Ministr Lukl pranýřuje Šloufa: Nezachoval se jako chlap, neunesl realitu

22.09.2013 16:25

NA HRANĚ S XAVEREM Ministr v demisi František Lukl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz okomentoval situaci, v níž se právě nachází jím spravované Ministerstvo pro místní rozvoj a dotkl se i přípravy předvolební kampaně strany SPOZ, za kterou se rozhodl kandidovat. Co se týče třenic kolem pražské kandidátky, pokud prý Miroslav Šlouf nemyslí jen na vlastní prospěch, měl by pochopit, že straně daleko více pomůže jako expert v pozadí.

Ministr Lukl pranýřuje Šloufa: Nezachoval se jako chlap, neunesl realitu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr pro místní rozvoj František Lukl

Čím vás strana SPOZ přesvědčila ke spolupráci?
Je to jedna z mála stran, kde dokáží i v budoucnu směřovat rozumné názory k agendě, kterou dnes zaštiťuji jako ministr, tzn. jak otázku evropských fondů, tak i venkova. Žádná strana se tomuto cíleně nevěnuje a typickým příkladem je dnešní situace, kdy ČR může ztratit alokovanou částku až ve výši 30 miliard korun. Žádná z předchozích vlád se navíc nezabývala nápravou. Zemanovci v tomto umějí naslouchat a problémy posouvat dál. Za druhé se mi líbí jejich apel na přímou demokracii. A za třetí, jelikož jsem středově uvažující člověk, hodnotím kladně snížení u DPH na potraviny a léky i navázání vyplácení dávek na aktivní přístup nezaměstnaných.

Jak vnímáte vnitrostranickou třenici okolo pana Šloufa?
Netěší mě, pokud se některé věci řeší mediálně, místo aby si chlapi sedli, vyříkali si to a potom šli ven s jednotným názorem. Zde se někdo jako chlap nezachoval a neunesl realitu, která tady je. Členská základna dala panu Šloufovi sice mandát k tomu, aby byl jedničkou, ale u kandidátů do sněmovny je třeba vidět dva aspekty – subjektivní a objektivní. Aby byl akceptovatelný, musí mít právě i onu objektivní způsobilost, kdy ho někdo bude za poslance chtít. U pana Šloufa se obávám, že to v tomto širším smyslu nelze naplnit. Pokud vnímá SPOZ jako svou stranu, musí pochopit, že pro zemanovce je nyní vhodnější, aby pomáhal z hlediska svých schopností, ale aby stranu přímo nezastupoval. Budí obrovské vášně. Pokud to myslí upřímně, tak to pochopí, pokud mu jde pouze o jeho vlastní prospěch, bude dále kopat a bude to takto postupovat dál.

Pro vás osobně je nepřijatelný?
Nechci se pana Šloufa nijak dotknout. Osobně ho neznám a bohužel ho můžu posuzovat jen podle mediálních výstupů, které nemusí být vždy objektivní. Budu-li ale vycházet z informací, které mám, tak pro mě není vhodným kandidátem na lídra Prahy. Určitě je daleko víc přínosnější jako expert, ne však jako ten, který by měl zastupovat nějaký segment strany.

Novináři častokrát poukazovali na to, že Rusnokova vláda je vlastně jen bezplatnou předvolební kampaní SPOZ, vnímáte to tak?
V žádném případě na začátku. V době, kdy mě pan Rusnok oslovil, neměl jsem žádné vazby na SPOZ ani na prezidenta. Samozřejmě to, že je člověk dnes jako ministr veřejná osoba, je pro stranu jistý benefit. Nejen SPOZ, ale i ČSSD či KDU-ČSL si vylovily z ministrů této vlády své kandidáty a kdyby to jiným stranám nebylo žinantní, asi by po některých kandidátech rovněž sáhly. Nemyslím si ale, že by to bylo prezidentem takto prvoplánovitě plánováno.

Překvapilo vás, že se premiér Rusnok stal nejoblíbenějším politikem?
Vůbec ne. Je to typický příklad toho, že národ vnímá některé věci naprosto přesně. K některým rozhodnutím nepotřebujeme zastupitelskou demokracii, protože sami lidé to cítí tak, jak to je. Jiří Rusnok je velmi lidský, člověčenský, neskutečně přísný. Není emocionální, že by nechal prchlivost cloumat svým majestátem, ale tu svou přísnost dokáže vyjádřit gestem, a to nám potom tuhne krev v žilách. Je pro mě velkým vzorem profesionality, kolegiality i autority, která k premiérovi patří.

Na druhém místě v oblibě se objevil Michal Hašek…
Michal Hašek je velmi oblíbený hejtman. Nejen že umí mluvit, ale má i něco za sebou. Dokáže si vytvořit skvělou mediální publicitu a zároveň je schopen bavit se jak s americkým velvyslancem na jedné straně, tak i s devadesátiletou babičkou ze zapadlé vísky na straně druhé.

Co pro vás osobně znamená jméno Miloš Zeman?
Mezi lidmi, které jsem za svůj život poznal, patří k těm s vůbec největším intelektuálním potenciálem. Ač je na tom zdravotně trochu hůře, hlava mu pálí jako dalším pěti lidem dohromady. Nevím, jestli hraje šachy, ale dokáže předvídat několik tahů dopředu. Dokáže velice dobře analyzovat a z velikého množství témat vybrat to nejdůležitější a následně laicky a srozumitelně z toho učinit jisté závěry. Každý máme své chyby a svá negativa, ale domnívám se, že je to člověk, který Českou republiku reprezentuje a Českou republiku v sobě odráží. S mediálním vykreslením Miloše Zemana nesouhlasím. Není vulgární a není sprosťák, má naopak velikou autoritu a je také nabitý humanismem. Je třeba se na něj dívat komplexně. Podle mě je to výborný prezident a až historie docení tyto jeho kvality.

Řekl jste, že každý z nás má nějaké špatné vlastnosti a chyby, jaké máte vy?
Jsem někdy trochu příliš emocionální a mám někdy příliš horkou krev. Občas jsem tvrdohlavý a přespříliš autoritativní. Snažím se s tím ale bojovat. Jsem precizista, puntičkář a nesnáším nedochvilnost. Tu potom trestám minimálně zachmuřeným pohledem.

Jaká je aktuálně nejhorší zpráva z Ministerstva pro místní rozvoj?
Je škoda, že v minulosti bylo cílem ministerstva nebýt mediálně zajímavý. Tento resort má totiž řadu aktivit a činností vůči občanům. Nejkatastrofálnější zpráva, která se doufám nenaplní, je ta, že Česko přijde o 30 miliard korun z evropských fondů, které mohly být smysluplně investovány.

Je to už jisté?
Ne. Je to krizový scénář a my upozorňujeme všechny resorty, aby vyvinuly maximální aktivitu, aby k tomu nedošlo. Hádáme se o každou korunu a každý milion, nemocnice křičí, že jim chybí miliarda pro akutní záležitosti a tady by mohlo vyletět komínem hned 30 miliard. To je přece naprosto absurdní. Konkrétně peníze z ROP Životní prostředí, který je katastrofální, přesuneme do resortu dopravy na financování silnic druhých a třetích tříd. Něco chceme posunout i do ROP Moravskoslezsko, abychom tím pomohli té vypjaté atmosféře, která tam je, a realizovat chceme i velké projekty ohledně nákupu techniky pro Hasičský záchranný sbor. Museli jsme varovně zvednout prst, pan premiér se chopil své autority a na každé poradě ekonomických ministrů tuto agendu máme, snažíme se kolegy přesvědčovat a daří se nám to. Už teď lze říci, že konkrétními kroky a přealokacemi se již zachránilo asi 7,5 miliardy a věřím, že ta ztráta nakonec bude minimální, řekněme v jednotkách miliard korun.

Co chcete jako ministr ještě stihnout?
Jedna z věcí se týká evropských fondů pro příští období. Chceme do 31. 12. tohoto roku mít uzavřenu tzv. Dohodu o partnerství, která určuje rámec čerpání pro příští období 2014 – 2020. Jsme na dobré cestě, abychom toho kompromisu dosáhli. Dohodu necháme nové vládě a je potom na ní, jestli to v této formě pošle do Bruselu, nebo bude chtít nějaké změny. Kdybychom to nechali na příští vládu kompletně, mohlo by dojít k prodlevě v čerpání v řádu let a nikoliv pouze v řádu měsíců. 

Jakým způsobem si dělíte čas mezi prací pro ministerstvo a volební kampaní?
Přiznám se, že se mi do toho ještě navíc dostává i Kyjov, kde jsem stále na pozici starosty, nicméně neberu plat a jsem v režimu dovolené. Soboty, neděle a pondělky jsem trávil s kolegy v rámci úřadu. Mohl jsem si to dovolit, protože je tam výborný tým. Co se týče volební kampaně, nebude tak úplně kontaktní, protože není tolik času. Využívat budeme především elektronická média a o víkendech bych rád objel zhruba dvacet obcí Jihomoravského kraje a představil se tam. Bude především na místních organizacích, aby agitovaly a ptaly se lidí, co je trápí a v čem potřebují pomoci.

Čeho byste se chtěl ve vysoké politice vystříhat?
Rozhodně bych nechtěl ztratit zdravý rozum a pokoru. Jsou lidé, kteří si myslí, že politik má stejná práva jako občan. Já si to ale nemyslím. Vstupem do politiky člověk totiž o některá svá ústavně zaručená občanská práva přichází. Je pro mě nepřijatelné, abych se hlásil do nějakých tendrů o koupí nemovitostí či pozemků. Vrátí se to totiž jako bumerang.   

Máte pochopení pro to, co se stalo Petru Nečasovi?
Občanský a lidsky je mi ho nesmírně líto. Domnívám se, že je to slušný člověk, do vysoké politiky se ale nehodící. Nedokázal oddělit své člověčenství od manažerského přístupu. Selhal už jen v tom, že o zásadních věcech, které spadaly do jeho kompetence, nechal rozhodovat lidi ze svého okolí. Pokud jde navíc o někoho, ke komu má takovouto citovou vazbu, je to cesta do pekel. Myslím, že je to správný chlap a určitě odborník, ale rozhodně ne politik nebo státník. Do smrti už bude mít nálepku předsedy korupčnické vlády, která dehonestovala právní kulturu a zruinovala stát. Sám se zasazoval o očištění politiky a asi tomu i věřil. Bohužel manažersky selhal a lidi, kteří to měli provádět, byli darebáci.

Co byste vzkázal občanům?
Chtěl bych jim poděkovat, že drtivá většina z nich jsou normální lidé, kteří poctivě pracují a vytvářejí obraz České republiky jako slušné země s obrovským potenciálem. Sebemrskačství typu, že jsme líní darebáci a banda, která neumí než zneužívat fondy, to je jen jedno procento, bohužel většinou politicky angažovaných lidí. Občanům dochází trpělivost a já bych jim chtěl popřát, aby jim nová vláda dodala naděje, že se správa věcí veřejných dá dělat stejně slušně, jako oni každodenně pracují na tom, aby zabezpečili své rodiny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Luboš Xaver Veselý

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Obsadit Hlavní nádraží? Tohle už není sranda, za to může nést následky. Varování „pánovi v hnědé košili“ od známého advokáta

19:09 Obsadit Hlavní nádraží? Tohle už není sranda, za to může nést následky. Varování „pánovi v hnědé košili“ od známého advokáta

ROZHOVOR Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dobře ví, že kdyby dal pokyn k podání obžaloby, nese o…