Konflikty, lidé z firmy na financích... Nový šéf Agrofertu promluvil o Babišovi

19.04.2014 5:48

ROZHOVOR Že Babiš obsazuje posty ve státní správě svými lidmi z Agrofertu? To je nesmysl. Tvrdí to nový šéf celého koncernu Agrofert, kterému Andrej Babiš předal řízení svého impéria, Zbyněk Průša. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz sdělil, že vicepremiér miluje konstruktivní konflikty a vždy dodrží slovo.

Konflikty, lidé z firmy na financích... Nový šéf Agrofertu promluvil o Babišovi
Foto: Daniela Černá
Popisek: Nový šéf Agrofertu Zbyněk Průša

Co vlastně předcházelo tomu, že jste se stal předsedou představenstva? Pozice se nabízela s ohledem na to, že jste dřív byl místopředsedou?

Babiš se tak rozhodl asi proto, že s ním spolupracuji nejdéle. Dnes už je to 21 let. Lidsky si vzájemně vyhovujeme. On někde v médiích řekl i to, že mě považuje za osobního přítele. Vzájemně si důvěřujeme.

Vy Andreje Babiše považujete také za svého osobního přítele?

Určitě ano.

Ani chvíli jste neuvažoval o tom, že byste nabídku na řízení celého holdingu nevzal?

Samozřejmě pro mě byla nabídka překvapením. Nepočítal jsem s tím. Nikdy jsem mu ale nic neodmítl.

Jaká je Vaše osobní zkušenost s Andrejem Babišem?

Dobrá. To, na čem jsme se dohodli, jsme vždy realizovali. Nikdy před ničím neuhýbal a dodržoval slovo. Vždycky se choval korektně.

Neměli jste za dobu své dlouhé spolupráce nějaký zásadní konflikt? Jaké to je, pohádat se s Andrejem Babišem?

On miluje konstruktivní konflikty. Samozřejmě, že život přinesl různé výměny názorů, ale vždy jsme řešení našli. Je velmi razantní a má tah na branku, ale pokud argumentujete racionálně a smysluplně, nemá problém změnit názor.

Předpokládám, že vicepremiérovi fandíte i teď, když je ve vrcholné politice, a volíte ANO. Členem hnutí ale nejste, že?

Ne, nejsem členem. Akorát jsem pomáhal s volební kampaní před parlamentními volbami. Babiš trvá na tom, ať se tvrdě oddělí byznys od politiky. Já na politiku nemám ani povahu. Je to jiný svět než svět byznysu. Já vnímám, že politika musí existovat, ale neuměl bych se v ní pohybovat. Nejsem schopen takových kompromisů, které je nutné v politice dělat, a proto jsem do politiky nikdy nešel.

Vím, že jste ze začátku varoval i Andreje Babiše…

Z počátku, když se ke vstupu do politiky Andrej Babiš rozhodoval, tak jsme ho zrazovali, aniž jsme kdokoli věděli, co to obnáší. Nicméně, on se rozhodl.

Jak vidíte dnes jeho pozici ve vládě?

Jeho pozice je samozřejmě klíčová. Má dar logického myšlení, rychle zanalyzuje problém a hlavně se obklopuje lidmi, kteří mu poradí. To, co píší v médiích, že se obklopuje jen lidmi z Agrofertu, je totální nesmysl. Je pravda, že někteří z lidí, kteří nově pracují na určitých postech ve státní správě, v Agrofertu byli, ale zaměstnanců holdingu je 34 tisíc. To, že si obsazuje posty vlastními lidmi, je nesmysl, naopak nechce přetahovat nikoho z Agrofertu.

Takže se obává, že bude někdo poukazovat právě na obsazování pozic „jeho lidmi“?

Ne, důvod je jiný. On nechce oslabovat Agrofert. Ani se mu nedivím.

Hovoří se o čistkách v různých ministerských resortech, které jsou údajně horší než za minulých vlád. Takže s tím také nesouhlasíte?

Klientelismus, který dříve v resortech vládl, byl strašný. Bude trvat delší dobu, než se chod úřadů dá do pořádku.

V médiích se spekulovalo také o Vás jako o případném předsedovi dozorčí rady ČEZ. Co Vy na to?

Nic o tom nevím. Nikdo o tom se mnou nejednal.

Myslíte si, že mezi Andrejem Babišem a premiérem to skutečně skřípe?

Nevím, nemám informace. Teď spolu téměř nejsme v kontaktu, protože je velmi vytížený. Andrej Babiš od vstupu do politiky po současnost velmi vyzrál. Na rozdíl od jiných mluví srozumitelně. Myslím si, že má vše dobře promyšlené a hodně pracuje.

Nevidíte tedy žádnou chybu, kterou by v politice udělal? Může ho něco ohrozit?

Ne. Preference ANO jdou nahoru a hnutí přetahuje voliče standardním stranám. Samozřejmě je otázkou, co se stane v nejbližší budoucnosti, protože tenze v ČSSD je značná a Haškovo křídlo se asi lehce nevzdá.

Pojďme ještě k chemičce Deza, kde jste generálním ředitelem. Dovážíte třetinu surovin z Ukrajiny. Ohrozily podnik současné nepokoje?

Situaci monitorujeme velmi pečlivě, protože dovážíme právě z oblasti, kde jsou teď problémy. Na druhou stranu oni musí prodávat, protože jsou ve velmi těžké situaci a potřebují peníze. Je to pro nás riziko, to nepopírám, protože řadu obchodů musíme platit dopředu. Máme na Ukrajině také kontejnery na dovoz surovin, tak doufám, že se nám nepoztrácí. Přivítali bychom, kdyby se situace zklidnila.

Dokázali byste dovážet z jiných států?

V současné době je dehtu dost, asi bychom to dokázali. Zřejmě bychom nakoupili víc v Polsku.

Jak jste spokojený s novou pozicí?

Starám se hlavně o chemické závody, které nevyrábějí hnojiva. Babiš, než šel do politiky, tak celý Agrofert rozdělil na segmenty a každý člen představenstva si odpovídá za svoji oblast. Samozřejmě na představenstvu Agrofertu řešíme obecně investice, byznys plán a tak dále.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

Andrej Babiš byl položen dotaz

Dotaz

Pane Babiši, chci se zaptat proč jste podpořil se svojí stranou ANO výcvik Ukrajinců na našem území? Nejdříve jste všude mluvil o tom, že naše vláda je vládou Ukajiny a že do ní sype peníze a že podporuje svým chováním válku. Výcvik bude stát miliardu a zároveň je to také podpora války. Byla jsem vá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

7 Kč za mouku, pak 50 za chleba. Komu? Tajné. Hlas venkova. „Mladí chtějí hnusné jídlo.“

9:07 7 Kč za mouku, pak 50 za chleba. Komu? Tajné. Hlas venkova. „Mladí chtějí hnusné jídlo.“

VIDLÁKŮV TÝDEN Proč je tak drahé pečivo? „Chleba je už dneska běžně k vidění za padesát korun. Zeměd…