Ministr obrany pro PL: Vyplatit zálohu 454 milionů za radary není nic divného

06.02.2020 11:14 | Zprávy

ParlamentníListy.cz už několik týdnů sledují kauzu okolo nákupu pasivních radiolokátorů, u kterých se zdvojnásobila cena ze 780 milionů na 1,5 miliardy. V té souvislosti ve středu večer hovořily také s ministrem obrany Lubomír Metnarem, který dosavadní kroky hájí.

Ministr obrany pro PL: Vyplatit zálohu 454 milionů za radary není nic divného
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Metnar, ministr obrany

Výbor pro obranu dnes projednával kauzu pasivních radiolokátorů, u kterých se zdvojnásobila cena ze 780 milionů na 1,5 miliardy. Poslanci si velmi stěžovali na vašeho náměstka Filipa Říhu. Vyjednávání s dodavatelem o ceně skončilo již v září 2019, přesto poslanci nebyli až do podpisu smlouvy v lednu 2020 údajně od náměstka Říhy o ničem informováni. Poslanci dokonce uvedli, že je jeho jednání neseriózní a údajně jim také lže. Jak hodnotíte jeho postup, kdy 5 měsíců neinformoval o zdvojnásobení ceny? Jaké z toho vyvodíte důsledky?

Já na dnešním výboru pro obranu strávil řadu hodin a takový silný dojem z něj rozhodně nemám. Já, náměstek Říha i zástupci armády jsme velmi podrobně poslancům celý nákup vysvětlovali, a protože byl tento bod přerušen, budeme v tom pokračovat. Zároveň musíme nastavit ten správný systém v komunikaci mezi ministerstvem a výborem, aby poslanci měli včas relevantní informace. Věřím, že společným úsilím obou stran to dokážeme.

Rozdíl mezi předpokládanou a skutečnou cenou je způsoben starým průzkumem trhu, který je již z roku 2015 a nezohledňoval navíc všechny požadované funkcionality. To je jediné pochybení v této zakázce. Přijal jsem okamžitě interní opatření, aby se v budoucnu podobná věc už neopakovala. Člověk, který pochybil, už na obraně nepracuje. Jinak je celá zakázka procesně i z pohledu ceny v pořádku. Vše jsem si nechal detailně doložit, a ještě jsem si to ověřil nezávislým interním šetřením.

Výbor rovněž kritizoval znalecký posudek na cenu. Jednak ho dělal znalecký ústav CETAG, s.r.o., který nemá žádné zkušenosti s naceňováním armádní techniky (CETAG sice pracoval pro ministerstvo obrany, ale ne na naceňování armádních zakázek), a jednak posudek dělal Ing. Jaroslav Mráz, který svého času musel opustit post sekčního šéfa na Ministerstvu vnitra kvůli kauze nákupu policejních vysílaček. Proč nebyla posudkem pověřena znalecká firma s referencemi z oboru?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: B. Richterová a T. A. Nový

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Co je dnes sleva, byla ještě v roce 2019 normální cena.“

21:30 „Co je dnes sleva, byla ještě v roce 2019 normální cena.“

K příčinám bytové krize a jaké řešení nabízí STAČILO! hovoří lídr hnutí za Plzeňský kraj Vítek Proko…