V posledním příspěvku na svém facebookovém profilu jste napsal, že musíme velmi promyšleně a systematicky pracovat v oblasti imigrační politiky a neopakovat chyby, kterých se dopustily západní vlády. Jaké to byly chyby?
Kromě toho, že mají koloniální historii, většina imigrantů přišla do západní Evropy v době poválečného hospodářského boomu. Na základě Marshallova plánu se tehdy rekonstruovala Evropa, která sama zvala levné pracovní síly ať už z bývalých kolonií či v případě Německa Kurdy a Turky z Turecka. Problém, který pak nastal, není religiózní či z důvodů kulturních rozdílů. Je to problém ekonomický. Jejich potomci už tolik pracovních příležitostí nemají. A s imigrantskou krizí přicházejí ještě další. A ti už budou jenom zátěží sociálního systému. Ve Francii to je tak, že jim postavili paneláky poblíž fabrik a oni se zapojili do pracovního procesu, ale jejich děti bydlely v podstatě izolované od většinové společnosti, komunikovaly hlavně arabsky místo francouzsky, nenaučily se pořádně jazyk, nedostaly dobré vzdělání, nesáhly si na dobré zaměstnání. Tím vznikají frustrace a snadná možnost radikalizace.
Promyšlená a systematická imigrační politika, kterou by Česká republika měla dělat, by měla vypadat tedy jak?
Můžeme přijmout jenom lidi, kterým můžeme nabídnout důstojný život a budou pro Českou republiku přínosem. Musíme zajistit zaměstnání, bydlení, vzdělání jak pro ně, tak i pro jejich potomky. Nejsem proti imigraci. Ale imigrační politika musí být aktivní. To znamená, že bychom si měli sami vyhledávat lidi, jež nám můžou být ku prospěchu a kteří budou mít šanci se u nás integrovat. Hledat profese, které potřebujeme. Jak tady lidé vykřikují islám tady nechceme. To je nesmysl. Nemá to s vírou nic společného.
Napadají mě třeba strojaři či zdravotní sestry, kterých je u nás nedostatek...

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Oldřich Szaban