Lídr ODS Baxa: Koalici s komunisty si Plzeňský kraj nezaslouží

5. 10. 2016 16:37

Po celé čtyři roky se mi zdálo, že si koalice nese znamení zrodu. Byla to koalice poražených a tomu odpovídal její bezbarvý výkon, říká pro ParlamentníListy.cz jednička na kandidátce ODS Martin Baxa, která v roce 2012 vyhrála volby v kraji. S přesvědčením zajistit kvalitní dopravní síť, moderní školství, dostupné zdravotnictví a sociální služby v kraji chce úspěch strany zopakovat. Nevyhnuli jsme se ale i tématu bezpečnosti.

Lídr ODS Baxa: Koalici s komunisty si Plzeňský kraj nezaslouží
Foto: Redakce
Popisek: Martin Baxa (ODS)

Ačkoliv ODS volby v roce 2012 vyhrála, skončila v opozici. Druhá ČSSD se totiž domluvila na spolupráci s KSČM. Jak byste fungování koalice hodnotil?

Po celé čtyři roky se mi zdálo, že koalice si nese znamení zrodu. Byla to koalice poražených a tomu odpovídal její bezbarvý výkon. Zažili jsme proto v Plzeňském kraji v řadě oblastí čtyři roky přešlapování na místě, kdy se kraj nijak neposunul dopředu.

Nabízí se také otázka, co byste chtěl dělat v případě zvolení do čela kraje jinak?

Nevezmu v žádném případě do koalice komunisty, protože si to náš kraj s tradicí boje za svobodu nezaslouží. Zruším zbytečné organizace, jako je třeba Zdravotnický holding Plzeňského kraje, a ušetřené peníze dám do silnic, léčby pacientů v krajských nemocnicích, školství a podpory kultury i sportu.

Jak byste hodnotil předvolební kampaň? Pozorujete vzhledem k vysokému počtu kandidátů s protiimigrantskou rétorikou, kteří často volí radikálnější rétoriku a zejména řešení, oproti minulosti nějakou změnu?

Kampaň naštěstí zatím nevybočuje z obvyklých mezí. Sice se zase objevují nereálné sliby, ať už kolem migrace nebo třeba v oblasti dopravy, ale zatím jsem naštěstí nezaznamenal nějakou jasnou podpásovku, což třeba v minulosti v Plzni nebyla zdaleka výjimka.

Do jaké míry podle vás téma migrace ovlivní výsledek krajských voleb? A jaké téma považujete z hlediska potřeb kraje za nejdůležitější vy sám?

Na migraci se snaží získat politické body mnoho stran, které ji mají jako fakticky jediný bod programu. My máme v tomto ohledu jasný program: především jednoznačně odmítáme unijní kvóty na přerozdělování migrantů. Na rozdíl od „protiimigračních“ stran má ale ODS řešení pro všechny oblasti. Ostatně dobře víme, že kraj v oblasti migrace realisticky řečeno mnoho pravomocí nemá.

Z klíčové oblasti pro rozvoj Plzeňského kraje považuji kvalitní dopravní síť, dostupné zdravotnictví a sociální služby a moderní školství.

Proč by vám měli dát voliči svůj hlas?

Jsme tradiční krajská pravice, která se neschovává za celostátní hesla a pražské politiky. Naši kandidátku vedou úspěšní starostové a místostarostové obcí a měst v Plzeňském kraji a právě oni sestavili náš volební program. V něm prosazujeme dvojnásobek peněz do silnic, otevřenou Šumavu, novou budovu Západočeské galerie, zlepšení autobusové a železniční dopravy, která jezdí s podporou kraje.  Naopak odmítáme centralizaci školství, omezování gymnázií a na rozdíl od hnutí ANO v Plzeňském kraji nikdy nevstoupíme do koalice s komunisty.

V roce 2014 byl Plzeňský kraj hodnocen jako nejlepší kraj pro život v rámci celé republiky. O rok později skončil třetí a letos dokonce až osmý. Kde vidíte příčinu a jak budete chtít opět pozvednout životní úroveň v kraji?

Nepřeceňuji tyto statistiky, ale je pravda, že náš kraj se v posledních letech neposouval dopředu. My hlavně chceme, aby už lidé z kraje neodcházeli. Budeme o to usilovat zejména změnami v oblasti dopravní dostupnosti a kvality školství.

Nejen v Plzeňském kraji vzrostl počet sociálně vyloučených lokalit. Máte představu, jak s tímto negativním trendem bojovat?

Naštěstí nejsme krajem, kde by toto byl hlavní problém krajské politiky. Přesto musí kraj společně s obcemi a státem těmto oblastem věnovat pozornost v rámci prevence kriminality či terénních sociálních služeb. Klíčem k řešení tohoto problému může být také vzdělávání. Velkým vzorem může být koncepce sociálního bydlení, kterou iniciovala ODS v rámci města Plzně.

Kraj také trápí odliv mladých a vzdělaných lidí, kteří po absolvování vysoké školy obvykle zůstávají v Praze nebo v Plzni a nevracejí se domů na venkov. Máte představu, jak vylidňování venkova zamezit?

Jak jsem říkal, tady jde hodně o dopravní spojení. Do Prahy se dnes dobře cestuje z krajského města, ale my víme, že kraj není jen Plzeň. Chceme proto zlepšit například spojení Klatovska a Domažlicka s Prahou či Českými Budějovicemi. Tachovsko zase potřebuje zlepšit úroveň středního školství.

Vedení kraje bývá vyčítáno, že v okresu Tachov není žádná nemocnice. Podle hejtmana je to ovšem kompenzováno tím, že v okrese funguje šest plně vybavených stanovišť zdravotnické záchranné služby, které dokážou udržet vysoký standard zdravotní péče, jinak v kraji fungující, i na Tachovsku. Souhlasíte, nebo plánujete současný stav napravit?

My hlavně chceme zabránit tomu, aby zanikla další nemocnice. Bojujeme proto za uchování nemocnice v Rokycanech a zlepšení zdravotní péče v ní. Kde dnes nemocnice není, jako na Tachovsku, tam tomu musejí odpovídat investice do zdravotnické záchranné služby a sítě ambulantních zdravotních zařízení.

Jaké investice do dopravní infrastruktury považujete za stěžejní?

V Plzni jde o dobudování Západního obchvatu, v dalších oblastech pak o tlak na stát, aby vybudoval obchvaty dalších měst na státních silnicích, a klíčové jsou samozřejmě investice do oprav krajských silnic. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Kateřina Synková

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura utnul Kláru Samkovou: Řekl, co bylo při tajném jednání

8:24 Okamura utnul Kláru Samkovou: Řekl, co bylo při tajném jednání

ROZHOVOR Zcela nepodložené útoky na SPD a moji osobu! „Klára Samková má zcela evidentně pouze jediný…