Marek Benda nevěří, že Klaus dokáže dát něco dohromady. Topka v klidu zanikne a ODS ovládne celou pravici

12.04.2019 9:10

ROZHOVOR Občanští demokraté znovu nabývají ztracené sebevědomí. Poslanec Marek Benda říká, že ODS už bude sestavovat příští vládu. Je přesvědčen, že ODS bude na pravé straně politického spektra nejen hlavní, ale jedinou politickou stranou, protože nevěří, že by ODS konkurovala plánovaná strana Václava Klause mladšího, a pro TOP 09 budou podle něj evropské volby posledním nadechnutím. „O integraci ODS a TOP09 nebo o něčem podobném pokládám za naprosto zbytečné hovořit. Necháme TOP 09 v klidu zaniknout,“ prohlásil poslanec ODS v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Marek Benda nevěří, že Klaus dokáže dát něco dohromady. Topka v klidu zanikne a ODS ovládne celou pravici
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Dlouholetý poslanec ODS Marek Benda
reklama

Anketa

Věříte v úspěch nové pravicové strany Václava Klause?

81%
19%
hlasovalo: 16216 lidí

Občanské demokratické straně se zatím nepovedlo vyměnit Václava Klause mladšího v čele sněmovního školského výboru. Jaký bude podle vás další průběh? Budete jednat, aby dohody o rozdělení vedení výborů v Poslanecké sněmovně byly dodrženy?

To teď opravdu nevím, o tom se asi budeme rozhodovat na poslaneckém klubu. Dá se konstatovat jedině to, že přestože všichni potvrdili, že dohody platí, tak se je někteří, zejména hnutí ANO, zcela zjevně a viditelně rozhodli podtrhnout a přihlásit se k tomu, že podrží Václava Klause mladšího na pozici předsedy výboru, aby udělali naschvál ODS. Co k tomu říci? Stalo se, je to prostě nějaký signál od této vládní koalice, že je rozhodnuta dělat naschvály.

Mluvilo se o tom, že je to ze strany ANO nějaká pomsta za to, že v minulém volebním období jste naopak vy nepodpořili odvolání jedné jejich bývalé členky z rozpočtového výboru. Je to tak?

Já si myslím, že to není ten důvod. Tvářit se, že jsme v minulém volebním období za něco zodpovídali v situaci, kdy jsme měli 16 poslanců proti 184 ostatních, mi připadá lehce úsměvné. Myslím, že to bylo jejich ex post zdůvodnění toho, proč udělali ODS naschvál. Byla to jasná snaha odvrátit pozornost od Faltýnka, Ťoka, Novákové a všech dalších jejich průšvihů, aby se mluvilo o obsazování jednoho sněmovního výboru.

To se jim ostatně nepochybně povedlo, protože problémy hnutí ANO se dostaly díky tomu do pozadí.

To byl přece cíl tohoto jejich chování.

Ale nenahrála jim na to úspěšně ODS, především Václav Klaus junior?

To ano, já mluvím o odvolávání předsedy školského výboru. To ostatní je naše záležitost. Ale v tomto případě si řekli, že je třeba to ještě nějakou dobu udržet v éteru, aby se nemluvilo o jejich problémech.

Václav Klaus mladší odmítl poslechnout výzvy svých stranických kolegů, aby odešel z poslaneckého klubu sám, když se v řadě názorů a postojů se stranou rozchází, proto byl vyloučen, pak byl vyzván, aby rezignoval na post předsedy školského výboru, když už není členem ODS, které tento post podle dohod patří, ale také to neudělal. Jak jeho chování vnímáte, jak byste se zachoval, kdybyste se ocitl na jeho místě?

Mně se tohle nechce rozebírat, to je asi v každé situaci trochu jiné rozhodování. Václav Klaus mladší byl vždycky tím, kdo dělal věci po svém a zcela nekoordinovaně se všemi ostatními. Tohle je jenom poslední dohrávka.

Vy sám jste v minulém volebním období rezignoval na předsedu sněmovního mandátového a imunitního výboru ve prospěch své stranické kolegyně Miroslavy Němcové. Nelze to trochu srovnat?

To je pravda, ale tehdy to byla dohoda uvnitř poslaneckého klubu a pokládal jsem za správné tuto dohodu přenést v život. Ale je přece jen něco trochu jiného, když jste členem poslaneckého klubu, chcete, aby to fungovalo, chcete, aby to šlapalo. Ale když tím členem přestanete být, tak jste v tu chvíli prostě konkurent. Je zcela zjevné, že Václav Klaus do chvíle, než bude schopen dát něco dohromady, což je aktuálně velmi nepravděpodobné, v tuto chvíli je konkurencí.

Považujete projekt nové politické strany, o které mluví Václav Klaus junior a ve které by měl figurovat i jeho otec, exprezident Václav Klaus, za životaschopný? Má podle vás šanci konkurovat ODS? Začínáte se bát?

Rozhodně se nezačínáme bát. Pan prezident Klaus se už za jeden projekt, které bylo hnutí Hlavou vzhůru a kterému jsme po pár měsících říkali Bradou dolů, postavil a k ničemu to nevedlo. Stejně jako svého času říkal, že volí Svobodné a další subjekty. Myslím, že ten prostor napravo od nás není a nebude, to je zcela zjevné. Jestli se Václav Klaus mladší rozhodne vyrazit do vod AfD nebo něčeho takového, co dnes pan exprezident podporuje, tak se mají bát spíš SPD a komunisti než my. To nejsou žádné pravicové hlasy.

Václav Klaus mladší se netají snahou získat některé poslance ODS do své plánované strany. Myslíte, že se mu podaří přetáhnout z ODS nějaké své příznivce do tak riskantního a nejistého podniku, zvlášť po nepříliš dobrých zkušenostech jiných poslanců, kteří se v novodobé historii odštěpili od původní politické strany a založili nové subjekty, ty zatím vždycky zkrachovaly?

To pokládám za naprosto nepravděpodobné. Pamatuji si ve Sněmovně ledacos, jak se svého času rozpadaly Věci veřejné na několik subjektů, v minulém volebním období Úsvit, kdysi Levý blok odtržením části poslanců od komunistů. Jediná Unie svobody do jisté míry uspěla, ale to bylo v naprosto specifické situaci, kdy z ODS odešla celá řada lidí, kteří tam spíš programově nevydrželi. Dnes pokládám za krajně nepravděpodobné, že by se něco takového podařilo etablovat a vůbec nějak dát ve Sněmovně dohromady. A nemám od žádného z našich lidí signál, že by něco takového chystal.

Jak vnímáte jako konzervativní politik, že se ODS rozkračuje směrem ke středu, aby získala i další, například liberální voliče, protože na pravé straně spektra prostor už není?

Teď bylo období, kdy jsme museli stabilizovat svoje jádro a vyčistit prostor napravo od nás. A myslím, že se nám to opravdu podařilo. Jak říkal Strauss, napravo od nás musí být jenom zeď, a budu usilovat, aby to tak do budoucna bylo. Musíme možná v tom středu chytat některá nová témata, která nejsou principiálně v rozporu se zásadami ODS, ale přesto se o ně zajímá současná generace. Typicky je to naše výrazné angažmá Martina Kupky, Zdeňka Zajíčka a nakonec i mne ve věcech, jako je digitalizace státní správy, komunikace se státem, registry povinností. Já jsem se po letech naučil, že jsem si zřídil elektronický podpis a datovou schránku. Holt člověk musí trochu jít s dobou.

Takže jste přesvědčen, že je to rozkročení, které je některým zarytým konzervativcům ve straně proti srsti potřebné k tomu, aby strana rozšířila svůj voličský elektorát, aby mohla zase někdy v budoucnu vítězit ve volbách a sestavovat vládu?

Nemůžeme se spokojit s tím, že máme patnáct procent. To je málo. Na to, abychom sestavovali příští vládu, a já věřím, že ji sestavovat budeme, musíme mít minimálně pětadvacet. A k tomu musíme napřít naše síly. Je hezké, že jsme stranu stabilizovali, patnáct je dvakrát víc než v minulosti, ale je třeba pokračovat a vytvořit jasné vědomí, že my jsme alternativou k Andreji Babišovi.

Na pravé straně politického spektra není jen ODS, ale i TOP 09. V některých programových věcech se shodujete, v jedné zásadní věci týkající se postoje k Evropské unii jste odlišní, vy jste více euroskeptičtí, TOP 09 je víc proevropská. Myslíte si, že je na politické scéně místo pro obě strany, nebo bude docházet k jejich postupnému sbližování a integraci, aby pravice netříštila síly?

Upřímně řečeno, já osobně už o TOPce nepřemýšlím jako o existující straně. Velmi si vážím osobně, lidsky Karla Schwarzenberga, Mirka Kalouska považuji za jednoho z nejschopnějších politických hráčů, kteří tady byli, ale dnešní témata TOPky jsou zeleno-liberální a tomu odpovídá počet voličů, které získává. Myslím, že evropské volby jsou opravdu jejím posledním nadechnutím a sbohem. Jsem připraven a ochoten možná brát individuálně některé lidi, které z TOPky znám a o nichž si budu myslet, že by byli přínosem, ale o integraci nebo něčem podobném pokládám za naprosto zbytečné hovořit. Necháme ji v klidu zaniknout.

Ve volebních preferencích stále vede hnutí ANO, o druhé místo bojujete s Piráty, což jsou oba poměrně nové subjekty, které se samy odmítají zařadit napravo či nalevo. Myslíte si, že se vrátí doba standardních stran, tedy pravicových a levicových, nebo se budou pořád objevovat nová populistická a protestní hnutí, která budou získávat podporu nespokojených voličů?

Vždycky tady budou nějaké protestní hlasy. V minulosti to obhospodařovali Sládek a komunisti, v jedné chvíli to převzala Unie svobody, posléze Čtyřkoalice. Extrémní je, že v posledních volbách jich bylo víc než těch normálních. Pokud tedy pokládáme Babiše za protestní subjekt, on se takhle rád maluje. Je těžké odhadnout, jak to bude do budoucna. V případu Pirátů doufám, že čím dál častěji se budou projevovat jako v Praze s kontrolou elektroměrů nebo jako ve vztahu k Severoatlantické alianci, kdy říkají, že přece nesmíme přispívat na svoji obranu, protože to je nemravné. Pak bude jasné, že to není subjekt pravicového konzervativního zaměření, ale že to je nějaká plující Unie svobody.

Jste přesvědčen, že ODS už skutečně stabilizovala voličské jádro, že získala zpět ztracenou důvěru a že pokud se vyvarujete vážných chyb, které vám voliče odrazovaly, půjdete už jen nahoru?

Nikdy se nevyvarujete chyb. To je naivní představa, člověk bude vždycky dělat chyby, a kdo si myslí, že je nedělá, dělá je dvojnásobně. Ale současně myslím, že jsme se z minulosti hodně z některých věcí poučili, a to, jestli jsme na vzestupu, budou ukazovat volby. Vyhráli jsme senátní volby poprvé od roku 2004, dokázali jsme obsadit post primátorky v Brně, v Praze jsme komunální volby vyhráli. Tak se bavme, jestli jsme na vzestupu nebo ne. Já si myslím, že jsme a všechny interpretace, které říkají, kdo všechno s námi soupeří a soutěží, mi připadají chvilkami až směšné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pražský zastupitel: Homosexuálové, nový život vznikne ze svazku muže a ženy. Manželství stejnopohlavních? Ať se to jmenuje jinak

21:33 Pražský zastupitel: Homosexuálové, nový život vznikne ze svazku muže a ženy. Manželství stejnopohlavních? Ať se to jmenuje jinak

„Někdy mi to připadá, že si lidé pletou toleranci s anarchií, ve které si každý může dělat, co chce.…