývalá šéfka úřadu: Poslat syna na Ukrajinu? Postavila bych se tomu i za cenu zastřelení

5:00 Bývalá šéfka úřadu: Poslat syna na Ukrajinu? Postavila bych se tomu i za cenu zastřelení

„Úroky vysoké tak, že běžný mladý člověk nemá šanci nebo se musí zadlužit na třicet let! To je tak m…