Kvůli Zemanovi si návštěvníci čtvrté cenové myslí, že Peroutka byl nejhorší hajzl. Hnusné, směšné, říká Ondřej Neff

02.05.2015 23:59

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Podle publicisty, novináře a spisovatele Ondřeje Neffa by se měli lidé dnes zabývat užitečnějšími činnostmi nežli ideologickým nálepkováním událostí, které se odehrály po osvobozování naší vlasti Rudou armádou před sedmdesáti lety. „Byla tady okupace, masivně se u nás popravovalo, byli jsme naprosto jasnými kandidáty na vyhlazení – pak přišli Rusové a ze Západu Američané. Konec, skončilo to. Zaplať pánbůh, že to tak bylo!“ odvětil Neff novináři Tomáši Klvaňovi. Ten totiž ParlamentnímListům.cz řekl, že v roce 1945 šlo vlastně o obsazení naší vlasti a jedna totalita jen vystřídala druhou.

Kvůli Zemanovi si návštěvníci čtvrté cenové myslí, že Peroutka byl nejhorší hajzl. Hnusné, směšné, říká Ondřej Neff
Foto: hns
Popisek: Ondřej Neff
reklama

I když se prezident Miloš Zeman nezúčastní vojenské přehlídky při svém pobytu v Moskvě na oslavách ukončení druhé světové války, přesto mu někteří vyčítají již samotnou cestu. Je to podle vás od Zemana správné, že do Moskvy jede?

Jeho cesta do Moskvy je ale už poměrně ohraná písnička. O tom už bylo přece řečeno – nejen v médiích – strašně moc. Pro mě je ovšem podstatné, že Zeman nebude na zmiňované vojenské přehlídce. Bylo by neúnosné, kdyby hlava státu členské země NATO byla na přehlídce agresora. To by mi opravdu přišlo absurdní. Takže v tomto směru jsem rád, že pan prezident přišel k rozumu. Samozřejmě že bych byl raději, kdyby tam nejel vůbec, ale už se k tomu rozhodl, asi má určitou koncepci, určitou politiku a nesnáší kritiku. Lidi mu to ale spočítají ve volbách... Co k tomu dodat? Je to dospělý muž, tak ať dělá, co umí.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jenže Zeman minulý týden uvedl, že na oslavy 70. výročí konce války pojede mimo jiné proto, aby uctil památku vojáků Ruské osvobozenecké armády generála Andreje Vlasova. Většina Rusů ovšem dodnes na generála Vlasova a jeho vojáky hledí jako na zrádce a i Češi se na vlasovce dívají rozporuplně...

To je docela zajímavá myšlenka. Ti vlasovci jsou totiž jeden z obrovsky kontroverzních fenoménů světové války, v jistém smyslu to jsou tragické figury, protože na ně můžete nahlížet jako na fašisty či svedené lidi anebo jako na protikomunisty. Dá se na ně dívat prostě ze všech stran. Ale z hlediska českého – natož pak pražského – k nim máme méně negativní postoj, a to z důvodu Pražského povstání, jejich zásahu v Praze. Je totiž bezesporu jasné, že bez zásahu vlasovců by Pražské povstání skončilo mnohem horším krveprolitím, než jaké nakonec bylo. Jestli jim chce Zeman nějak poděkovat, tak to je jenom dobře. Pokud to ale udělá v Moskvě, tak to bude velmi pikantní, neboť tím určitě hostitelům radost neudělá.

Jak vidíte osvobození Československa Rudou armádou? Totiž v tomto kontextu novinář a hostující profesor na New York University v Praze Tomáš Klvaňa zmínil, že už v roce 1945 šlo o obsazení naší vlasti a jedna totalita jen vystřídala druhou. „Říkat obsazení Československa Rudou armádou v květnu 1945 osvobození vyžaduje zavřít oči nad tím, co se dělo v následujících třech letech: posílení komunistů, podrývání demokracie a nakonec puč nastolující totalitu. Nešlo podle mě o žádné osvobození. Rudá armáda Československo dobyla. Jeden totalitní režim byl v krátké době nahrazen jiným,“ uvedl Klvaňa. Jak se na jeho slova díváte?

Já tento jeho výrok znám a myslím si, že by se měli lidé zabývat užitečnějšími činnostmi nežli ideologickým nálepkováním událostí před sedmdesáti lety. Všechny tyto úvahy a debaty mi připadají absurdní, nesmyslné a ničemu rozumnému nesloužící. Byla tady okupace, masivně se u nás popravovalo, byli jsme naprosto jasnými kandidáty na vyhlazení – pak přišli Rusové a ze Západu Američané. Konec, skončilo to. Zaplať pánbůh, že to tak bylo! A dnes to nějak probírat mi přijde opravdu trapné. Pan Klvaňa je chytrý člověk, ale nemá zapotřebí takové věci říkat. Samozřejmě že historie se dá charakterizovat i takto, o tom není sporu.

Můj otec tomu třeba říkal „takzvané osvobození“, takže to není žádný objev roku 2015, ovšem je třeba také brát v úvahu roviny existenciální důležitosti. A to, že válka skončila a že to bylo za cenu obrovských lidských utrpení Rusů a dalších národů Sovětského svazu, které v Rudé armádě bojovaly, tak o tom není sporu. Je proto třeba držet nějakou pietu a ukázat slušnost, a ne kolem toho plivat. To mi připadá nechutné. Ale možná že to je jeden z motivů, proč Zeman do Moskvy vlastně jede.

Ovšem mnozí poukazují na fakt, že v Československu brzy po osvobození začala působit ruská NKVD a zvláštní jednotky sovětské vojenské kontrarozvědky Směrš...

Ale o tom není sporu. Není to ale tak dávno, kdy Česká televize vysílala filmové týdeníky. Hned vysvětlím, proč to říkám. Na mě totiž z nich nejotřesněji působily týdeníky z roku 1947, kdy byla takzvaně ještě svoboda, ale už to bylo tak hnusné a tak prodchnuté rudým spárem... Rudý spár z toho byl cítit fakt hodně, hned po válce. Smozřejmě souhlasím s tezí, že bylo historické neštěstí, když demarkační čára byla Plzeň – Rokycany, a ne Karpatský oblouk. Kdyby generál Patton dojel až do Košic, tak bychom holt žili jiné životy. Ovšem v historii žádné kdyby neplatí a mudrcovat nad tím mi přijde nesmyslné a zbytečné.

Hodně se ale v této souvislosti hovoří o rozdělení Evropy dopředu. Stalin to prý měl již dávno domluvené, že naše území připadne pod sféru Sovětského svazu...

Já jsem o tom také mnoho věcí četl podobně jako ostatní, kteří se zajímají o politiku a historii. Je ovšem evidentní, že v Jaltě nedošlo k žádné podepsané dohodě hlavních představitelů SSSR, USA a Velké Británie, tedy že Roosevelt, Churchill a Stalin žádný dokument o tom nikdy nepodepsali. Kam se dostaly armády, tam to zůstalo leda s výjimkou. Rakušané byli též obsazeni Rudou armádou, ovšem do komunistického bloku nespadli. Proč? Protože by si to prostě nenechali líbit! Zřejmě to bylo pro Stalina tak nestravitelné sousto, že jej radši vyplivl. U Čechoslováků je ale otázkou, proč byli významnou procentuální částí ochotni akceptovat onu sovětskou supremaci. Že se z Rakouska Rusové stáhli, to je věc, která se málo reflektuje, a je to přitom velmi zajímavá a pro onu zemi také příznačná věc.

Co říkáte na humbuk kolem přejezdu ruských motorkářů Noční vlci, který se ale zřejmě již neuskuteční? Jen připomínám, že chtěli projet přes Bělorusko, Polsko, Rakousko a také přes Českou republiku a konečnou chtěli mít v Berlíně.

Pokládám za nesmyslné plácání, že spolek, který se jmenuje Open Doors, píše petici, aby se sem nějací motorkáři nepustili. Přijde mi to groteskně exhibicionistické. Přece nebudeme hodnotit politické postoje nějakého mrťafy, který jede na motorce? A zkoumat ho, zda podporuje Putina? To je absurdní věc! Samozřejmě pokud je to persona non grata a jestli je na nějakém seznamu, že se přes naše území nevpustí. Minulý týden jsem byl v Londýně a tam mě velmi zkoumal imigrační důstojník. Kdybych se mu nelíbil nebo byl na nějaké soupisce, tak bych prostě sbalil batoh a jel zpět do Prahy a nic by na tom nebylo divného. Zda je tedy šéf těch ruských motorkářů na nějakém seznamu, tak mu nedávejte vízum a nepusťte ho přes hranice. Ale pokud má vízum, tak ať jede třeba do tramtárie. Jsme v schengenském prostoru, tak proč by si s vízem nemohl jet, kam chce?

To ještě neznamená, že souhlasím s jeho postoji. Já zrovna tak nemám rád americké výtržníky a rváče z Hells Angels, o nichž se říká, že mezi nimi jsou rasisté a dokonce i vrazi, a přitom každých pět let mají v Praze „schůzku“. Tahle věc s Vlky mi ale přijde jako vizitka české upachtěnosti a velmi mne udivuje, že se k nějakému protestu propůjčili i Poláci, kteří se jinak chovají velmi důstojně a racionálně, a že se k tomu také propůjčili Němci.

Správně upozorňujete na fakt, že některým členům Nočních vlků na poslední chvíli německé úřady zrušily schengenská víza potřebná ke vstupu do Evropské unie, takže svou plánovanou cestu do Berlína uskuteční zřejmě jen nějací jednotlivci, kteří víza mají a trasu podle předběžných zpráv možná projedou.

Já nevím, jak je možné někomu kolektivně zrušit vízum, i když chápu, že to mohou udělat nějakému jednotlivci. Co dělají v tomto německé úřady, sice nevím, jenom jsem v novinách četl, že se jim něco zakázalo. Jiná věc by byla, kdyby tito hoši přijeli na Václavák a začali tam dělat rotyku či politickou provokaci. V tu chvíli by za nimi přišli policisté a třeba by jim i zabavili motorky a naložili by s nimi podle zákona. Pokud ale ještě nic neudělali a jedou jen na motorce, tak si jich nevšímám a nic mi do toho není. Já bych ale vůči těm motorkářům nepoužil slovo „tolerance“ , spíše „totální lhostejnost“. Mně je muž jedoucí na motorce lhostejný.

To ale neznamená, že je mi lhostejná agresivní politika Ruska a jejich vůdce Vladimira Putina a že bych s tím jakýmkoliv způsobem souhlasil. Naopak je velmi dobře, že zvyšujeme výdaje na obranu. Je velmi dobé i to, co dělají Poláci, že i oni výrazně zvyšují svou obranyschopnost. To je podle mě podstatné a na to bychom se měli soustředit a ne se rozčilovat nad tím, že někde jedou nějací lidé na motorce. Ať máme více stíhaček, ať máme protiletadlové rakety, ať se řeší zvýšení obranyschopnosti země, ale ať se nestaráme o motorkáře...

Šéf těch ruských bikerů Alexandr „Chirurg“ Zaldostanov je údajně přítel prezidenta Putina...

Tak ať je přítel Putina, ať je přítelem, koho chce! Putin je ale prezidentem Ruské federace a byl zvolený ve volbách, jejichž demokratičnost nebyla zpochybněna. Takže ani toto nepokládám za argument.

Jak na vás působí aféra kolem hledání článku od Ferdinanda Peroutky?

To je groteskní, trapná a hloupá věc a myslím si, že to hlavu státu dehonestuje neuvěřitelným způsobem. Tady teď kvůli tomu velká část návštěvníků čtvrté cenové skupiny ví, že Ferdinand Peroutka byl nejhorší hajzl, když to o něm řekl pan prezident. Přitom to je házení špíny na člověka, který zasvětil celý svůj život demokratické myšlence – kvůli tomu seděl v koncentráku a pak odešel do emigrace. Plivat na něj je hnusné. A skutečně do té míry hnusné, že se mi nechce o tom ani mluvit.

Sám Miloš Zeman ale na setkání s občany v Milovicích na Nymbursku tento týden uvedl, že pátrání po článku Hitler je gentleman musí skončit do konce června, aby se to zbytečně neprotahovalo. Podle Zemana ale článek jeho tiskový mluvčí Jiří Ovčáček najít musí. Myslíte si, že celá věc hází ošklivý stín i na mluvčího Ovčáčka?

Pan Ovčáček je dospělý chlap, a kdyby se mu to nemělo líbit, ať dá výpověď a jde zpátky do Haló novin, nebo odkud přišel. Já bych na to žaludek neměl, on na to žaludek má.

Myslíte si, že inkriminovaný článek někdy najdou?

Je to směšné, že půl roku hledají nějaký článek.


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Byznys a vydírání. Zadlužení důchodci i děti. Drsná realita, ze které se vám zvedne žaludek. A někteří se jen smějí

21:06 Byznys a vydírání. Zadlužení důchodci i děti. Drsná realita, ze které se vám zvedne žaludek. A někteří se jen smějí

ROZHOVOR Exekuce! Po léta otevřená Pandořina skříňka. Kdo si před třiceti léty půjčil miliony, zůsta…