Klimatické běsnění zničí naše hospodářství. Poslanec Hrnčíř počítá, co všechno se prodraží

02.06.2021 20:46 | Komentář

Co Evropě přinese velkolepý unijní plán na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050? „Klimatické běsnění environmentálních aktivistů a na ně navázaných politiků je naprosto mimo realitu a poškodí naše hospodářství a občany,“ říká poslanec Jan Hrnčíř (SPD), ekonom a vysokoškolský pedagog. Vypočítává jednotlivé možné následky tlaku na ekologičnost. Tlak nepocítí jen obyčejní lidé, kterým mnohé věci výrazně podraží, ale také firmy. Mnohé prý budou uvažovat o tom, zda vůbec v EU zůstat.

Klimatické běsnění zničí naše hospodářství. Poslanec Hrnčíř počítá, co všechno se prodraží
Foto: archiv J. Hrnčíř
Popisek: Jan Hrnčíř

Anketa

Bojíte se klimatické katastrofy?

7%
90%
hlasovalo: 4916 lidí

Evropská unie si klade za cíl být do roku 2050 takzvaně uhlíkově neutrální, tedy aby čisté emise oxidu uhličitého v roce 2050 byly v součtu nulové. Podle Hrnčíře jde o projekt, který je naprosto mimo realitu a poškodí české hospodářství a občany. „Je nutné podotknout, že Evropská unie se na světových skleníkových emisích podílí jen z necelých 10 % a Česká republika jen z 0,3 %. Už pro cíl úspory energie pro rok 2030 jsou odhadované náklady na investice cca 1000 miliard korun,“ vypočítává Hrnčíř.

Při zamýšlení se nad dopady, které by pro občany vyplývaly z celoevropského zdražení emisí uhlíku z dopravy a z budov, Hrnčíř ukazuje další účet – 40 miliard korun každoročního příspěvku na obnovitelné zdroje. Tyto peníze prý jdou především solárním baronům. A oplátkou se obyčejným lidem zvýší životní náklady. Nápad předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové tedy poslanec SPD rozhodně nevítá.

A co argument, že tato emisní daň by začala „nízce“ a byla by navyšována teprve později? Podle Hrnčíře žádná útěcha. „Zavedením evropských daní a dluhů se z EU stane evropský superstát, o což euroglobalistům šlo především. Navíc je jasné, že tyto peníze musí jít do, často nesmyslných, „zelených“ projektů. Třeba jaderná energetika nebude podporována, což pro ČR je zdrcující. Zároveň jsou neustále kráceny peníze na společnou zemědělskou politiku, takže i z tak malých dotací dostáváme ještě méně,“ říká.

Mohlo by dojít i k prohloubení problémů v otázce dostupného bydlení. „Ceny nemovitostí jsou už teď neúměrně vysoké a pro většinu lidí nedosažitelné. Je pravda, že nejvíce to poškozuje seniory a mladé rodiny. Zavedením dalších nesmyslných daní se situace bude dále zhoršovat,“ domnívá se Hrnčíř. Podražení nemovitostí by totiž takřka nevyhnutelně vedlo i ke zvýšení cen nájemního bydlení. „Česká republika se postupně stává jednou z nejdražších zemí Evropy pro své obyvatele,“ pokračuje Hrnčíř a vyjmenovává: Za české platy si koupíme mnohem méně věcí než lidé v okolních státech na západ od nás. Máme (v poměru ke mzdě) mnohem dražší například byty, elektřinu, vodu nebo jídlo, protože platy jsou nízké, v Německu jsou mzdy často trojnásobné. Poslanec také připomíná již velmi dobře známý fakt, že dvě třetiny našich pracujících občanů na průměrnou mzdu, která je aktuálně necelých 36 tisíc korun hrubého, ani nedosáhne.

K podobným závěrům mimochodem došel i maďarský premiér Viktor Orbán, který klimatický balíček tvrdě kritizoval. Průměrnou maďarskou rodinu by totiž měsíčně vyšel v průměru na zhruba 1 500 korun. Stejně jako u nás, i v Maďarsku by takový měsíční výdaj navíc mohl s mnoha rodinnými rozpočty pořádně zamávat.

Zdražování dělá vrásky i některým příslušníkům moderní levice. Šéf německé Die Linke Dietmar Bartsch například mluví o tom, že „mobilita se nesmí zvrhnout v luxus, ale musí být dostupná každému“. „To můžeme pozorovat už teď,“ říká Jan Hrnčíř o hrozbě zdražování a znepřístupňování individuální mobility. Ceny elektromobilů jsou totiž astronomické a pro většinu lidí nedostupné.

Z toho všeho pak vyplývá několik otázek. Jak se evropská ekonomika srovná s tím, když svá vlastní „špinavá“ odvětví zatíží novými daněmi, ale jinde ve světě budou mít ty samé obory lepší podmínky? Dojde k dalšímu ekonomickému oslabení Evropy? Podle Hrnčíře můžeme očekávat, že Evropa oslabí zejména v oblastech energetiky, průmyslu a dopravy. Firmy mohou zanikat, případně přesouvat svá sídla a závody mimo EU, aby zůstaly životaschopné v konkurenci podniků ze třetích zemí, které takovými regulacemi svazovány nebudou.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek Korejs

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To byl vrchol. Nenechá lidi padnout? Lže! Kateřina Konečná ve varu

7:13 To byl vrchol. Nenechá lidi padnout? Lže! Kateřina Konečná ve varu

„Nenechají nikoho padnout na dno? Buď občanům lže, nebo pro korupci vládních stran už není schopen v…