Marek Benda přiznává svou obrovskou chybu. Týká se Zemana

04.02.2016 6:44

ROZHOVOR Myslí si, že současný prezident už rezignoval na stmelování společnosti a libuje si v provokování pražské kavárny. I proto považuje poslanec Marek Benda (ODS) za svoji největší politickou chybu souhlas se zavedením přímé volby prezidenta. Dále kritizuje ministra Babiše za údajně špatně fungující resorty dopravy i spravedlnosti a chtěl by se také podílet na hledání vhodného kandidáta do prezidentských voleb, který by uspěl proti Miloši Zemanovi.

Marek Benda přiznává svou obrovskou chybu. Týká se Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Benda
reklama

Za uplynulé dny poskytl prezident Miloš Zeman médiím několik rozhovorů, ve kterých se pustil do premiéra Bohuslava Sobotky. Z nich vyplývá, že Zeman nevěří schopnostem premiéra, směje se mu, že si nechává radit od nevhodných poradců. Nelíbí se mu jeho přístup vůči Evropské unii a říká i to, že škodí ČSSD: „Je mi líto, když takto vybudované dílo někteří neumětelové přivádějí do nižších pater politického vlivu. Nu, a protože zastávám názor, že politiku dělají spíše osobnosti než bezvýrazní úředníci, tak si vážím hejtmanů, kteří řídí své kraje,“ rýpl si dále Zeman do vedení ČSSD v rozhovoru pro časopis Týden. Co k tomu říci?  

Vztahy mezi prezidentem a předsedou vlády byly vždy lehce vypjaté už za minulých prezidentů, tak trochu spolu soutěží, kdo je vlastně ve státě nejsilnější figurou. Od zavedení přímé volby a zvolení Miloše Zemana prezidentem se věc dále zhoršila jeho pocitem přímého mandátu a tím i větší síly ve veřejném prostoru. Vzpomeňme si na jeho likvidování vlády premiéra Nečase, pokus o čistě prezidentskou vládu vedenou premiérem Rusnokem a vlastně stálé spory s premiérem Sobotkou. Dodnes přiznávám, že za svoji největší politickou chybu pokládám svůj souhlas se zavedením přímé volby prezidenta. Od ní se odvíjí neobvyklý aktivismus přímo voleného prezidenta a rozkolísání našeho ústavního systému.

 Zajímavé bylo i konstatování prezidenta, že ministra za hnutí ANO by odvolal pouze tehdy, pokud by s tím souhlasil vicepremiér Andrej Babiš; bez ohledu na názor Sobotky…Konkrétně uvedl v rozhovoru pro Týden: „Pokud by došlo k návrhu na odvolání pana Ťoka, tak pouze se souhlasem předsedy hnutí ANO pana Babiše. Protože si nedovedu představit pana premiéra Sobotku, jak odvolává člena své vlády bez souhlasu svého koaličního partnera,“ uvedl Zeman. O čem tohle svědčí?

Tohle je naopak v podstatě zcela standardní vyjádření vůči ministrům v koaliční vládě, kde sice vládu přináší prezidentu republiky premiér, ale za resorty fakticky odpovídá koaliční strana a její předseda. Asi bych to v tomto případě nepersonifikoval, naopak je třeba zdůraznit, že za nadále nefungující resorty dopravy a spravedlnosti odpovídá vicepremiér Babiš a že jen jeho neochota přiznat další personální selhání brání jejich obměně.

Naopak premiér Bohuslav Sobotka zase tvrdí, že Zeman rozděluje společnost, spojuje se s extremisty, a také zásadním způsobem reagoval na vyjádření prezidenta o použití zbraně „kalašnikov.“ Kvůli kterému se v posledních dnech také situace vyostřila. „Zdá se mi, že ten výrok prezidenta o zastřelení předsedy vlády jako nejlepším řešení pro ty, kdo nesouhlasí s mojí politikou, zapadá do kontextu útoků White Media a fašistů, kteří organizovali demonstraci přímo před mým bytem. Prostě pan prezident se do toho takovým zvláštním způsobem zařadil a mě by nikdy nenapadlo, že v téhle sestavě jednou najdu prezidenta republiky,“ říká mimo jiné v rozhovoru pro Respekt český předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Tak to si měla sociální demokracie i pan premiér osobně rozmyslet před tím, než začali prosazovat přímou volbu prezidenta. Bohužel snaha každého přímo voleného prezidenta mluvit jazykem, kterému rozumí bulvár a IV. cenová skupina se dala čekat. Fakt, že prezident Zeman zcela rezignoval na usmiřování a stmelování společnosti a naopak si libuje v provokování „pražské kavárny“, je bohužel zcela zřejmý a souvisí zjevně s jeho chutí znovu kandidovat za 2 roky.

Do jaké míry je právě tato reakce odrazem vztahů mezi prezidentem a premiérem. Jde v této věci o uměle vyvolanou výměnu názorů? Skutečně nemůže prezident Zeman Sobotkovi zapomenout nesouhlas s jeho první prezidentskou kandidaturou, anebo jde ještě o něco jiného?

Jak už jsem říkal dříve, je to asi vcelku očekávatelné soupeření mezi prezidentem a předsedou vlády. Vzhledem k četnosti výroků pana prezidenta v poslední době se mi nezdá, že by se jednalo o náhodu. Buď se panu prezidentovi nechce přiznat, že jeho výrok o kalašnikovech byl zbytečně přepálený a hloupý a snaží se to, jak je u něj obvyklé, přebít dalšími útoky a bonmoty. Nebo se již jedná o strategickou hru s panem Babišem a hnutím ANO a jejich vzájemném souznění před prezidentskou volbou. A k tomu se mu hodí oslabit maximálně sociální demokracii do krajských voleb a zasít do ní rozkol. Na jednoduchý motiv msty bych už zapomněl, na to je prezident Zeman příliš inteligentní a cílevědomý.

Jak moc dal Sobotka najevo, že už nechce podporovat Zemana? A jde jen o vyhrocení už napjatého vztahu nebo chtějí politici jen předhodit „něco“ médiím, protože řeší důležitější záležitosti. Může jít o snahu o odklonění pozornosti, ať už ze strany Zemana nebo Sobotky? Mimochodem, mluvčí Ovčáček při obhajobě prezidentova „bonmotu“ zmínil, že před posledními volbami byl Sobotka v podstatě donucen Zemana podpořit…

ČSSD měla do minulých prezidentských voleb jiného kandidáta, který neuspěl, a teprve potom podpořila Miloše Zemana. Jak se zachová v dalších volbách je jejich věcí a já jim do toho rozhodně nechci mluvit. Asi bude hodně záležet na dalších vztazích mezi panem prezidentem a ČSSD. Pro mě jako pravicového politika je vždy dobře, pokud se nedokáží shodnout…

Prezident si s premiérem zrovna nenotuje ani v otázce migrační krize. To už se nějakou dobu projevuje. Sobotka tvrdí, že prezident si už připravuje půdu pro prezidentskou volbu a prezident lituje, že se premiér nechová jako jeho slovenský protějšek. Oba klíčoví politici Česka se tak neshodnou ve zcela zásadní otázce, kterou řeší celá Evropa. O čem tohle svědčí?

V této věci jsem určitě více na straně prezidenta Zemana, i když na jedno pódium s panem Konvičkou bych si nestoupl. Problém celé vlády je, že se za každou cenu snaží vlichotit evropským lídrům a neumí dělat samostatnou a sebevědomou politiku naší země. A to není jen problém pana premiéra, vzpomeňme i vyjadřování vicepremiéra Babiše, že kvůli kvótám přece neohrozíme naše dotace. Stejně tak i ministr Chovanec přistoupil na hru, že na Radě ministrů budeme přehlasováni ve věci kvót. Problém premiéra je, že dovnitř mluví stejně jako navenek, kdežto ostatní vládní lídři říkají něco jiného „pro dómo“ a něco jiného v Bruselu.

 Z celé situace vychází předpoklad, že Zeman se vzdaluje od ČSSD a přibližuje se k Babišovi. Do jaké míry a za jakých podmínek je možné, že by se vzájemně do budoucna podpořili? Tedy, že v podstatě Zeman „přihraje“ Babišovi voliče v parlamentních volbách a naopak vicepremiér Zemana opět nominuje nebo silně podpoří v prezidentských volbách? Může to tak být?

Moc nevěřím na „přihrávání“ voličů, na to mají lidé svého rozumu dost. Ale zcela zjevně dochází k jejich propojení cílením na stejné voličské skupiny. Lidé spíše z venkova a s osobním pocitem nedostatečného úspěchu za poslední dekády snadno podléhají tezím o tom, že „všici kradnů“. Tam zjevně dochází ke sbližování obou elektorátů, kdy vicepremiér Babiš už ani nepředstírá, že cílí na živnostníky. Nakolik se toto propojení zájmů projeví ve volbách, to ještě uvidíme. Také bude určitě důležité, zda mezi nimi nedojde k nějakému ekonomickému rozporu ohledně zájmů Agrofertu.

Sobotka si ale pochvaluje, že se podařilo stranu sjednotit. Přitom část voličů se možná spíš názorově přibližuje Zemanovi. Může mít prezident zájem na rozbití ČSSD? Je pravděpodobné, že pokud krajské volby nedopadnou pro sociální demokraty dobře, tak se část odtrhne a spojí se proti Sobotkovi?

Navenek se zdá, že ČSSD je poměrně jednotná, i když pravda, bez hvězdných výsledků (ale co já bych za jejich čísla dal). Nepředpokládám rozbití ČSSD, na to jsou příliš tradiční a dospělou politickou stranou. Ale samozřejmě, že špatné výsledky krajských a senátních voleb mohou zpochybnit pozici předsedy Sobotky.

Spojení Zemana a Babiše mnozí líčí jako riziko pro českou demokracii. Když se vrátíme ještě k výroku o kalašnikovu, co si o tom myslet? Jak se vyrovnat s faktem, že původní výrok se v médiích objevil trochu překroucený. Například chyběla slova: „prezidenta nevyjímaje.“ A vyplatilo se vůbec, tohle „žertování“ Zemanovi?

Již v první reakci jsem psal, že tento výrok byl podobně povedený jako kdysi výrok o vázání legitimací členů ČSSD do kůže členů ODS. Panu prezidentovi se nepovedl, ale z nějakého důvodu se mu to nechce uznat. Současně oba politici představují riziko pro demokracii, jak ji známe. Sázejí na své silné ego i schopnost oslovit voliče; a demokracii s jejím systémem politických stran, parlamentů a zastupitelstev a s tou vůbec únavnou snahou hledat kompromisy a průniky různých vůlí pokládají za zbytečnou. A pak rozhodující slovo v jejich okolí mají osoby, o kterých veřejnost neví zhola nic…

Už několik komentátorů napsalo, že Zeman může porazit ve volbách jedině sám sebe. Ztotožňujete se s tím? V čem tkví Zemanovo kouzlo? Za předpokladu, že se Zeman a jeho příznivci spojí s tábory babišovců, lze vůbec postavit kandidáta, který by Zemana porazil?

Já se s tímto fatalismem naprosto neshoduji. Na Slovensku i v Polsku to před posledními volbami také vypadalo na jednoznačný výsledek... a světe div se, obojí dopadlo jinak. Představitelé demokratické „nelevice“ musí být schopni najít kandidáta, který se prezidentu Zemanovi postaví a bude mít podporu všech proudů, pak má samozřejmě šanci uspět. Kde je vůle bojovat, tam může přijít i vítězství!

 Miloš Zeman bude zastávat prezidentský úřad ještě dva roky. Co byste mu popřál?

Lidsky pevné zdraví a mnoho osobní pohody. Politicky, aby si uvědomil, že pro zápis do dějin, po kterém určitě touží, nestačí jen sbírat hlasy, ale udělat i činy, které si historie bude připomínat.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Štěpán
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ať Babiš odstoupí? Roman Šmucler překvapil. Toto je teď třeba

10:38 Ať Babiš odstoupí? Roman Šmucler překvapil. Toto je teď třeba

K nočnímu skandálu se exkluzivně pro ParlamentníListy.cz vyjádřil lékař a prezident České stomatolog…