Kocáb účtuje: Havel řekl Číňanům i Rusům, co si myslí. Zemanovi se možná skrytě chechtali, že je trouba

13. 12. 2014 16:16

TŘI ROKY BEZ VÁCLAVA HAVLA V zanedbaném koutu v centru Liberce byla v pátek slavnostně otevřena nová budova od světoznámého architekta Bořka Šípka. Zároveň proběhla vernisáž výstavy Šípkových děl z oblasti architektury, skla a designu. Na ni si pozval hudebníky Jaroslava Hutku a Michaela Kocába. Všechny tři spojuje přátelství s prvním českým prezidentem Václavem Havlem. Však také Hutka zapěl svůj song věnovaný Václavu Havlovi Havlíčku Havle a Michael Kocáb poskytl na téma Václav Havel rozhovor pro ParlamentniListy.cz.

Kocáb účtuje: Havel řekl Číňanům i Rusům, co si myslí. Zemanovi se možná skrytě chechtali, že je trouba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Kocáb
reklama

Anketa

Byla léta 1990-2014 pro naši zemi úspěšná?

12%
88%
hlasovalo: 66514 lidí

Máme 25 let od listopadu 1989, jejímž nejvýraznějším symbolem je Václav Havel. Zároveň si za pár dní připomeneme tříleté výročí jeho úmrtí. Jaký je význam Václava Havla pro nás dnes?

Význam Václava Havla je mnohovrstevnatý, že je to na celé sympozium. A taková sympozia se i konají. Dokázal zformulovat – nebyl ale zdaleka sám – srozumitelně naši budoucí zahraničně politickou orientaci a vůbec orientaci našeho státu. To znamená země, která vstupuje dobrovolně a ráda do souručenství západní Evropy – NATO a EU a s nadějí, že se dopracuje sebeurčení a svébytnosti. Zatímco předtím jsme byli neustále podmaňováni nějakou mocností – ať už to bylo Rakousko-Uhersko, Hitlerovo Německo či Sovětský svaz. Měli jsme takovou plebejskou náturu, z které jsme byli vyvedeni v roce 1989 vlastní silou. Není pravda, že by to bolševici naplánovali a už vůbec nenaplánovala velmoc svůj vlastní rozpad. Pouze nestačili zareagovat na tu sílu, která se střední Evropou valila a prostě to neudrželi v mezích, které by si dnes představoval prezident Putin.

Další věcí byl jeho duchovní rozměr – prodemokratický, takový lidský. Bylo v něm hodně pokory, nikdy se nevyvyšoval, nestal se takovým mocipánem. Kladl důraz na lidská práva nejen u nás, ale i v zahraničí. Nerozpakoval se vyjadřovat ke všem problémům v této oblasti, ať to stojí, co to stojí. Číňanům i Rusům řekl, co si myslí. A nikdy neměnil lidská práva za ekonomické aspekty.

Přijde mi ale, že přesto ho třeba Číňané respektovali...

Číňané si zvykli dlouhodobě respektovat kritiku. To, co provedl Zeman, bylo nad rámec toho, co očekávali. Možná, že se někde v zákoutí svých kanceláří i chechtali a říkali si – to je ale trouba ten Zeman. On nás vyviňuje z něčeho, co si uvědomujeme, že děláme. Čína neočekává, že nebude kritizována. Stejně jako Putin neočekává, že nebude kritizován nejen za svoje intervence do Ukrajiny, ale i za to, jak se chová ke svým republikám ve vlastním státě.

Dalším rozměrem jeho osobnosti byl vztah k umění, k určité absurditě a umělecké zkratce. Dokázal si najít cestu k lidským duším. Samozřejmě, že jen k těm vnímavým. Neříkám, že všem to muselo býti po chuti. Protože jeho umění bylo dost abstraktní a pro některé lidi neuchopitelné. Ale ti, kteří chtěli, se na něj napojili velice lehce. Byl spisovatel, dramatik, umělec v pravém slova smyslu.

Potom to byl člověk, který se dokázal obklopovat lidmi a dávat jim prostor. Vy jste se v jeho blízkosti tak trochu vyhříval na jeho sluníčku, v jeho záři. Bylo vám s ním dobře. Byl to přátelský a dobrý člověk. To nemůžete říci o každém. A to je to nejdůležitější.

Některým přátelům Václava Havla se nelíbilo, jak ho pojali v seriálu České století. Co si myslíte vy?

Tyhle díly jsem neviděl, ale slyšel jsem o tom hodně. Prý byl ztvárněn jako takový dobromyslný popleta. Ale Havel byl vůdčí osobnost, architekt svých kroků. Byl dobromyslný a vypadal jako medvídek, ale přitom to byla strategická bytost. Viděl jsem ho u plánování mnoha kroků, kdy byl hegemonem toho projektu. Byl to opravdový stratég. Jako takový si vydobyl respekt u mezinárodních politických kruhů. A i u těch nejvýznamnějších, obdivovali ho opravdu esa světové politiky.

Myslíte, že si tohle jako Češi ani neuvědomujeme? Že je Havel u nás nedoceněný?

To je otázka řečnická. Je nedoceněný, ale jen u určité skupiny obyvatel. Ti, co ho dobře znali, si ho cenili a budou si ho cenit vždycky. Myslím, že se stane postupem času osobou stejného významu jako Masaryk.

Je pravdou, že díky němu nás Západ tak rychle přijal mezi sebe?

Havel nás přímo přivedl do rodiny vyspělých západních demokracií. S respektem k naší zemi. Docílil, že jsme byli vnímáni jako země, která má v popředí svého zájmu otázku lidských práv. Což je ve vztahu, co se děje dneska, až komické. Prezidenti Klaus a Zeman tohle úplně popřeli. Ale za Havla jsme byli váženou a významnou zemí.

Vidíte nějakou osobnost z „havlovského“ proudu, která by se v příštích prezidentských volbách postavila proti prezidentu Zemanovi (či třeba Zdeňku Škromachovi, kdyby už Zeman nekandidoval)? Bude to opět Karel Schwarzenberg?

Karel Schwarzenberg udělal, co mohl, ale kvůli věku do toho asi nepůjde. Teď žádnou takovou osobnost nemůžu jmenovat, ale určitě se najde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Neškrtnete si. Diplomat zná odvetu Moskvy za masakr své ambasády

16:43 Neškrtnete si. Diplomat zná odvetu Moskvy za masakr své ambasády

ROZHOVOR „Ten protikrok bude rázu zejména ekonomického. Naše firmy v Ruské federaci budou mít opravd…