Martin Konvička: Šibenice jsou průšvih, kde to skončí? Bartošova strana mě má za "Žiďáka". Jsme hrází proti extrémismu, chystáme se na volební vítězství

04.07.2015 16:38

ROZHOVOR „Připravujeme program, se kterým budeme schopní začít vládnout,“ říká Martin Konvička, předseda Bloku proti islámu, který také popsal, jak chtějí chytit do rukou „vládní otěže“. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz reagoval na demonstraci se „šibenicemi“, vyjádřil se také k ostrým výtkám, které na jeho adresu padly: „Je to na pár facek,“ reagoval mimo jiné a upozornil na postup své stavby „hráze“ proti extremismu.

Martin Konvička: Šibenice jsou průšvih, kde to skončí? Bartošova strana mě má za "Žiďáka". Jsme hrází proti extrémismu, chystáme se na volební vítězství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Konvička

Anketa

Volili byste Martina Konvičku, kdyby vstoupil do politiky?

hlasovalo: 11169 lidí

Ve středu se uskutečnila v Praze na Můstku demonstrace proti kvótám, imigraci a EU, kterou pořádaly Bartošova Národní demokracie, Okamurova SPD a nacionalistické hnutí Generace Identity. Jak jste vnímal tento protest se „šibenicemi“?

Když začnou být pořadatelé násilní vůči odpůrcům, kde to skončí? A jestli měly být ty šibenice pro vládní představitele? Mimochodem v Národní demokracii se prý hovořilo o tom, že Konvička je „Židák“.

Každopádně vy také nejdete pro silnější slovo daleko, což bylo vidět i slyšet pro změnu v úterý. Řada lidí má dojem, že i vy podněcujete nenávist…

Naši demonstraci každý viděl nebo o ní četl. Ano, i v úterý zaznělo silnější slovo, ale demonstrace není dívčí škola nebo diplomatické jednání. Výzvy k násilí tam samozřejmě z naší strany nepadaly. 

Publicista Daniel Veselý ovšem tvrdí něco zcela jiného, ne v případě úterní demonstrace, ale po stránce vašeho způsobu vyjadřování na sociálních sítích. Ve svém komentáři uvádí: „Zatímco Martin Konvička a jeho spřízněné duše tvrdí, že islám a nacismus rovny jsou, neštítí se sami používat nacistickou rétoriku. Podle ideového lídra IVČRN jsou reálné transporty (smrti?) muslimů a s nimi sympatizujících křesťanů, koncentrační tábory pro muslimy a s nimi sympatizující křesťany.“ Jak si máme tohle vysvětlit?

Za řadu let, co komunikuji přes sociální síť, jsem toho napsal spoustu. Pan Veselý si musel dát obrovskou práci, aby v té hromadě nejrůznějších tvrzení, promluv od naprosto nepolitických, naštvaných výroků nebo ironických slov a s nadsázkou míněných výroků našel něco, co by se týkalo omezení občanských práv. To, co pan Veselý zmiňuje, je dezinterpretací komunikace, kdy jsem hovořil o naprosto vyhrocené situaci, kdy udělám vše proto, aby se něco podobného nikdy nestalo. Uváděl jsem tyto věci jako odstrašující příklady stavu, kam by situace mohla dojít. Šlo o varování, že musíme situaci řešit, aby nedošlo k nějakým extrémním výbuchům.

Člen Strany zelených a aktivista Tomáš Schejbal, který se účastnil vaší demonstrace proti uprchlíkům a islámu v Praze, zmínil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz na adresu vašeho bloku: „Obtloustlí zdivočelí maloměšťáci bez kulturního rozhledu, to je Blok proti islámu.“ Že s vámi zrovna nesouhlasí, bylo vidět už na demonstraci, kdy se vyjádřil, jak říká, „politickým protestem“ a hodil vejce po Janě Volfové. Cítíte se jako zdivočelý maloměšťák?

Je to samozřejmě na pár facek, ale já také nešetřím někdy ve tvrdosti hodnocení svých protivníků, takže ať se klidně vyjadřuje. Arogantní je ovšem od autora takto nazývat 150 tisíc lidí, kteří podepsali petici, další, kteří přišli na demonstraci, statisíce lidí, jež podle různých zdrojů mají obavy z imigrační vlny z nejrůznějších důvodů. Je maximálně arogantní a sprosté nazývat tyto lidi maloměšťáky. Co se týká obtloustlosti, tak sebe nebudu obhajovat, ale když se podíváte na kolegu Hampla, tak je hubený a vytáhlý jako tyčka, takže bychom ho měli spíš trochu vykrmit. Takže i věcně je označení nesprávné.

Upozorňuji na to, že protiislámské evropské hnutí nezaložili evropští maloměšťáci. Jedním z prvních kritiků islámu by Salman Rushdie, indický spisovatel a filozof, ikonami jsou lidé ze Somálska, Sýrie i Pákistánu, lidé, kteří pocházejí z islámských zemí.   

Výtek proti vám má pan Schejbal daleko více, domnívá se, že jste „sexuálně frustrovaný entomolog“. Jak si myslíte, že dospěl pan Schejbal ke zmiňovanému závěru?

(Smích) Krásná námitka, speciálně se u ní zdržím. O sexuální frustraci jako, řekněme, o spoluhybateli politických motivů jsem, alespoň, co vím, psal v Česku já a mám k tomu poměrně dobrý materiál, rozhovory s lidmi, kteří islámu propadli a pak se zase dostali ven. Pan Schejbal mě napodobuje a snaží se opisovat od protivníků. Pan Schejbal vytýkal i to, že sbíráme body u politicky dezorientovaných voličů. Je jasné, že když je iniciativa nová, tak musí získávat voliče. Správná doba k tomu je vždy, když politické strany udělají chybu, a jejich voliči jsou pak právem dezorientovaní. Navíc i lidí, kteří nevědí, koho volit, je dost, podívejte se na volební účast.

Ale uvedu vám praktický příklad dezorientace voliče. Rozhodnutí vládních stran zachovat se jako chytrá horákyně, vysmát se autorům petice, vysmát se vůli lidu, odmítnout kvóty, a přitom přijmout stejný počet migrantů je přesně okamžik, kdy je volič dezorientovaný, protože je někdo podrazil.

Jana Volfová z České suverenity, která je součástí Bloku proti islámu, vyslovila i tuto myšlenku: „My jsme ona hráz proti extremistům, chceme jít jen legální cestou.“ Dá se předpokládat, že se kolem vaší iniciativy bude soustřeďovat řada lidí, kteří budou mít tendenci k extremistickým vyjádřením. Jak budete stavět potřebnou „hráz“?

Lidi vychováváme. Každému říkáme, že problém islámu není problém rasy. Jít legální cestou, distancovat se od hloupého jednání. A že jsme možná hráz? To v podstatě paní Volfová citovala mou řeč v Poslanecké sněmovně. Poslancům jsem chtěl vysvětlit, že jsme lidé, kteří se snaží diskutovat, případně vstoupit do politického klání, a pokud nás budou přehlížet, tak už teď nám šlapou na paty mladší a radikálnější…

Ti ovšem říkají, že petice není cesta a že se musí něco dělat. Pokud budou lidé jako já a paní Volfová tím vším otrávení, unavení a přinucení na veřejnou aktivitu rezignovat, a teď nemyslím přinuceni policií, ale opotřebováním materiálu, tak doufejme, že neuvolníme místo někomu radikálnějšímu. Chci říci, že my jsme uskupení, které je schopné nenásilně vysvětlovat všechny obavy a strachy, ale zdůrazňuji, že únava materiálu tady je. Vytrvale opakujeme, vysvětlujeme.     

I když je svoboda vyznání základní lidské právo, hovoříte o zákazu islámu. Jak by to podle vás mělo vypadat v praxi?

Je to stejné jako se zákazem nacismu. Je zakázáno šíření této ideologie, zakázáno, aby byla prezentovaná v médiích, ve školách, platí zákaz symbolů. Já mám na mysli přesně totéž. Žádné propagační stánky, žádné dny islámské kultury, žádné přednášky o krásách islámu ve školách, samozřejmě žádné mešity a veřejná propagace.

Už jste avizoval, že půjdete do krajských voleb. Prezident republiky Miloš Zeman, když se vyjádřil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také k vaší iniciativě, upozorňoval: „Každá politická strana, má-li mít naději na úspěch, musí mít nejenom negativní, ale i pozitivní program.“ Jak byste na tento podnět odpověděl?

Budeme mít program viditelný optikou velkého civilizačního nebezpečí, bude o tom, aby tato společnost byla opět prosperující a férová. Možná jste si všimla, že kašlu a smrkám, byli jsme teď v Bruselu a ve francouzském Calais, kde jsme navazovali důležité kontakty. Byli jsme tam tři dny a tři noci, výlet jsme pojali jako třídenní ideovou konferenci.

Když si vezmete jakoukoli politickou otázku u nás, určitě uvidíte, že jsou politická řešení, která růstu islámu pomáhají, a ta, jež ho brzdí. Co potřebujeme? Návrat k základům, které tato země ztratila koncem 90. let. Ještě v 90. letech existovala napříč společností v podstatě shoda, že chceme prosperující a fungující společnost a že by se toho nemělo dosahovat predátorstvím jedné skupiny na úkor druhé. Chceme vytvářet společnost férově a nedělat lidem život zbytečně složitým. Tato shoda tu byla jak na levici, tak na pravici. Dnešní politika je jen o vytřískávání výhod jednak na úkor EU a pak se mezi sebou hádají jednotlivé party. To je přesně politika, na kterou dojel pozdní Řím i pozdní jakešovský komunismus.

Připravujeme program, se kterým bychom byli schopní okamžitě začít vládnout, sestavit vládu. Připravujeme prostě program na volební vítězství, na 51 procent. Jsme samozřejmě realisté a víme, že se do Poslanecké sněmovny vůbec nemusíme dostat. Pokud nebudeme držet vládní otěže v ruce, budeme ale vědět, které politické kroky jsou s našimi záměry v souladu, a budeme politicky podporovat vše, co bude podporovat tuto zemi proti dezintegraci a proti civilizačnímu nebezpečí. Hodláme spolupracovat s každým, dokonce i se sociální demokracií, s každým, kdo to bude myslet se zemí dobře, kdo bude chtít mít obranyschopnou a silnou zemi. Budeme se ale dobře dívat, u koho slova odpovídají skutkům a kde je to naopak.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti a nepřizpůsobiví. Bílý feťák, co zevluje v paneláku. V SPD nerozlišujeme lidi podle etnika, vzkazuje Okamura

19:16 Piráti a nepřizpůsobiví. Bílý feťák, co zevluje v paneláku. V SPD nerozlišujeme lidi podle etnika, vzkazuje Okamura

„Koalice SPOLU oblepila republiku billboardy, na kterých mě vyobrazuje jako hrozbu. A svým způsobem …