Kubera: Potřebujeme dostat do držky. Co kvičíte, odpůrci Zemana? Brady byl zneužitý, ale to v USA... Světová válka

08.11.2016 6:23

ROZHOVOR „Potřebovali bychom dostat do držky a pak se sjednotíme.“ Podle senátora Jaroslava Kubery se český národ dokáže semknout, akorát když nám teče do bot a pak vydržíme čtrnáct dní. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se zamýšlí nad tím, jak je možné, že ministři Herman a Dienstbier ještě neopustili vládu, když v ní sedí s „takovými zločinci“, vysvětluje, proč by přál Sobotkovi s Babišem, aby si jejich vláda „vykouřila ještě jedno volební období“, a taky jasně ukazuje na skutečný problém, který může podle něj končit třetí světovou válkou.

Kubera: Potřebujeme dostat do držky. Co kvičíte, odpůrci Zemana? Brady byl zneužitý, ale to v USA... Světová válka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera
reklama

Jak s odstupem času zhodnotit uplynulé týdny, kdy v podstatě neklid začal setkáním ministra Hermana s dalajlámou, přes kauzu Brady a akci na Staroměstském náměstí a vše nám spěje k připravovaným demonstracím 17. listopadu? Myslíte si, že se atmosféra uklidňuje, nebo naopak? Anebo máme ticho před bouří?

Řekl bych, že se situace neuklidňuje, ale nikoli v České republice. Všechny události převálcují volby ve Spojených státech. To bude hedline celého týdne. 17. listopad trošku zanikne. Proběhne klasicky, uskuteční se demonstrace, kde budou stovky, možná tisíce lidí, ale patří to k demokracii.
Ještě jsme si nezvykli, že někdo může mít opačný názor než my, a to neznamená, že ho musíme osobně nenávidět. U nás se vždycky spory zvrhnou v osobní nenávist. Já mám s Milošem Zemanem společného akorát to, že kouřím a on taky. Nesouhlasím s ním skoro v ničem, ale to neznamená, že úplně, jsou některé případy, kdy mohu podepsat, co on říkal. Říká se tři sta let v porobě… Ale něco na tom je. Ještě jsme si nezvykli, že demonstraci rozežene policie slzným plynem, což je v Evropě běžné, ale u nás to okamžitě vyvolá negativní reakce.
Už jsem v politice opravdu dlouho, a proto říkám, že dnes je relativní pohoda, jen to tak vyzerá díky Facebooku a internetu. Většinou je to spíš bouře ve sklenici vody. 

Anketa

Jste pro setrvání České republiky v NATO?

10%
90%
hlasovalo: 9649 lidí

Brady byl vyloženě zneužitý. Rozumíte, já neumím říct, kdo měl pravdu, neumím nic prokázat a ani mě to nijak netrápí. Co mě ale trápí, je, že jestli si myslí ministři Herman a Dienstbier, že je vláda tak pročínská, jak se nám snaží namluvit, opravdu nevím, proč tam ještě jsou. Ne že je má někdo odvolávat. To by přece sami museli usoudit, že s takovými zločinci nebudou v jedné vládě. Asi si to úplně nemyslí. Jinak si jejich setrvávání ve vládě neumím vysvětlit. Samozřejmě ministr se může sejít, s kým chce, kde chce. Kdyby se hlavně nedělal takový humbuk. Na obchod s Čínou situace nebude mít ve skutečnosti vůbec žádný vliv. Byznys si jede svou cestou. 

Z veškerých událostí, kterých jsme byli svědky včetně odporu vůči panu prezidentovi, domníváte se, že něco z toho bude mít přesah, dlouhodobější efekt, nebo to vyšumí?

Nevyšumí, ale vůbec to nesouvisí ani s dalajlámou, ani s Jurečkou. Odpor k prezidentu Zemanovi bude eskalovat, jak se budou blížit volby, ale důvody, které teď omíláme, v tom vůbec nejsou. Odpor je a priori. Teď šlo jen o využití každé záminky k útoku. Další záminka může být úplně jiná. Teď jsem si přečetl, že nadace paní Zemanové dostala peníze od nějaké podivné firmy. Každá taková věc může být záminkou k útoku. V podstatě do voleb s tím nikdo nic neudělá a je potřeba se s tím smířit. Pikantní je, že právě zastánci přímé volby nejvíc kvičí. Že neposlouchali těch osmnáct ústavních právníků, kteří jim říkali, že je to nesmysl, zvlášť když není doplnění změnou ústavy. To jsou kampaně. Třeba přímá volba starostů a hejtmanů. To přece bude bomba. Jenže jak starosta bude vládnout, když je celé zastupitelstvo proti němu? Kurník! Prostě je to blbost, pak by mu museli dát pravomoc, aby si vybral k sobě radní. A pak budou všichni řvát, že takto tedy ne! Proto vždycky říkám, zamyslete se poprvé, podruhé, potřetí a většinou zjistíte, že první nápad byla úplná blbost.

S jakou šikovností rozjel svou prezidentskou kampaň Michal Horáček? Řekl, že chce slušnou politiku, že chce být prezidentem naslouchajícím všem občanům a že objede republiku, aby zjistil, co lidé chtějí. Je to pro začátek dost?

Nemyslím si o tom nic. Je to právo každého, kdy, jak kampaň spustí. Švejnar také vystartoval brzy, teď zase medituje, jestli má snad přijet nebo ne. Mně se spíš líbí kandidáti, kteří říkají, mně končí příští rok v březnu volební období, tak možná do toho půjdu.
Moc bych chtěl, aby si voliči zapamatovali: nevolit prezidenta, který má sloní paměť, to je strašně nebezpečné. Kdo má sloní paměť, ten se umí mstít. My werichovci, kteří máme blbou paměť a musíme vymýšlet, tak se nemstíme, protože křivdu zapomeneme. Jsme debilní a zapomněli jsme. Zeman, dokud Sobotku nesundá, tak nedá pokoj.

Přesto, za poslední tři týdny vidíte vůbec nějaký skutečně podstatný okamžik z těch všech událostí, které jsme zaznamenali? Stalo se něco zásadního pro další směřování státu?

Nic zásadního, co by bylo fatální, jsem neobjevil. Opět se vracím k volbám ve Spojených státech, a pokud byste se mě zeptala, koho bych volil, tak vám to samozřejmě neřeknu, protože nejsem Američan a ani nemám ambici někomu říkat, koho má volit. Tyto volby ale budou mít zásadní vliv na světové dění, na rozdíl od toho, zda dáváme medaili tomu nebo onomu. Velmi vtipně napsal Mirek Macek, že zřejmě 17. listopadu přijede Bradyho teta.

Co jsme za poslední tři týdny o naší zemi zjistili a čemu jsme nevěnovali pozornost, když bylo potřeba? 

Doba je neskutečně rychlá, jsme zahlceni informacemi, zákony, hrozbami pokut, že už se v tom skoro nedá žít.
Já tomu říkám plovákový efekt. Plovák v nádržce toalety se nikdy nepodívá pod hladinu. Vždycky plave, protože voda stoupá, a je na povrchu. A tak je to i v médiích, České televizi, některým úplným blbostem věnujeme půl hodiny a důležitým dvě minuty.
Ve skutečnosti, jak říkala moje maminka: Máte roupy, chlapci! Prostě máme roupy, nic nám neschází, potřebovali bychom dostat do držky a pak se sjednotíme. My jsme schopní se sjednotit jen proti někomu, nebo když nám teče do bot, akorát že nám to vydrží tak čtrnáct dní po vpádu ruských vojsk a pak se zase rozdělíme a pokloníme.

Jsme rozvrácení a je to všechno tím, že se máme příliš dobře. Samozřejmě ne díky této vládě, ale proto, že jsme v sinusoidě nahoře. Přijde chvíle, a já bych si přál, aby to zažila Babišova vláda, kdy budeme dole. Pak bych chtěl vědět, jak se s tím vypořádají. Když nejsou v krizi, to se rozdává. Všimněte si, jak prochází rozpočet. Nikoho to nerajcuje, všichni jsou v naprosté pohodě. Tady se všechno rozdává na dluh a pan ministr si z toho ještě dělá zásluhu. Proto chci, aby si stejná vláda vykouřila ještě jedno období, kdy na ni dopadne to, co si schválila. My jsme dojeli na rozhodnutí typu, že socani schválili pastelkovné a podobné blbosti a pak mandatorní výdaje musela platit nová vláda. Já bych taky takto mohl ve městě rozhodnout, že bych utratil peníze a ať mi postaví pomník, ale ti po mně se z toho picnou.

Ale jestli chcete vědět světový problém, který může skončit třetí světovou válkou, tak jsou to záporné úroky. Takový zločin! A na to nepotřebuji žádný Oxford. To nemůže dobře dopadnout. To je šílené. Tištění peněz, které nemají žádný podklad. Mohou slíbit Erdoganovi klidně deset miliard eur, protože Evropská centrální banka si je vytiskne v rámci kvantitativního uvolňování. Tohle nikomu nevadí. My se zabýváme tím, komu dáme medaili a komu nedáme. Zrovna tak žerou lidi úžasnou věc, jak si můžete telefonem zaplatit fakturu a nákup, akorát nás očešou o zbytky svobody a budou už o nás vědět úplně všechno. A já nechci, aby věděli všechno. Co je státu do toho!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Pospíšil: Odchod Petříčka je ztráta. Babišizace ČSSD je kompletní. A Rusko u dostavby Dukovan? Konkrétní hrozba je tato

22:10 Jiří Pospíšil: Odchod Petříčka je ztráta. Babišizace ČSSD je kompletní. A Rusko u dostavby Dukovan? Konkrétní hrozba je tato

ROZHOVOR „Tomáš Petříček ve funkci obstál. Přes proruský tlak ze strany prezidenta zachoval základní…