Miroslav Grebeníček: Sobotku možná brzy čeká konzumace antidepresiv

07.01.2014 4:45

ROZHOVOR Oslabení pozic sociálních demokratů, ODS a TOP 09, výrazný úbytek poslaneckých mandátů pro tyto strany a silné zastoupení strany Andreje Babiše logicky předurčilo, kdo se může o zastoupení v novém kabinetu ucházet, říká pro ParlamentníListy.cz poslanec KSČM Miroslav Grebeníček.

Miroslav Grebeníček: Sobotku možná brzy čeká konzumace antidepresiv
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pokračovala schůze poslanecké sněmovny. O přestávce mezi dopoledním a odpoledním jednáním se sešla vláda

Poslední volby, pane poslanče, přinesly dvě překvapivé události, silný mandát Babišova ANO a překvapivý zisk Okamurova Úsvitu. Jak si vysvětlujete tyto dvě věci a stále silný a možná ještě silnější potenciál KSČM?

V předčasných volbách propadly strany prokorupční a ekonomicky neschopné vládní koalice, tedy ODS a TOP 09 a zbytky Věcí veřejných. Významná část pravicově orientovaných voličů a voličů středu, těch, kdo je volili v roce 2010, hledala nyní alternativu ve straně miliardáře Andreje Babiše, která do volební kampaně, do mediální reklamy investovala přes sto milionů korun. K novým stranám ANO a Úsvit přímé demokracie přitom nepochybně přešla i určitá skupina voličů od sociální demokracie. Část těch, kdo se spolu s Miroslavem Kalouskem vypočítavě odštěpili od zkostnatělých lidovců, se po zkušenosti s korupčním vládnutím Nečasovy vlády, plným skandálů a afér, k lidovcům vrátila a vytáhla je znovu do sněmovny. Jestliže za situace takřka všeobecné nedůvěry k dosavadní politické scéně ze stran zastoupených ve sněmovně jediná KSČM v předčasných volbách posílila o více než 150 tisíc hlasů a sedm poslaneckých mandátů, pak je to nepochybně při nepřízni většiny stranicky orientovaných a pravici nakloněných médií včetně veřejnoprávních projevem důvěry voličů levice v politiku KSČM a v ty, kdo ji reprezentují na úrovni centra, regionů a v obcích.

Proč se ale i při těchto preferencích vaše strana nedostává do vlády?

Oslabení pozic sociálních demokratů, ODS a TOP 09, výrazný úbytek poslaneckých mandátů pro tyto strany a silné zastoupení strany Andreje Babiše logicky předurčilo, kdo se může o zastoupení v novém kabinetu ucházet. Tradiční smluvně opoziční partner sociální demokracie, tedy ODS, získal pouhých 16 poslaneckých mandátů a v očích veřejnosti se zkompromitoval svým klientelismem a neschopností odpovědně řídit stát. Spolu s ODS ztratila i její schwarzenbergovsko-kalouskovská pobočka. Zatím vždy si sociální demokraté na centrální úrovni po volbách hledali podporu a koaliční partnery napravo a dělali v rozporu s předvolebními sliby a programy pravicovou politiku. Výsledek předčasných voleb jim nyní nejen umožňuje znovu v tom pokračovat, ale s ohledem na vlastní oslabení a naopak silné zastoupení strany ANO jde matematicky o jedinou možnost.

Jako přílepek se samozřejmě nabízejí jen přizpůsobiví a také, pokud jde o špičky typu Bělobrádka, ostře pravicoví lidovci. Peníze, které pravice investovala do voleb, tlak většiny pravicově orientovaných médií, bezprogramové ambice lidí ve vedení ČSSD a iluze o „nových“, ale de facto staronových figurách, které slibují možné i nemožné, to je důvod, proč volby nepřinesly skutečnou změnu. Voliči svými hlasy a vysoké procento těch, co nepřišli k volbám, svou neúčastí dali najevo, že jsou nespokojeni s dosavadním korupčním, ekonomicky neúspěšným a silně asociálním stylem pravicového vládnutí. Ti, co k volbám přišli, ale ve své většině podlehli mediální manipulaci.

K předešlé otázce. Kdy, myslíte, že k tomu dojde?

Pokud máte na mysli přímou účast KSČM ve vládě, pak pravice prostřednictvím investic do volebních kampaní a svým vlivem v médiích udělá vždy vše, aby tomu zabránila. I při vědomí těchto limitů jen formálně garantované a vlivem peněz a médií ohýbané demokracie však mohou voliči překvapit. Ti, co volí, i ti, co zůstávají doma.

Od voleb se z pohledu voliče nestalo téměř nic, s výjimkou opakovaných jednání mezi koaličními partnery. Jaký máte pocit ze zástupců ANO, lidovců a ČSSD?

Nechtěl bych ani strany, ani jejich reprezentace a jednotlivé osoby hodnotit podle okamžitých dojmů. Slepit dohromady koalici ČSSD, Babišovy strany či hnutí ANO a přilepit lidovce, to nemohla být procházka růžovým sadem. Sociální demokraté, byť vybaveni zkušenostmi a potenciálem odborného zázemí, se hned v úvodu začali vyčerpávat vnitrostranickými spory. Strana ANO se i v důsledku slabosti vedení ČSSD jen pozvolna a obtížně seznamovala s tím, co účast na koaličním vládnutí obnáší, a lidovci zase jsou programově a personálně limitovaní, přestože zájem o funkce jim nechybí.

Jak silný bude premiér Bohuslav Sobotka, kdybyste jej srovnal s expremiéry Nečasem, Topolánkem a Paroubkem?

Na takovou otázku nelze dnes odpovědět. Nehodlám srovnávat nesrovnatelné. Pokud se ovšem lidovecký předseda přihlásil při formování koalice ke konzumaci antidepresiv, nelze vyloučit, že Bohuslava Sobotku brzy čeká něco podobného.

Berete tehdejší pokus Michala Haška o jeho odvolání z pozice předsedy ČSSD jako legitimní, nebo ho také považujete za zrádce?

Členové předsednictva každé strany mají právo vyjádřit svobodně svůj názor. S ohledem na to, že jsou jen členy předsednictva konkrétního orgánu, by měli respektovat rozhodovací pravomoci tohoto orgánu a nedělat rozhodnutí za něj. Pak pochopitelně nesou odpovědnost za kroky, které udělali, zejména pak za nechutné televizní lhaní. Jistě, silná slova v situacích, kdy jde o pouhé soupeření figur, které jsou na hrotu vedení konkrétní strany, mohou padat, ale jde spíše o emoce a osobní zájmy, o snahu získat si přízeň té nebo oné skupiny. Obvykle ta silná slova nevedou k rozumnému řešení, ale zakládají na dlouhodobé problémy.

V této souvislosti: KSČM se trvale vyhýbá skandálům. Čím to je?

Jde především o morální principy, které jsou různým Topolánkům, Nečasům a Kalouskům naprosto cizí.

Jak hodnotíte svého zástupce v Ústeckém kraji, hejtmana Bubeníčka?

Jako solidního a charakterního člověka, který se ve své práci orientuje na naplnění potřeb spoluobčanů a na důraznou obhajobu potřeb a zájmů Ústeckého kraje. Zaznamenávám, že v jejich očích obstál a patří mezi hejtmany k těm, kteří se těší největší důvěře, a jsem tomu rád.

Poslední měsíce zaplnily přední strany novin především dvě kauzy: Davida Ratha a Jany Nagyové. Myslíte, že jde o spiknutí, jak o tom hovoří David Rath, nebo má stíhání reálný základ?

Orgány činné v trestním řízení musí jednat a rozhodovat na základě konkrétních podnětů a na základě pečlivého zjištění, prověření a posouzení nesporných skutečností. O spiknutí v těchto případech budou mluvit zřejmě ti, kdo chtějí odvést pozornost od podstaty. Jinou věcí ale je, jaký prostor dostaly odpovědné orgány a jaké prostředky využily, jak kvalifikovaně postupují v obou kauzách. Zde i veřejnost má opodstatněné pochyby o tom, zda se měří všem rovným metrem a zda výkon práva je nejen nestranný, ale i kvalifikovaný a odpovědný. Stejně jako mnozí jiní čekám tedy na konečné výsledky.

Umíte si představit, že by expremiér Nečas skončil ve vězení?

V kauze Nagyová - Nečas jde, pokud vím z médií, o podezření ze zneužití bezpečnostních složek státu, o podezření na zneužívání pravomocí a funkcí k získání osobního prospěchu nebo o možné korupční a klientelistické jednání ve prospěch konkrétních osob. Nepůjde jistě o banality nebo o pouhé domněnky, pokud i tehdejší koaliční partner ODS Karel Schwarzenberg veřejně prohlásil, že šlo o korupci. Netroufám si ale předvídat výsledek, který při vyšetřování a kvalifikovaném postupu orgánů činných v trestním řízení by měl přinést nezávislý soud.

ODS zřejmě i kvůli němu padá pod pět procent. Kde se může její strmý pád zastavit? Dokáže ji nový předseda, zřejmě exministr Fiala, pozvednout?

Vzal jsem na vědomí, že voliči zhodnotili její dlouhodobý korupční potenciál, klientelistické vazby i její aroganci a konkrétní výsledky vládnutí tak, že jí dali jen necelých osm procent hlasů. Její strmý pád nemá ovšem na svědomí jen Petr Nečas, ale i Václav Klaus, Mirek Topolánek a Miroslava Němcová. Pokud bude politolog Petr Fiala skutečně zvolen předsedou ODS, nebude to mít vůbec, ale vůbec jednoduché.

Dokáže někdy KSČM zvítězit ve volbách do sněmovny, případně v jakýchkoli jiných?

V obcích a konkrétních krajích KSČM už delší dobu ve volbách prokazuje, že má důvěru voličů a že dosáhne i na čelné pozice. V případě dobrých výsledků v posledních volbách do krajů se následně ukazuje i to, že v krajských koalicích i v Ústeckém kraji, kde má hejtmana, umí dobře spravovat věci veřejné ku prospěchu lidí, kteří v těch regionech žijí. KSČM má co nabídnout a má osobnosti, které mohou prospět republice i na centrální úrovni. V Parlamentu to prokazujeme už dlouho. Budoucnost ale opět budou mít v rukou a budou o ní rozhodovat sami občané České republiky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Dvě loutky. Páprda a...“ Vyoral pustil peklo na Bidena s Fialou

15:00 „Dvě loutky. Páprda a...“ Vyoral pustil peklo na Bidena s Fialou

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – Po návštěvě premiéra Petra Fialy v Bílém domě se z řad jeho podpo…