Michalik ho hnal k soudu. A prohrál. Až dnes vyplouvá na povrch, co se před lety dělo. Bývalý radní mluví

26.11.2021 14:24 | Rozhovor

ROZHOVOR Martin Herman byl na Středočeském kraji radním pro oblast investic a veřejných zakázek. S Věslavem Michalikem z hnutí STAN se dostal několikrát do konfliktu. Jeden dokonce skončil u soudu, který však dal Hermanovi za pravdu. O co tehdy šlo? To kolínský zastupitel vysvětlil PL.

Michalik ho hnal k soudu. A prohrál. Až dnes vyplouvá na povrch, co se před lety dělo. Bývalý radní mluví
Foto: Archiv Martina Hermana
Popisek: Martin Herman

Co přesně bylo za konflikt mezi vámi a panem Michalikem?

Já bych to ani nenazval konfliktem, prostě jsem zpočátku jen poukázal na možný střet zájmů, který jsem viděl v jeho současném působení na Středočeském kraji a zapojení jeho rodiny do smluvních vztahů s krajem.

Chápeme.

Anketa

Je v pořádku, když politik zbohatne na dotovaných solárních elektrárnách či jiných dotovaných obnovitelných zdrojích energie?

hlasovalo: 28059 lidí
Časem jsem přišel na provázanost jeho solárního byznysu a hnutí STAN, na což jsem také upozornil. Bohužel tenkrát nebyla doba na to, aby to někdo zvedl. Všichni chtěli vidět ANO na kolenou, a tak to nikoho nezajímalo.

Upozornil jste na personální provázanost mezi firmou Dark Sky a Středočeským krajem, můžete být konkrétní?

Ano. A postupem času na mě začaly sílit tlaky, abych o tom nemluvil, abych se za svá vyjádření omluvil. Když jsem odmítl, dal mě pan Michalik k soudu.

(Celou věcí se zabýval soud v Kolíně, kde je Martin Herman dodnes zastupitel. Soud dal Hermanovi za pravdu)

Na co přesně jste přišel?

V podstatě šlo o to, zda byl pan Michalik ve střetu zájmů, když jako středočeský zastupitel (já uváděl, že byl už radní, což tehdy ještě nebyl, ale na věci to nic nemění) hlasoval pro uzavření smlouvy mezi krajem a firmou Dark Sky, kde měl rodinné vazby. K tomu později, kdy už působil jako radní, který měl tu oblast na starost, došlo k opakovanému navyšování nájmu až na cca 100 000 měsíčně, které kraj platil firmě Dark Sky.

(V rozsudku se přímo říká, že žalobce Věslav Michalik v rozhodné době byl úzce osobně i majetkově propojen s Dark Sky s.r.o. V této firmě je jednatelkou Petra Knesplová, společníkem je investiční fond VALOUR, který je úzce propojený s Věslavem Michalikem, pozn. red.)

O účelnosti toho všeho svědčí i fakt, že jakmile přestal být radním, jeho nástupce pronájem zrušil a využil prostory Středočeského kraje. Ty byly zdarma.

Věc mi tehdy přišla tak jasná, že jsem soud ani nepředpokládal. I teď se divím, že se do toho pan Michalik pustil. Ale příjemné to nebylo, kdo to zažil, ten ví.

Co nyní říkáte na situaci, která se kolem Michalikova potenciálního jmenování ministrem průmyslu stala?

Jak říkám, mrzelo mě, že tehdy to nikoho nezajímalo a dnes je to spolu s jeho vazbami na daňové ráje, na což jsem také tehdy upozornil, hotová mediální bomba. Na druhou stranu jsem rád, že se ukazuje, že jsem tenkrát nikoho nepomlouval a stavěl na faktech. To ostatně potvrdil i soud.

A ten ministr?

Co se týká jeho jmenování, to je vyřešeno. Otázkou zůstává, jak všechny ty kauzy věrohodně vysvětlí. Pokud nevysvětlí, možná by měl STAN zvážit i jeho působení na kraji, kde je náměstek hejtmanky a ovládá tamní finanční operace.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ukrajina: Hrozí provokace. Takto, ze Západu. A my je vyzbrojíme? Fialův hazard s českými životy, žasne Kobza

7:28 Ukrajina: Hrozí provokace. Takto, ze Západu. A my je vyzbrojíme? Fialův hazard s českými životy, žasne Kobza

„Na Ukrajině neoperuje pouze standardní regulérní státní armáda, ale desítky samostatných praporů, s…