Marek Benda uklidňuje: Máme se jako prasátka v žitě. Ve srovnání se zbytkem východní Evropy. Ve srovnání s Afrikou a Asií vycházíme nejlépe

20. 10. 2017 13:33

ROZHOVOR „Vícerychlostní Evropa funguje takto v reálu dlouhodobě už od okamžiku rozhodnutí, že některé země přijmou euro a jiné nikoliv,“ říká poslanec Marek Benda (ODS). Podle něj je jasné, že stupně rychlosti existují. Ve srovnání s ostatními státy, které byly součástí sovětského impéria, se však máme jako „prasátka v žitě“. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zdůraznil, že jsme zemí klidu a míru tak, jako se nám to dlouho nepodařilo.

Marek Benda uklidňuje: Máme se jako prasátka v žitě. Ve srovnání se zbytkem východní Evropy. Ve srovnání s Afrikou a Asií vycházíme nejlépe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Marek Benda

„Dostat celou kauzu Čapí hnízdo těsně před volby byl cíl Andreje Babiše a jeho týmu,“ řekl jste mi v minulém rozhovoru. Jak je to s rozhodnutím slovenského soudu o evidování Andreje Babiše ve svazcích StB? Je to jiný případ? Nebo ho někdo načasoval? A je zadostiučiněním pro ty, kdo tvrdí, že Babiš byl Bureš?

Slovensko nemohu odhadovat, soudy probíhaly dlouho, spíše šlo o shodu okolností. Zadostiučinění… mně je to ve vztahu k Andreji Babišovi téměř jedno, ale myslím si, že z hlediska vnímání obecné spravedlnosti je to podstatné. V České republice by soudy takto neprobíhaly. To, že slovenský Ústavní soud řekl, že není možné brát za bernou minci svědectví bývalých řídících důstojníků a nezbavených mlčenlivosti… Symbolicky je to důležité.

Stále více se používá pojem vícerychlostní Evropa. Příznivci evropské integrace ho používají a zdůrazňují, že je důležité, aby se Česká republika zapojila do rychlejšího pruhu dříve, než bude pozdě. Odpůrci naopak tvrdí, že jde o důsledek špatné politiky Evropské unie. Jak to vidíte vy?

Vícerychlostní Evropa funguje takto v reálu dlouhodobě už od okamžiku rozhodnutí, že některé země přijmou euro a jiné nikoliv. Je jasné, že stupně rychlosti existují. Vybíhat s tím – v čem se lišíme, nebo nelišíme dnes pokládám za umělé, vícerychlostní Evropa je realita. A někteří se chtějí zapojit a ekonomicky se více koordinovat, někteří nechtějí.

Jak jsem to z posledních let u občanských demokratů pochopila, ti se zapojit nechtějí… Je to tak?

Myslíme si, že euro není výhodné a nemáme být zavázáni muset se připojit.  Může se stát, že pro nás bude výhodné později a pak bude smysluplné se připojit. Zatím to vypadá, že euro je sporný projekt, který dělí zodpovědněji hospodařící státy více na severu a odděluje je od méně zodpovědných států jihu. 

Co vypovídá o naší politické scéně kauza lithium?

Pro mne bylo pondělní zasedání Poslanecké sněmovny úplně děsivé. Politické strany, které spolu čtyři roky vládnou, ministři, kteří spolu sedí v jedné vládě, se navzájem označují slovy, která se mi nechce ani opakovat: zloději, podvodníci, nedrží slovo a další. Bylo mimořádně frustrující vše poslouchat. Bohužel to současně svědčí o velkém a velmi nešťastném posunu v celkovém chápání veřejného prostoru, když silně zaznívalo, že jediný způsob, jak spravedlivě těžit, je státní podnik. Pokud údajně nebude těžit státní podnik, tak vždy někomu vyplynou nelegální zisky. To, co zaznělo od komunistů i dalších stran, je děsivé. 

Anketa

Jak ovlivní případ lithium sněmovní volby?

hlasovalo: 4241 lidí

Zajímavě výrazného výsledku ve volbách mohou dosáhnout strany a hnutí protestní. Ať už je to Svoboda a přímá demokracie, Piráti, ale také ANO...

Upřímně – uvidíme v sobotu. Já bych těžko kandidoval za tradiční stranu, kdybych si něco takového myslel. Pevně věřím, že jak naše strana, tak ostatní tradiční strany uspějí a nadpoloviční většinu nebudou mít bořiči všeho, ale uvidíme. O tom rozhoduje občan, do té doby je zbytečné spekulovat. Nedomnívám se, že by se v naší zemi dělo něco tak hrozitánského, aby bylo třeba vyměnit politický systém.

Co myslíte tím „vyměnit politický systém“? Demokracii snad kandidáti do Poslanecké sněmovny měnit nechtějí.

I to je samozřejmě s otazníkem... A některé nápady znamenají úplně jinou podobu demokracie, než na kterou jsme byli zvyklí. Z části subjektů přichází autoritativní pojetí politiky, které nemá s demokracií nic moc společného.

Jak vnímáte politickou aktivitu Pirátů, kteří dokážou oslovit mladší generace a fungují už osm let?

Ivan Bartoš je mi sympatický, jeho názory jsou mi mnohdy poměrně blízké, ale současně netušíme, co za nimi stojí, kdo je financuje. To jsou věci velice nebezpečné, a nevíme, jak by se zachovali. Chtějí z NATO vystoupit, nebo v něm setrvat? Mají názor na volné stahování filmů, ale na ostatní témata názory dosti roztříštěné, což je poměrně nebezpečné.

Byli byste ochotni s nimi spolupracovat v koalici? A s kým naopak nikoliv?

Nespekulujeme, s kým spolupracovat, pokládám to před volbami za nerozumné. Až budeme vědět, můžeme se o tom bavit. Sdělili jsme naše konstanty, že v žádném případě ne s KSČM, Babiš je pro nás nemožný partner a tedy i celé hnutí ANO, a ještě SPD je pro mě daleko za hranou toho, co si dokážu představit.

Miroslava Němcová nedávno při porovnání režimů v zemi řekla: „Každý člověk se dívá kolem sebe kriticky. Ale zároveň nesmí zapomenout i na tu druhou stranu mince, že žijeme v nejúžasnější době, v jaké česká společnost kdy žila. Máme bezvadné ekonomické podmínky, neustále se zlepšující; na každé vesnici, na každém náměstí ve městě je vidět, kam se ten život pohnul. Opravené domy, fungující a dobře vybavené školství, systém zdravotnictví, který nám v řadě států závidí.“ Souhlasíte s tím?

Samozřejmě s tím souhlasím. Kdy naposledy zažila naše země období vnitřního míru, a opravdu žijeme v nejúžasnější době za poslední století. Zcela nepochybně se země dramaticky rozvíjí, lidem se žije lépe, jestli to někdo nechce vidět, uvidíme ve volbách, ale objektivně řečeno opravdu se máme jako prasátka v žitě. Smysluplné je srovnání se zbytkem východní Evropy, která vyšla také ze sovětského impéria, ale i ve srovnání s Afrikou, Asii vycházíme nejlépe. Jsme zemí klidu a míru. 

Lékaři a lékárny protestují a stávkují proti Elektronické evidenci tržeb. Je už na protesty pozdě? 

Nikdy není pozdě, i vládní strany dnes vymýšlejí, jaké výjimky by mohly platit. Naší podmínkou účasti na vládě je, že zrušíme EET jako celek a pokládáme to za podmínku nezbytnou. Doufáme, že Ústavní soud projedná žalobu jak na proces schvalování EET, tak na její věcnou podstatu. Od začátku ji pokládám za špatný projekt a dopad, který má přijít při čtvrté etapě, je jenom pokračování v nesmyslné politice. Lékárny i lékaři si mohou pomoci, když budou volit ODS.

Andrej Babiš tvrdí, že výběr miliard korun je důsledkem právě zavedení EET a kontrolních hlášení. Jiní zase volají, že větší výběr do státní pokladny je důsledkem rostoucí ekonomiky. Jak je to podle vás?

Nepochybně se vybírá více financí, ale nepochybně to spíše souvisí s ekonomickým růstem, než se zavedením byrokratických opatření. Všechna tato opatření jsou nefér a směřují k těm nejmenším, přitom největší úniky jsou u těch větších a největších, kteří umějí optimalizovat finance. Takže se vždy zaklekne na malinké chudáky, což oligarchové a socialisté velmi dobře umějí. Ale aby svedli souboj s oligarchy jako celek, to už jim jde hůře.

Někteří hejtmani už nechtějí platit návštěvy Miloše Zemana, jeden z nich chtěl platit jen oběd. Je to správný krok?

Máme poměrně blízko do prezidentských voleb a každá cesta je součástí prezidentské kampaně. Říká to i Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Chápu, pokud se cesty konaly v době řádného prezidentování a hejtmani byli připraveni participovat na příjezdu prezidenta. Ale v tuto dobu už jde o součást kampaně a není úplně správné, aby se veřejná správa v takovém rozsahu podílela. Není správné, aby to platil Hrad, ostatní kandidáti jsou tím v nevýhodě.

Ozývají se však hlasy, že Miloš Zeman si tak dělal volební kampaň po celou dobu prezidentování.

To samozřejmě dělal, ale jestliže byl zvolenou hlavou státu, tak je v pořádku, že města a kraje navštěvuje, o tom nepochybuji. Jeho populistické chování je jiný příběh. Jsme poměrně nedaleko před prezidentskými volbami a jeho veřejné vystupování za krajské peníze nyní ho zvýhodňuje před ostatními.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Zuzana Koulová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejsilnější odpůrkyně Pocheho poprvé promluvila: On trpí komplexem maloměsta, je mimořádně mstivý a lačný po moci. A poddaný Dolínek? A ten Hamáček? Jen čtěte

5:01 Nejsilnější odpůrkyně Pocheho poprvé promluvila: On trpí komplexem maloměsta, je mimořádně mstivý a lačný po moci. A poddaný Dolínek? A ten Hamáček? Jen čtěte

ROZHOVOR ParlamentníListy.cz měly po sérii aktuálních článků o dění v pražské socdem možnost poprvé …