Ministryně Šlechtová promluvila o svých plánech i o tom, jak se na ni po nástupu do funkce sype jeden kostlivec za druhým

19.06.2015 20:44

ROZHOVOR Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová v rozhovoru s Lubošem Xaverem Veselým pro ParlamentníListy.cz hovoří o tom, jak se na ni po nástupu sype jeden kostlivec za druhým. „Ke všemu se ale stavím čelem a budu v tom pokračovat,“ dodává Šlechtová.

Ministryně Šlechtová promluvila o svých plánech i o tom, jak se na ni po nástupu do funkce sype jeden kostlivec za druhým
Foto: MMR
Popisek: Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

Vrátila jste se nedávno z Rigy ze setkání evropských ministrů, odpovědných za stejnou oblast jako vy. Co to bylo za akci?

Ano, Riga v rámci lotyšského předsednictví v Radě Evropské unie hostila vrcholné setkání všech ministrů odpovědných za kohezní a urbánní politiku. Bylo to významné jednání s dopady do budoucnosti. Mé projevy byly hodnoceny komisí i účastníky jako velmi přínosné pro EU.

Oč tam konkrétně šlo?

V rámci problematiky evropských fondů především jak dále zjednodušit pravidla pro jejich čerpání. A také, jak efektivně sdílet zkušenosti mezi jednotlivými členskými státy a Evropskou komisí. Dobrá komunikace je základem fungování celé společnosti a v případě evropských fondů to platí dvojnásob.

Na to navázalo setkání ministrů odpovědných za urbánní politiku s podpisem společného memoranda k podpoře územního rozvoje a rozvoje měst. Je nutné, abychom všichni využívali potenciál měst, čemuž chci pomoci.

Jednala jsem také s evropskou komisařkou, jmenuje se Corina Cretu. S ní jsme – když to trochu zjednoduším – společně probíraly hlavně minulost. Především možnosti efektivního dočerpání financí končícího programového období 2007 – 2013.

Budoucnost a minulost. A co považujete za nejdůležitější „právě teď“?

Bezesporu závěrečné podpisy pod všemi schválenými českými operačními programy za účasti paní eurokomisařky Cretuové, premiéra a mé na slavnostním ceremoniálu v Bruselu. Na to jsme čekali velmi dlouho a jsem ráda, že se mnohaměsíční práce má a mnoha dalších lidí konečně završila. Jsem moc ráda, že jsem se tohoto slavnostního aktu účastnila, protože na přípravě programového období 2014 – 2020 pracuji čtyři roky, počínaje zpracováním klíčové Dohody o partnerství. Má to pro mě velmi osobní význam. Česká republika tak může konečně spustit další vyhlašování výzev a zahájit čerpání financí, které pro období 2014 – 2020 činí zhruba 650 miliard korun. Evropská komise také schválila poslední dva národní programy, Operační program Praha – pól růstu ČR a Operační program Technická pomoc.

Za důležité považuji i schválené programy pro přeshraniční spolupráci mezi Českou republikou a Slovenskem a také pro česko-saskou spolupráci.

Vraťme se ještě k vašemu působení na MMR. Co považujete za svůj osobní úspěch zde?

Přeskupila jsem ministerstvo dle jeho agend, které nejsou sourodé. Není jednoduché spojit pohřebnictví se stavebním zákonem, zakázky s územním plánováním, koordinace fondů EU, atd. Chytla jsem to dost rázně a postavila sekce, které stojí na čtyřech pilířích MMR – koordinace fondů EU, řízení programů, veřejné investování a regionální politika. Ministerstvo řídím tak, aby bylo blíže našim občanům. Kvůli nim jsem tam, kde jsem. Stále si říkám, že je fajn, když uvidí někoho jako já ve funkci ministra, kdo se snaží a myslí to dobře. Uvidíme časem. A jako osobní úspěch vnímám, že mám pořád svou hlavu a řídím se zdravým rozumem i přes všechny kladené překážky.

A největší neúspěch?

Ze začátku jsem si neuvědomovala, jak moc média utváří veřejné mínění našich občanů. Pořád jsem doufala, když budu vysvětlovat, že to přeci každý pochopí. Naučila jsem se, že se v politice příliš nevysvětluje. Obvykle se to otočí proti vám. Jednoduchá sdělení a jednoduché věty.

Průměrná životnost ministra na ministerstvu pro místní rozvoj z hlediska medianu je 10 měsíců. Věříte si, že tento průměr prodloužíte?

To nemohu spekulovat. Už jsem tady jak dlouho? Devět měsíců? Nikdo nemá nic jisté. A asi všichni vidí, že na mě na MMR padají jen kostlivci, které, chtě nechtě, musím řešit. Já se všemu stavím čelem a budu v tom pokračovat. Považuji se za zodpovědného ministra. V každém případě se snažím řídit resort Ministerstva pro místní rozvoj v souladu s jeho agendami, kde o některých ani veřejnost nevěděla, že na MMR jsou, a především tak, aby měl dobré základy k odpíchnutí se k novým lepším zítřkům…

Věříte na numerologii? Co pro vás znamenají přírodní symboly, principy…? Existuje nějaký podobný princip i ve světě financí?

Kolegové mi nedávno sdělili, že dle aztéckého zvěrokruhu jsem králík. No, nevím, co s ním mám společného, ale na MMR mám jaguára, krokodýla a květinu – náměstci… Věřím v přírodní symboly. Věřím ve stromy, v nich je síla, historie, radost, smutek, voda, sucho. Toto vše má pro mě význam života a smrti. Od toho se také odvíjí můj přístup k životu a mé tetování… Svět financí s numerologií určitě nemá nic společného. Aspoň ne ten český. A fondy a numerologie či nějaké vyšší sily? To opravdu ne. Pouze lidský faktor – buď to udělá dobře, nebo špatně. Střední cesta se obvykle u fondů nenosí.

Co budete dělat v létě? Chystáte se odpočívat?

Budu předkládat klíčové zákony – o veřejných zakázkách a novelu stavebního zákona. Kromě jiného se nám spouští programy, takže dohlížíme a koordinujeme výzvy a spolupráci relevantních institucí. Nicméně léto je pro mě ve znamení cest po krajích, začínám v červnu v Jihomoravském a pokračuji přes Pardubický do dalších. Smysl cest? Mnoho témat – fondy EU, národní programy MMR, zákony a další. Chci mluvit s hejtmany, starosty, zástupci podnikatelů, neziskových organizací a dalšími. Na cesty se těším. Vždy si potřebuji věci osahat, resp. vidět, abych pak mohla konat. Např. přizpůsobit potřebám národní programy MMR – ukázkou je komunitní bydlení pro seniory, které jsem vyhlásila, protože jsem sama dospěla k tomu, že to naši spoluobčané přivítají a pomůže to. Nechci dělat zbytečné věci.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Luboš Xaver Veselý

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Islám je nenávistná doktrína k ovládnutí světa. Hrozí vyhlazení Evropanů, řekl poslanec od Babiše a představil zásadní projekt „národní fronty“, který chystá proti imigraci

16:27 Islám je nenávistná doktrína k ovládnutí světa. Hrozí vyhlazení Evropanů, řekl poslanec od Babiše a představil zásadní projekt „národní fronty“, který chystá proti imigraci

ROZHOVOR „Je to další otřesný důkaz selhání politiky multikulturalismu a celého toho šílenství s při…