Lidovec Zdechovský: Boeing sestřelilo Rusko, jsou důkazy. Musíme poslat odborníky na Ukrajinu, je to tam šílené. Jak Rumunsko před 20 lety

30.07.2014 7:35

S europoslancem KDU-ČSL Tomášem Zdechovským si ParlamentníListy.cz povídaly o sankcích vůči Rusku a ukrajinské krizi. „Je důležité, aby se začalo jednat. Teď tam umírají naprosto zbytečně lidé,“ konstatoval. Vyjádřil se i k sestřelenému malajsijskému letadlu. „Důkazy ukazují, že bylo sestřeleno z území pod samosprávou samozvané Doněcké republiky,“ upozornil.

Lidovec Zdechovský: Boeing sestřelilo Rusko, jsou důkazy. Musíme poslat odborníky na Ukrajinu, je to tam šílené. Jak Rumunsko před 20 lety
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace před Strakovou akademií na podporu Ukrajiny nazvaná Praha pro Ukrajinu - Za vaši i naši svobodu!

Evropská unie připravila další várku sankcí proti Rusku. Je to krok správným směrem? Jsou dostatečné? Pocítí je Rusko?

Sankce mi přijdou velmi účinné a v tuto chvíli dostatečné. Nechceme Rusko izolovat. Stojíme o partnerství s ním a nechceme, aby je dlouhodobě poškodily. Ale musíme ukázat, že Evropská unie nebude tolerovat vměšování Ruska do záležitostí na Ukrajině. Kde podporuje separatisty a nespolupracuje s mezinárodním společenstvím. To, jak Rusko anektovalo Krym, a další věci spojené se separatisty přiměly EU k poměrně razantním krokům. Sankce zaměřené na spolupráci ve vojenských technologiích Rusko velmi pocítí. Kvůli nedostatku technologií se zastaví některé vojenské programy a řada lidí ztratí práci. Nebo banky přestanou mít přístup k levnému kapitálu. Což může vést k tomu, že ruská ekonomika půjde do recese. A bude tak nutné přinutit Rusko, aby bylo ochotné něco udělat pro uklidnění situace na Ukrajině. Dosavadní jednání bohužel k ničemu nevedla.

Cílem sankcí je tedy donutit Rusko, aby přestalo dodávat zbraně separatistům?

Přesně tak. Viděli jsme v poslední době nejen v médiích, ale i v Evropském parlamentu snímky ze satelitu. Na nich byly vidět desítky a stovky aut denně z Ruska směřujících na východ Ukrajiny přivážejících munici a zbraně. Dlouhodobě tam kromě špičkových zbraní proudí i odborníci, kteří zacvičují povstalce.

Bez ruské podpory by východoukrajinští povstalci neměli asi moc šancí?

Za týden by vše skončilo. Jak se objevili neoznačení vojáci plně vybavení s technikou na Krymu – to ať mi nikdo neříká, že tahle akce nebyla dlouhodobě připravovaná. Poté si řada z nich na sebe vzala ruskou uniformu. Přitom po celou dobu Rusko tvrdilo – třeba ústy ministra zahraničí Lavrova – že se do té krize nijak nemíchají a že není jediný ruský voják na území Krymu.

Anketa

Volili byste Tomáše Halíka za prezidenta?

7%
93%
hlasovalo: 22500 lidí

Když už se zmiňujete o satelitních snímcích, zeptám se také na velice tragickou událost, sestřelení malajsijského civilního letadla. Nepřímé důkazy a indicie ukazují, že ho omylem sestřelili proruští povstalci. Najdou se ale důkazy přímé a nezpochybnitelné, aby se zabránilo různým konspiračním teoriím?

Samotné množství nepřímých důkazů je veliké. A i ze satelitních snímků toho letadla můžete vidět podle způsobu rozlomení, že došlo k sestřelení. Hodně pomůže rozkódování černých skříněk. Podle prvních zpráv na nich piloti říkají, že dostali zásah. Že by mělo letadlo poruchu, nebo že by tam byla nějaká trhlina, to už se dá dnes stoprocentně vyvrátit.

Ano. Nikdo asi už nezpochybňuje, že letadlo bylo sestřeleno. Ale ruská propaganda třeba tvrdí, že letadlo mohla sestřelit omylem ukrajinská armáda v rámci cvičení a podobně. Nemyslím si to, ale spousta lidí se těchto „zaručených“ zpráv chytne...

Věřím nezávislým odborníkům. Jsem rád, že tam jsou Australané, kteří nejsou do té krize Evropa versus Rusko zavlečení. A oni mají jednoznačné důkazy – i ze způsobu letu, odkud vylétla raketa, kde bylo letadlo trefeno, a podle satelitních snímků – že letadlo bylo sestřeleno z území pod samosprávou samozvané Doněcké republiky.

Reakce hnutí Ne základnám na článek ZDE

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Jak může - kromě uvalení sankcí na Rusko – Evropská unie Ukrajině pomoci?

Měla by začít pomáhat Ukrajině tak, jak pomáhala nám. Se vzděláním, s tím, aby Ukrajina byla skutečně demokratickým státem. S odstraňováním korupce. To je na Ukrajině něco šíleného. Když tam jedete autem, připadáte si jako v Rumunsku před 20 lety. To je hlavní úkol EU.

Jak konkrétně EU pomůže Ukrajině s odstraňováním korupce? Tím, že tam pošle nějaké odborníky?

Odborníky, školitele, monitorovací týmy. Zavést systém, který je teď poměrně dobře aplikován v České republice. Málokdo ví, že u nás je spousta korupčních kauz odhalována Evropským monitorovacím systémem. Například když se někdo stane vedoucím stavebního úřadu a najednou v rejstříku, kde se zaznamenávají pozemky, dojde k velkému nákupu pozemků pro něj a pro jeho rodinu během půl roku, je jasné, že k těm penězům nemohl přijít z běžného platu.

Bude to na Ukrajině asi ještě běh na hodně dlouhou trať. Teď je ale nejdůležitější, aby se přestalo bojovat?

To je alfa a omega ve všech konfliktech – třeba i v Gaze. Aby se začalo jednat. Ať se u jednacího stolu mluví o velké míře autonomie. Ale dnes tam umírají lidé. A je to naprosto zbytečné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda koalice trpaslíků, co si stojí na ramenou? Ústavní právník Kuba ukazuje jiný model. Nepotěší ani zastánce aktivace článku 66

19:50 Vláda koalice trpaslíků, co si stojí na ramenou? Ústavní právník Kuba ukazuje jiný model. Nepotěší ani zastánce aktivace článku 66

Šlo koalicím o ochranu svobodné politické soutěže, nebo o účelové předvolební spojení? „Připomínám, …