Milan Žitný: EU chce zničit Fica. Trestá ho přes plyn, bez něj Slovensko zkolabuje

31.01.2025 4:46 | Rozhovor

Nebude-li plyn k dispozici v dostatečném množství a v přijatelných cenách, slovenské hospodářství se nedokáže dlouho udržet a nejpozději v horizontu jednoho roka zkolabuje. Takto jednoduché logice podle bezpečnostního analytika Milana Žitného čelí Robert Fico. Západní politici, kteří se tváří, že se jich tento problém netýká, jej zneužívají proti slovenskému premiérovi. „Je to trest za neochotu slovenské vlády pokračovat v nesmyslném krmení ukrajinské hydry, kde peníze i zbraně mizí v černé díře korupce a objevují se na černých trzích nebo na účtech tamních funkcionářů,“ myslí si.

Milan Žitný: EU chce zničit Fica. Trestá ho přes plyn, bez něj Slovensko zkolabuje
Foto: Stano Klačanský
Popisek: Milan Žitný

Pane Žitný, jaké reálné změny provádí v dennodenní politice vláda Roberta Fica? Podle českých liberálních médií se zdá, že je to něco strašlivého. Ale co se z dennodenního hlediska v oblasti ekonomiky, sociální sféry, státní správy, zdravotnictví a všech věcí, které Ficova vláda provádí, na Slovensku děje?

Tato vláda jde cestou, která vzbuzuje značnou nevoli v prostředí opozice, bruselských politiků, byrokratů a jejich poskoků na národní úrovni, takzvaná liberální média nevyjímaje. Takzvaná proto, že obsahově to žádná liberální média nejsou. Vláda premiéra Roberta Fica představuje pro ně vnitřního nepřítele a zklamání, že premiér nebyl loni při pokusu o atentát zabit, lze vycítit v téměř každém projevu těchto orgánů propagandy netolerance. Vláda zatím z programového prohlášení realizovala změny v trestněprávním kodexu, v sociální sféře třinácté důchody a mnohé změny v daňových sazbách.

Není zde prostor pro detailní výčet a popis změn, lze říct, že je jich poměrně hodně. Jednou oblastí, kterou si vzal premiér Fico osobně pod svá křídla, je výstavba nájemních bytů, kterou předchozí vládní koalice slibovala, leč nezačala. Nyní se již v Košicích rozběhl ambiciózní projekt výstavby několika tisíc bytů. Na celém Slovensku je vysoká poptávka po tomto typu nájemního bydlení, odhady hovoří o chybějících dvou stech až čtyř stech tisících bytových jednotek.

Ve zdravotnictví vládne napětí, odbory ve státních zdravotnických zařízeních vydírají vládu požadováním vyšších platů, v porovnání s privátním sektorem neodpovídajících kvalitě poskytovaných služeb. Vláda ustupuje požadavkům, jelikož se nechce pouštět do dalšího konfliktu. Snad stačí rebelie v kultuře, kde protestují takřka všechny struktury od herců přes mimovládky kvůli osekávání dotací na různé diskutabilní projekty, až po státní galerie v důsledku personálních změn, jež provádí ministryně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Důchodovou reformu si přehazujete jak horký brambor

Jak se podle vás máme připravit na stáří a na důchod? Co byste mi doporučil? Protože spoléhat se na stát je podle k ničemu. Vyplatí se mi nějaké spoření? Já si to totiž nemyslím i proto, jak k nim jako politici přistupujete. Možná mít víc peněz, tak je investuji, ale to nemám

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máme právo vědět o každém náboji.“ Utajení schůze sněmovny zničeno jasnými slovy

13:14 „Máme právo vědět o každém náboji.“ Utajení schůze sněmovny zničeno jasnými slovy

Generálové ve sněmovně či ve vládě jsou hrozbou demokracii, říká pro ParlamentníListy.cz Štěpán Kotr…