Marek Wollner z ČT pronesl vážná slova k zahraničnímu zpravodajství, uprchlíkům i Zemanovi s Klausem

06.09.2015 13:13 | Zprávy

ROZHOVOR Česká média neinformují o dění ze zahraničí. Nevíme, kdo jsou uprchlíci, proč utíkají, ani co se v jejich zemích děje, tvrdí šéfredaktor reportážní žurnalistiky České televize Marek Wollner. Závažným nebezpečím je podle něj zobecňování lidské stránky pojmem uprchlík, ale také vyvolávání strachu ve společnosti. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz řekl, že musíme zůstat sebevědomí a uchovat naše tradice i hodnoty.

Marek Wollner z ČT pronesl vážná slova k zahraničnímu zpravodajství, uprchlíkům i Zemanovi s Klausem
Foto: archiv ČT
Popisek: Novinář a spisovatel Marek Wollner

Hodně se diskutuje o přístupu médií ohledně imigrace, uprchlíků… Jak vnímáte práci médií vy sám?

Slovo média pro mě skoro nic nepředstavuje. Je to jako odpovědět, jak se v nějaké situaci chová běloch nebo černoch. Pro mě se slovo média skládá z množství jednotlivých entit a jednotlivců, na které bych měl jednotlivé názory. Ale pokud bych měl vyslovit nějaký obecný soud, česká média dlouhodobě přizvukují tomu provinciálnímu, co je vlastní české společnosti. Zahraniční zprávy jsou popelkou, protože česká společnost se o svět moc nezajímá. Málokdy jsou zahraniční zprávy na předních stránkách novin, protože to nikoho nezajímá. A teď sklízíme důsledky. Svět se nám vloupal do našeho malého hezkého českého dvorečku, který jsme drželi před světem v izolaci.

Jsou zprávy a informace v našem zpravodajství vyvážené?

Vyvážené není to správné slovo, jsou nedostatečné. My totiž máme málo informací o tom, co se děje na Blízkém východě, z Balkánu známe maximálně Chorvatsko, kam jezdíme na dovolenou, ale jinak je nám celý Balkán španělskou vesnicí. Vemte si, kolik máme zahraničních zpravodajů. Kromě České televize a Českého rozhlasu už tenhle institut zcela vyhynul. Je to drahé a nikdo to nečte. My ani nevíme, kdo tvoří hlavní uprchlickou vlnu, nevíme proč, nevíme, co se děje v Sýrii, jestli lidé přicházejí od Asada nebo z Islámského státu. Tady se stále omílá, že drtivá většina uprchlíků ze Sýrie odchází kvůli Islámskému státu, což je zločinecká organizace a banda hrdlořezů. Nicméně zřejmě hlavní proud uprchlíků přichází kvůli Asadovi, diktátorovi, který dlouhodobě bojuje se svými obyvateli a má velkou podporu Ruska, pravděpodobně i vojenskou.

Potřebovali bychom detailní informace z jednotlivých států, potřebovali bychom více rozlišit, kdo je skutečný uprchlík, proč se vydal na cestu, co mu v jeho zemi hrozí. To nevíme, proto lehce podléháme stereotypům. Zásadní prvek všech totalitních ideologíí je, že pracují s obecnými pojmy. Už George Orwell upozornil, že když o někom řeknete, že je Žid, buržuj nebo křesťan, tak ho budete mnohem snáze odsuzovat, než když řeknete, že je to Pepa Novák. Lidé jsou různí i v rámci jednoho etnika a obecné pojmy jim odnímají lidskou stránku. Snáze pak podléháme odsudkům nebo dokonce likvidačním soudům. Takový je i pojem uprchlík. Těžko budeme vynášet likvidační soudy, když vidíme jejich tvář tak, jako nyní u utopeného syrského chlapce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foldyna k výročí porážky Německa: Měli bychom zase stavět hraniční opevnění

18:40 Foldyna k výročí porážky Německa: Měli bychom zase stavět hraniční opevnění

Německo je na nejlepší cestě stát se velmi agresivním chalífátem, tak bychom měli začít na hranicích…