Lékař Engel udeřil: Dát čísla na stůl a zavést opatření. Lidé tomu nerozumí. Jsou pod tlakem těch, co říkali, že covid je chřipečka

30.10.2020 19:20 | Zprávy

ROZHOVOR „Vidíte, že nakonec bylo jedno, jestli se někdo choval zodpovědněji během dvou letních měsíců, protože teď celá Evropa má hrozná čísla. A ta vlna se tam vrací. Nyní jsme bohužel premianti Evropy. Je tu obrovská vina vlády v tom, že měla začít zavádět tato opatření v září, a ne že se odložila kvůli volbám a měli jsme tu pseudoklid a honili kočku za ocas,“ myslí si Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu. „Celá léta upozorňovali na špatnou personální situaci. Ukazuje se, jakou jsme měli pravdu. Ještě že jsme zabránili tomu, že se tu chtěli redukovat zdravotnická zařízení. Vezměte si, že nemocnic mohlo být třeba o čtyřicet míň a počet postelí úměrně tomu taky. To si vůbec nedovedu představit, jak bychom tomuto čelili,“ dodává.

Lékař Engel udeřil: Dát čísla na stůl a zavést opatření. Lidé tomu nerozumí. Jsou pod tlakem těch, co říkali, že covid je chřipečka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Lékařského odborového klubu- svazu českých lékařů Martin Engel

Některé nemocnice jsou na hraně. To jste říkal 5. října v rádiu Z. Jak to vidíte teď, koncem října?

Situace je mnohem horší, navyšují se kapacity lůžkových zařízení ze všech sil, nemluvě o budování vojenských pavilonů. Ani v nejhorším snu jsem si nemyslel, že situace bude takto špatná.

Zdravotníci jsou ve velkém zápřahu a tisícovka denně se jich nakazí. Což je docela klíčové číslo...

No právě. Kapacitní problém spočívá ve dvou věcech. Aby byl dostatek lehátek, dýchacích přístrojů a zároveň zdravotníků, kteří se o ně budou starat. Zdá se, že daleko horší bude situace s počtem zdravotníků. Teď je situace, že medici a dobrovolníci z řad sester, které by se vrátily, můžou pomoci. Tu odbornou činnost za lékaře může těžko někdo převzít. Žádné nové si nenaklonujeme a při vší úctě – 28 amerických vojenských lékařů nemůže situaci zásadně otočit.

Nemohli by nám třeba vypomoci lékaři ze sousedních zemí?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Krysy tam pořád jsou.“ Šejna a Kubásek odhalují poměry na ministerstvu

9:31 „Krysy tam pořád jsou.“ Šejna a Kubásek odhalují poměry na ministerstvu

Na Ministerstvu životního prostředí (MŽP) podle komentátora Františka Kubáska stále působí lidé, kte…