Maminky musí zacpávat dětem uši, když mluví prezident! Havlův mluvčí Ladislav Špaček vyčítavě o Miloši Zemanovi a naší současnosti

24.11.2014 7:54

I někdejší mluvčí Václava Havla kritizuje chování hlavy státu. „Miloš Zeman byl vždy velmi břitký a sarkastický diskutér, často býval vůči svým soupeřům nevybíravý i urážlivý, ale to, co provádí v poslední době, už přesahuje všechny meze,“ řekl v rozhovoru ParlamentníchListů.cz Ladislav Špaček. Podle něj by Zemana měli na Hradě upozornit, že mu mezi lidmi padá důvěra. „Vždyť má k ruce politický odbor, který informuje o náladách veřejnosti,“ upozorňuje Havlův exmluvčí a připomíná i to, že se Zeman může opřít o informace zpravodajských služeb.

Maminky musí zacpávat dětem uši, když mluví prezident! Havlův mluvčí Ladislav Špaček vyčítavě o Miloši Zemanovi a naší současnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Pražským hradem se konal protizemanovský protest

Anketa

Je konec roku 2014. Koho chcete za prezidenta v roce 2018, kdy bude příští volba hlavy státu?

hlasovalo: 46506 lidí

Bylo podle vás důstojné, když na prezidenta Miloše Zemana na Albertově u příležitosti oslav 25. výročí sametové revoluce házeli vajíčka? Všichni totiž víme, že tam Zeman nebyl sám - na akci byl společně s prezidenty Visegrádské čtyřky, tedy Polska, Slovenska, Maďarska a spolu s nimi se akce zúčastnil i německý prezident.

Já jsem z toho opravdu smutný a také hodně zklamaný, protože jsem zažil období prezidenta Václava Havla, také později jsem sledoval další prezidenty, ale tak hluboký pokles nedůvěry vůči prezidentovi, tak masovou nevoli vůči hlavě státu tady nepamatuji od vzniku samostatné České republiky, tedy od roku 1993. Je ale pravda, že i Václav Havel zažil házení vajíček na Slovensku, to ale bylo vyhrocené kvůli tehdejší nacionalistické vášni. To, co se odehrává nyní, tak tady jde o hlubokou nespokojenost s prezidentem, s jeho politikou a především jeho způsobem vyjadřování, jeho chováním, jeho reprezentací - to už postihuje tak široké vrstvy obyvatelstva, že pro to není slov. Podle průzkumů prakticky tři čtvrtiny obyvatelstva prezidentovi zazlívají jeho chování a jeho jednání - a tak hluboký pokles důvěry v prezidenta nepamatuji. Je to opravdu moc smutné.

Myslíte si, že ti lidé, co po Zemanovi házeli vejce, byli v právu? Že prostě jejich nazlobení jde už tak vysoko, že nebylo zbytí pro vytažení červených karet a házení vajec s rajčaty, či čehokoliv jiného? Lze jim podle vás takové jednání odpustit?

Ale takto otázka nemůže být položena! Jestli ti lidé byli v právu, tak na to žádné právo neexistuje, žádný zákon to přece neupravuje. Tady nemůžeme hodnotit to, jestli ti lidé byli v právu. Tady vidíte, jaká je masová odezva, reakce na prezidentovo chování. Tady nemůžeme hodnotit, jestli lidová nespokojenost má mít takové, nebo onaké projevy. Prostě se lidé takto projevili a nikdo není oprávněn soudit, zda jsou nebo nejsou v právu. Pokud by byli v právu, tak budeme označovat za regulérní házení vajíčka? Já si myslím, že je to vážný symptom, který by měla hradní reprezentace analyzovat a zpracovat. Je to navíc výrazný symptom něčeho, co v této zemi nebylo pětadvacet let, takže je třeba to vzít v úvahu jako něco velmi varujícího.


Ladislav Špaček

Mělo by to vést k tomu, aby se nad sebou Miloš Zeman zamyslel? Mohlo by k jeho obratu nějak přispět i Zemanovo okolí, či třeba jeho tiskový mluvčí Jiří Ovčáček?

Tak to oni samozřejmě na Pražském hradě vědí, mají monitoring tisku, mají k tomu i průzkumy agentur veřejného mínění a ty analýzy jistě sledují, takže mají jasný přehled o situaci. Navíc je na Hradě i politický odbor, který informuje o náladách veřejnosti. Tohle jim tak není třeba nějak zvlášť zdůrazňovat. Jestli má někdo k dispozici dobré zdroje informací včetně zpravodajských služeb, tak to je určitě prezident. Miloš Zeman má tak na stole vše, co potřebuje, ale radit mu je asi v tomto ohledu zbytečné.

Hodně lidí tvrdí, že se Miloš Zeman od devadesátých let výrazně změnil. Máte na to stejný názor?

Je to pravda, Miloš Zeman se podstatně změnil. Já jej znám od dvaadevadesátého roku. Miloš Zeman byl vždy velmi břitký a sarkastický diskutér, často býval vůči svým soupeřům - mezi něž počítáme i novináře - nevybíravý, i urážlivý, ale to, co provádí a říká v poslední době, přesahuje už všechny meze. Prezidentem republiky nemůže být přece člověk, při jehož poslechu musejí maminky ucpávat dětem uši! Prezident republiky byl vždy v této zemi symbolem důstojnosti, ušlechtilosti a člověkem, se kterým se ostatní poměřovali – on byl vždy ten lepší z nás. Proto jsou prezidenty tito lidé a ne my, obyčejní smrtelníci. Ale vulgarity Miloše Zemana otřásly symbolem prezidentského úřadu. Vždyť prezident sídlí na Hradě - a to není legrace! To je totiž symbol, který v české historii hraje velmi důležitou roli a v moderních dějinách je to pak symbol státnosti. Prostě když to shrnu, tak prezident se takto nesmí vyjadřovat!

Pokud se týká vyjádření Zemana k punk rockové skupině Pussy Riot, tak prý humbuk kolem skupiny kdysi nenastal až tak kvůli ataku na samotného Vladimira Putina, o němž zpívají v klipu „Bohorodičko, vyžeň Putina“, ale hlavně kvůli tomu, jak dívčiny řádily v pravoslavném chrámu Krista Spasitele. Chrám byl totiž postaven na oslavu vítězství nad Napoleonem a pro Rusy moc znamená, takže je to podle mnohých zneuctěním tohoto chrámu...

Neexistuje přece vůbec žádná věc, jež by prezidenta republiky mohla přinutit k tomu, aby používal výrazy, které řekl v Hovorech z Lán, tedy v neděli odpoledne a navíc ve státnickém projevu. Mne nezajímá žádná ruská skupina Pussy Riot a je mi jedno, co dělají – pro mne je důležité, jak se vyjadřuje můj prezident, prezident mé země. Pokud mluví vulgárně, tak je to neomluvitelné i v tom případě, kdyby hovořil, o čem chce. Takže je lhostejné, jestli si vzal do úst a za téma nějakou punkovou skupinu, nebo zda hovořil o čemkoliv jiném. Jde o to, že prezident republiky nesmí v neděli odpoledne v rozhlasovém vysílání použít vulgární slova a je lhostejno, jaké téma i motiv běží.

Prezident Zeman způsobil nedávno další humbuk - pozval totiž na leden do České republiky představitele čtyř vítězných mocností druhé světové války, mezi nimi i ruského prezidenta Vladimira Putina. Zeman státníky pozval na připomínku 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v polské Osvětimi, které připadá na 27. leden. Mnohým ale zejména pozvání Putina leží pěkně v žaludku...

Já mám dojem, že tu akci pořádá (Evropský) židovský kongres - a oni jsou ti, kteří zvou hlavy státu. A pokud je v tomto případě hostitelem židovský kongres, tak tady nevidím žádnou bezprostřední souvislost s Milošem Zemanem. To není žádná jeho iniciativa, takže tady v tomto je prezident Zeman trochu na vedlejší koleji. Ovšem pochopitelně – přijedou-li hlavy států tak významných mocností, tak bude na něm, aby se s nimi také setkal. Tahle věc mi ale nepřipadá také podstatná a ani mne nezajímá. Mne opravdu spíše naplňuje hlubokým smutkem to, jak klesla vážnost prezidentského úřadu a jak prezident vystupuje. Jde o to, jaký je výsledný a celkový efekt, který poté vyústil 17. listopadu v protest proti Miloši Zemanovi.

Právě o tom 17. listopadu se vedly v médiích spory, zda potlačení studentské demonstrace na Národní třídě v roce 1989 bylo vskutku brutální, jak se již roky uvádí. Miloš Zeman před pár dny totiž odmítl takové hodnocení. Má alespoň v tomto pravdu?

To jsou hloupé tahanice a já nechápu, proč vlastně vůbec Miloš Zeman vstupuje do tohoto tématu. To přece v tuto chvíli není už důležité. Názor na 17. listopad přece existuje 25 let, je již fixován a je součástí našich moderních dějin. Jakkoliv se pokoušet nyní jej přehodnocovat a hrát si se slovíčky – zda se tam hodí toto nebo jiné slovo – tak to mi připadá jako zbytečné. Vůbec se taková řeč nehodila ani k oslavám výročí 17. listopadu, aby to někdo takto komentoval a rozviřoval. To je další maličkost, která zbytečně přilévá olej do ohně a rozněcuje proti Miloši Zemanovi další a další výhrady. Zbytečně. Nebylo to nutné a Miloš Zeman si komentář mohl odpustit.

Jak se vám líbila letošní připomínka 17. listopadu 1989? Vedla si v tomto média důstojně? Byl jste ten den někde venku, třeba na Národní třídě?

Já jsem ten den nebyl v Praze, byl jsem na Slovensku, takže bohužel k tomu nemám slova na ohodnocení. Před těmi pětadvaceti lety jsem byl na Národní třídě, letos mi to nevyšlo.

Ráda bych se ještě otázala na to, co se dělo ve Spojených státech kolem odhalování busty Václava Havla, neboť tomu předcházela údajná výtka od Američanů, že prý Česko opouští dosavadní politiku v oblasti lidských práv a mezinárodní bezpečnosti, kterou před lety nastavil právě Havel. Proč tuto věc podle vás Američané tak citlivě vnímají?

Tady se těžko dobereme nějaké objektivní pravdy, protože vláda tvrdí něco jiného, než tvrdí oponenti. Ovšem i já sleduji určitý odklon od idejí, které prosazoval i v zahraniční politice Václav Havel, nicméně premiér Bohuslav Sobotka tvrdí, že vláda stále neochvějně stojí za odkazem Václava Havla - ve Washingtonu to řekl velmi jasně a zřetelně. Takže dobrat se tady nějakého objektivního hodnocení bude asi obtížné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Musíme se ptát: Kdo vlastně ovládá USA? Až Biden odstoupí... Ben Kuras šokuje

9:39 Musíme se ptát: Kdo vlastně ovládá USA? Až Biden odstoupí... Ben Kuras šokuje

OBZOR BENJAMINA KURASE Bidenovy bláboly už by vydaly na sbírku, bude se řešit jeho předčasný konec, …