Lidi nám dají přes hubu. Pšenice prodaná už teď. Šéf Madety o Rusku, EU, Němcích a Fialovi

21.04.2022 4:40 | Rozhovor

„Chleba s máslem jen pro bohaté? Doufám, že to takhle přece nemůže dopadnout. Ale ještě ani neoseli a už úrodu pšenice někteří z velké části prodali. Do Libanonu, Polska, Maďarska,“ říká ParlamentnímListům.cz majitel jihočeské Madety Milan Teplý. Vysvětlil také, v jakém případě by kostka másla mohla stát až kolem 80 korun. Promluvil o situaci v zemědělství a nešetřil ministra Nekulu ani EU. Rázně řekl, jak to vypadá ohledně státních hmotných rezerv a přinesl velmi zajímavé informace o naftě. „Zmatený jak Goro před Tokiem,“ pronesl pak na adresu ministra dopravy Kupky. Prozradil také, kdo „zaplnil“ trhy v Rusku, na které nesměla Madeta při tehdejších sankcích kvůli Krymu dodávat.

Lidi nám dají přes hubu. Pšenice prodaná už teď. Šéf Madety o Rusku, EU, Němcích a Fialovi
Foto: David Hora
Popisek: Milan Teplý

Kostka másla by mohla v obchodech stát až kolem osmdesáti korun, prodej od vás by byl kolem šedesáti. Touto informací, kterou jste uvedl v Otázkách Václava Moravce, jste před pár týdny vyvolal obrovskou diskusi. Je situace skutečně tak zlá? Vzpomínám si, jaký humbuk před pár lety vyvolalo vaše prohlášení, že máslo bude stát padesát korun a dnes to není nic neobvyklého.

To jsem se tehdy jen o pár let netrefil.

Na tu nedávnou diskusi v televizi jsem byl připravený, ale samozřejmě není snadné na místě samém vypočítávat cenu. Je tady spousta proměnných. My jsme počítali, kolik by to stálo, abychom neprodělali. Nemluvilo se o výdělku. Samozřejmě by určitou roli sehrálo, pokud by se třeba snížila cena nafty. Uvidíme, jak se bude odvíjet cena mléka, protože zemědělci mají také vyšší náklady.

Říkáme ale jednu důležitou věc. Když bude takováto drahota základních potravin, tak se začne nakupovat méně. A ono už je to tady. Lidi už nekupují kvalitní, raději levnější, a nekupují tolik. Čili musí s tím počítat i Madeta, že tedy klesne obrat, že klesne množství dodávaného zboží do luxusních obchodů, do vybraných řetězců atd. Nebude to jednoduchá doba. Nechceme máslo zařazovat mezi výrobky, které by měly ztrácet kredit prvotřídnosti, no a to znamená, že se bude prodávat dráž. Těch 80 korun byla cena, která vycházela za kostku v případě, že by nedošlo k žádným posunům v ceně elektřiny, nafty...A domníváte se, že dojde k nějakým posunům cen elektřiny, nafty a podobně směrem dolů?

Myslím si, že tohle je neudržitelný stav. Nechtěl jsem nabádat k nějakým hrůznostem, ale jak to může dopadnout, když lidi dostanou vyúčtování za elektriku a za plyn, půjdou do krámu a zjistí, že to, co obvykle nakupují za tisíc korun, teď nakoupí třeba za dva tisíce, ne-li víc. Pak přijedou k benzinové pumpě a zjistí, že za ty peníze koupí polovičku nádrže. No a půjdou do práce, i moji zaměstnanci za mnou přijdou a řeknou, že chtějí přidat 10, 12, 14 procent. Já to nebudu moct kvůli vysokým nákladům dát. Lidi budou odcházet, budou nespokojení, půjdou do ulic…Vy jste dokonce řekl, že…

...nám dají přes hubu. No ale jak k tomu bude daleko? Vždyť co budou ti lidé dělat, když je doženete do kouta? A je nervozita. Samozřejmě, když se 500 kilometrů odtud válčí, tak nikdo nemůže chtít, aby tady lidi chodili do lesa na houby a tvářili se, jako když jsou v ráji.

V minulém roce prý Madeta platila za plyn a elektřinu kolem 17 milionů měsíčně, letos v lednu už to bylo přes padesát milionů. Co říkáte na výzvu europoslanců členským státům, aby se odpojily od ruského plynu a ropy?

Anketa

Jste pro odstřižení se od ruských dodávek plynu a ropy?

94%
hlasovalo: 65314 lidí
No tak je to jednostranné uvažování, že to ruskou stranu financuje ve válce. To samozřejmě všichni pochopí. Ale na druhou stranu, neumím si představit, že náhradní zdroje, které budou k dispozici, pokryjí potřebu.

Stejně tak jako vy mluvíte o zvyšující se ceně másla, varují pekaři, že by chleba mohl stát až 60 korun. Bude chleba s máslem nakonec jídlem pro bohaté, které si nejen chudí, ale brzy i takzvaná střední třída, nebudou moci dovolit?

Je pravda, že tato otázka se vyloženě vnucuje. Já doufám, že to takhle přece nemůže dopadnout. Ale mám informace, že cena pšenice stoupá natolik, že velkovýrobci nebo producenti prodali úrodu 2022 už z 92 procent. Zkrátka řekli dost. Počty jsou jednoduché. Jestliže počítali s cenou na trhu kolem pěti a pěti a půl tisíce, byla šest a půl a tleskali. Jenže víte, za kolik oni to prodávají dneska? 16 až 18 tisíc za tunu. Tak to prodali dopředu. Ještě ani neoseli a už tu úrodu prodali. Do Libanonu, Polska, Maďarska… Ještě takoví ti umírněnější sedláci, věřím tomu, co mi říkají, tak ti si nechali na to, aby měli krmné směsi pro dobytek. Jináč na tom udělali obrovské peníze a dnes si tleskají. No, je to tak. Ale tím pádem je vyvezeno a co budou dělat pekaři, na to už nikdo nekouká.

Pravdou je, že Asociaci pekařů a cukrářů nedávno doporučila omezit vývoz pšenice z ČR. Ministerstvo zemědělství prý ale nepovažuje regulaci vnitřního trhu za dobré řešení, neboť by prý mohla fungovat jako opatření všech členských států EU proti sobě navzájem. Mělo se to udělat? Nebo už tedy stejně bylo pozdě, podle toho, co říkáte?

Víte, já tady na to nemám asi správné názory a nevím, jestli bych ty nesprávné, které mám, měl prezentovat. Co ta Evropská unie v posledních letech zařídila? Co udělala v covidu, co udělala v dalších politických věcech? Co udělali dobře, promptně, rychle?

Musím konstatovat, že téměř nic. To byla věc, která mě s tím ministrem (zemědělství) na té debatě v televizi tak vytočila, když on na všechno odpovídal, že to ještě musí prokonzultovat v EU. Co bude konzultovat? Měl by řídit. On bude konzultovat to, co bude řídit? Druhá věc je – kdo nám co dá? Němci budou mít plyn, budou mít naftu. Macron dokončí volby, samozřejmě bude mít naftu a plyn. Myslíte, že Orbán nebude mít naftu a plyn? Samozřejmě že ano. A my se zeptáme a zkonzultujeme to. My ty zdroje odstavíme a pak budeme konzultovat.

Čili předpokládám, že v samém závěru, v rámci visegrádských států, budeme prosit, jestli nám něco nedají. No a oni nám to s příslušnou marží prodají. Jak to jinak může být? Vždyť to není tak složité. Takto se to podle mě bude odvíjet. Musíme být ale spravedliví. Ona to ta vláda má těžké. Něco převzali. I ta předchozí to neměla jednoduché. Vyházelo se poměrně hodně peněz, bylo to spojené i s těmi volbami. Covid stál setsakramentsky hodně peněz.

Přišla nová vláda a já jsem čekal, že jsou připravení. Připravení nebyli a rovnou vklouzli do té situace kolem války. Což je samozřejmě příšerné.

Já se vám kolikrát leknu, když s někým mluvím a on řekne – to bylo ještě před válkou. Tak si říkám, o čem to mele? To slovo válka prostě člověk vůbec nevstřebá. Já jako poválečné dítě nedokážu přijmout, že se najednou říká – to bylo ještě před válkou.

Takže zdědili hroznou dobu na to, aby začali vládnout. Ale na druhou stranu, nelze to pořád říkat – vždyť jsou tam sto dní.


Domníváte se, že reálně hrozí potravinová chudoba třeba i vzhledem k tomu, že například Španělsko omezuje chov prasat kvůli očekávanému nedostatku obilí, i vzhledem k tomu, co se děje na Ukrajině?

Myslím, že ano. Energetická chudoba bude a potravinová chudoba, k té to spěje. No tak když tady prostě nepotřebujeme mít vepřové maso… Jestli nezabráníme tomu, aby se vyváželo třeba hovězí, jestli tady zabijeme ještě další takovéto komoditní výrobky, tak to bude opravdu problém. K nám se dováží ve velkém i ovoce a zelenina. Asi si budeme muset zvyknout na to, že si to budeme dělat sami. Já bych nespoléhal na EU. Ne, nebude to tak, nikdo nám sem nebude vozit dvojkové výrobky, protože ani nebudeme chtít dávat za to ty peníze.Zmínil jste dovoz ovoce a zeleniny. Jak vysvětlit běžnému spotřebiteli, že jablka, brambory, cibuli, které tady běžně rostou, my dovážíme často přes celou Evropu? Dnes často koupíte jablka kilo za plus minus 40 korun, pokud zrovna nejsou ve slevě… Proč to tak je?

Každý ministr, který nastoupil do tohoto těžkého resortu, a zemědělství je opravdu těžký resort, tak přišel s tím, že to předchozí bylo špatně a udělá se nová zemědělská politika. Pak ještě přišlo to Písmo svaté z Bruselu, že budeme dělat společnou zemědělskou politiku a budeme ji připomínkovat. A my to vždycky děláme v náš neprospěch. Přistupujeme vždy na to, co chce údajná většina, musíme se tomu podřídit, protože, protože… Já nevím proč. Zkrátka a dobře, v tomto by člověk vylítl z kůže.

Řeknu vám příklad. My jsme před asi deseti nebo dvanácti lety byli osloveni jedním velikým průmyslníkem v oblasti potravinářství, panem Megglem. Tenkrát mu bylo kolem 75 let. Je opravdu jeden z nejlepších ve svém oboru. Sbírá ferrari, jmenuje se po něm ulice v Mnichově atd…. A najednou si nás vybral, že spolu postavíme fabriku. A ono se to stalo. Postavili jsme ji v Plané nad Lužnicí. Dnes je mu kolem devadesáti a stavěl by ještě. A teď si vezměte, že tento člověk, když se rozpovídal, tak řekl – to vaše zemědělství vám západ závidí. Neblbněte. Ale dnes je to taky tak. Já nepoznám oves od žita, ale tu mlíkařinu dělám od roku 1972, krucinál. A teď mě řekněte, kolik oni tam (na západě) mají družstev, která by dodávala přes deset tisíc litrů mléka. A já tu mám padesátitisícové dodavatele z jednoho místa. A umí to tady. Jen prostě trpí za to, že lidé mají v podvědomí – to jsou komunistický a socialistický družstva a podobně. Co oni by za ně dali!Takže myslíte, že by byla reálná možnost zvýšit naši potravinovou soběstačnost?

Naprosto. Vždyť oni to tady ti chlapi umí. Jsou to odborníci.

Zase se vracím k tomu Moravcovi. Nějaký člověk z Asociace soukromých zemědělců mi napsal nehorázně sprostý dopis a publikoval ho veřejně. Já ani nevím, jak se ten člověk jmenuje. Bylo to velmi osobní. Mě nemůže urazit, i kdyby mi řekl ještě daleko horší věci. Protože už jenom podle toho, co napsal, tak je vidět, že má problémy sám se sebou. Ale urážel Madetu. Samozřejmě ho budu žádat o omluvu a i se s ním soudit. Ale ten člověk hlavně vůbec nepochopil, co tam bylo řečeno. Já jsem vůbec nenapadl ty sedláky, kteří dělají já nevím dva tři tisíce litrů denně a mají to jako rodinné farmy. To je naopak krásné. Do tohoto já jsem vůbec nešil. Šil jsem do toho, že tím, že pan ministr Nekula mluvil o kyvadle a rozhodl se, že ubere významným způsobem peníze těm velkým ve prospěch těch malých, a tím, že se to všechno zreguluje, že to není správné. Asi by bylo dobře, kdyby i těm velkým něco vzal. Oni s tím i počítali. Ale postavit to na tak výrazném přemístění finančních zdrojů do těch malých může vést k následující věci. Když budu mít dvacet hektarů, tak je nepronajmu a začnu na nich hospodařit sám. Založím sdružení s ručením omezením, požádám o dotace, které budou mnohem vyšší než výdělek za ten pronájem, vyženu tam tři kozy a dvě ovce. A můžu to řídit z obýváku od fotbalu, koukat z okna, jak se to tam pase.

Čili oni přemístili peníze, a to bych podtrhl pětadvacetkrát, od těch, kteří něco produkují, na ty neprodukční. Dvakrát to za rok zmulčuje, zbytek tam vyfotí, že tam pase domácí zvířectvo, a je hotovo. A dostane peníze. Trochu nad rámec jsem v tom pořadu řekl – a syn to dělat nebude, ten sedne do porsche a pojede na diskárnu. Vždyť ti mladí to nechtějí dělat. To není rostlinná výroba. Zaseje dobře a pak sklidí. Ale ta živočišná výroba je dnes a denně. To nejde říct, hele, je víkend, já chci jet lyžovat, tak jářku, bude to hlady. Sněhu se nažer.

Někteří zemědělci si stěžují, že s nimi prý premiér ani nechce jednat.

Já se mu na jednu stranu vůbec nedivím. Je slušný, je to určitě jazykově vyspělý člověk s chováním, vizáží. Ale zemědělství vůbec nerozumí. A nemůže se nikdo divit. Navíc to není moc manažerský typ, aby práskl do stolu, že to bude takhle a takhle. No tak proč si má naběhnout? O čem si s nimi chce povídat? Na to musí mít ty správné lidi na ministerstvu.

Já jsem podezíraný, jak strašně tlačím káru Tomanovi. Prosím, má nějaké problémy, já nejsem kompetentní posuzovat, všechno nevím. Ale znám Tomana 40 let, to není málo. Je to člověk, který nepotřebuje plán města Brusel, aby věděl, kam má jít. Nemá vrozeno to, aby sbíral na parkovišti lístky, které by mohl dát do cesťáku. Ano, takové europoslance a eurokomisaře jsme také měli. Je to člověk, který se v zemědělské tematice vyzná, je razantní a tvrdý v jednání a uměl si tedy, což se nerado říká, skočírovat i nás.„Když zavoláte v halách státních hmotných rezerv, tak se ozve ozvěna,“ řekl jste také v televizi. Kdo za to podle vás může? Kde se stala chyba?

No tak my se lišíme v názorech. Já nemohl tu dotyčnou osobu shodit takhle veřejně v televizi. Ale prostě zásoby nejsou. My říkáme, že jsou. A ony nejsou!

Dobře, ale jak to, že nejsou? A co je tedy potřeba s tím udělat?

To vůbec nevím. Pan premiér říkal, že máme naftu na 90 dní. A kde? Když tady žádné úložiště nafty není. To je v Německu. Naše úložiště nafty! Teď s odstupem času zjistíte, že už říkají, že máme jen na dvacet dní.

A pak jsou tady dopravní společnosti, ty mluví tak, jak jim zobák narostl, já je znám taky čtyřicet let a říkají – Milo, ty vole, vždyť mi jezdíme do Itálie pro naftu, abychom měli na autobusy. Tak jak je to tedy vlastně? Ale zase bych toho Fialu úplně tak jako nekatapultoval, víte. Protože, ať se na mě nezlobí pan ministr Kupka, ale ten je úplně bezkoncepční. Ten je zmatený jak Goro před Tokiem. Každý den vykládá něco jiného a to, co má dělat, nedělá. Oni pořád jen melou Ukrajina, Ukrajina… Je to utrpení, strašné. Ale neválčíme my, přece!

Vůči Rusku jsou nyní pochopitelně kvůli válce obrovské sankce. Když si ale vzpomeneme, tuším na rok 2014, kdy sankce přišly kvůli Krymu, ačkoliv v mnohem menším měřítku, vy jste tehdy kvůli tomu o „ruské trhy“ přišel. Kdo je poté zaplnil a co na to s odstupem doby říkáte?

Já jsem potom do Ruska jel a viděl jsem, že tam zboží nechybí. To bylo třeba německé zboží. Amerika samozřejmě také ten trh chytila, stejně jako Austrálie, nebo Nový Zéland. To jsou ovšem všechno země vzdálené. Ale tady ti, kteří orodovali, vyhlašovali, aby se tam to zboží nedávalo, aby se vyhlásilo embargo, tak... Proč myslíte, že tam paní Merkelová jezdila tak často, za Putinem? A ona vám to i řekne. Řekne – já jsem tady od toho, aby průmyslníci řekli, co chtějí, a já to provedla politicky. Vždyť tam byly plné krámy francouzského a německého zboží. Plné krámy!

Třeba ten zmiňovaný pan Meggle si klepe na čelo – vždyť jste tam měli všechny výhody z předchozího režimu. Ano, udělali jste si nový svět, nové cesty, ale obchod, to ne, na to nekoukejte. Obchod, to je něco jiného. A já jsem se tam tehdy chytil skvěle. A to vám byla moročina, ne moje, ale těch lidí, obchodníků. Tam vůbec nebyl žádný logistický systém. Faktury vyplnit, no to byl porod. Zvládli jsme to a takhle to dopadlo…

autor: David Hora

nová totalita

Četl jsem zde váš článek i článek o tom, co Strach říkal a je to svatá pravda. Tato vláda se opravdu snaží umlčet a potlačit jakékoliv jiné názory, lidi, kteří je mají často dost nevybíravě nálepkuje. Kam myslíte, že to povede dál? Nastane nová totalita jak tvrdí Babiš? Myslíte, že tento rozjetý vla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš, Šmarda, Piráti. ,,Osobnosti jsou na hřbitovech.” Psal dějiny ČSSD, už se na to nemůže dívat

11:17 Babiš, Šmarda, Piráti. ,,Osobnosti jsou na hřbitovech.” Psal dějiny ČSSD, už se na to nemůže dívat

„Nulita personální politiky a monokultura sebestřednosti vedou k logicky dosažitelným výsledkům. V t…