Jen letos bude hůř, ale pak už bude zase lépe v Německu a potažmo i v Česku. Dá se takhle číst oznámení německé vlády, podle jejíž nové prognózy se má sice tamní hrubý domácí produkt v letošním roce zvýšit jen o 0,5 procenta místo doposud očekávaného jednoho procenta, ale v příštím roce vláda už čeká oživení a HDP má stoupnout o 1,5 procenta?
Ano, přesně to říká německá prognóza. Já si tím ale nejsem moc jistá. Počátkem roku očekávala německá vláda růst německé ekonomiky o 1,8 procenta. Během prvního kvartálu výhled snížila a čekala jen jednoprocentní růst. Tento týden výhled zase snížila a čeká růst už jen o 0,5 procenta. Pokud bude takto pokračovat dál, tak letos sníží výhled ještě dvakrát a nakonec se asi dopočítá nikoli k růstu, ale poklesu ekonomiky.
A to všechno se týká výhledu jen na pár měsíců vpřed. Jinými slovy, Němci neumí odhadnout výhled na pár měsíců a pokouší se o výhled na příští rok. Takový výhled musí být logicky zatížen větší chybou a je tedy velmi pravděpodobné, že se bude vzdalovat realitě víc než výhled na letošní rok. Jestliže tedy očekájí růst o 1,5 procenta, vůbec z toho neplyne, že ekonomika neporoste o 3 procenta nebo bude v recesi.
Itálie už v recesi je. Už loni jsme říkali, že jsou německé i české odhady nezdravě optimistické, a poslední čísla nám dávají za pravdu. To platí i pro rok 2020. Pokud se Američané nedohodnou s Číňany a bude pokračovat obchodní válka, nebo se dokonce eskaluje, považuji i tento německý výhled za optimistický. Trochu mi to přijde, jako že si řada lidí před volbami do Evropského parlamentu lže do kapsy. Lidé si přejí růst a tomu odpovídají i prognózy. I naše Ministerstvo financí podle mě po volbách výrazně změní výhled k horšímu.
Údiv u některých ekonomů vzbudil krok Ministerstva financí, které v březnu převedlo osmnáct miliard korun, historicky dosud nejvyšší roční částku, z takzvaného privatizačního účtu do příjmů státního rozpočtu, a to ještě nezvykle brzy. Obvykle k přesunu prostředků dochází ve druhé polovině roku při záporném saldu hospodaření systému důchodového pojištění. Jak si tento postup vysvětlujete?
Myslím, že Ministerstvo financí je trochu zděšeno z vývoje státního rozpočtu. Poslední čísla říkají, že je na tom státní pokladna nejhůř od roku 2012. Vláda musí hledat peníze, kde se dá. Nejlogičtější by sice bylo zrušit všechny předvolební dárky jako jízdné zdarma, ale vypadá to celkem trapně jeden rok něco zavést a hned druhý rok to rušit, že? Proto použijí tyto peníze a budou hledat dál. Nyní se jak supi slétávají nad bankami a hledají způsob, jak se dostat na jejich zisky. Čekám, že následovat budou mobilní operátoři a další. A přitom to bylo tak jednoduché: Kdyby vláda poslouchala prognózy, že letos česká ekonomika zpomalí, a proto budou mnohem nižší příjmy rozpočtu, mohla sestavit rozpočet jinak a nemusela teď mít problémy a sahat na poslední rezervy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník