Miroslav Kalousek vypeskoval své vrstevníky v Británii: To jste dětem připravili pěknou budoucnost. Teď to populisté budou zkoušet všude. Libra padá, Moskva slaví

24.06.2016 19:43

ROZHOVOR Nic pozitivního nevidí předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na odchodu Velké Británie z Evropské unie, protože rozhodnutí většiny Britů podle něj poškodí Velkou Británii i Evropskou unii. „Když se podíváme na to, že Velká Británie je v té evropské rodině naprosto zásadním odpůrcem zrušení sankcí a vůči Rusku nejvíc ze všech trvala na dodržování mezinárodního práva, a podíváme-li se na akciové trhy, můžeme to shrnout do jedné lapidární věty: Libra padá, Moskva slaví,“ řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy. cz.

Miroslav Kalousek vypeskoval své vrstevníky v Británii: To jste dětem připravili pěknou budoucnost. Teď to populisté budou zkoušet všude. Libra padá, Moskva slaví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek

Anketa

Velká Británie odchází z Evropské unie. Co se teď stane s EU?

hlasovalo: 19617 lidí

Očekával jste takový výsledek referenda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie, když do poslední chvíle byly hlasy pro vystoupení i setrvání téměř půl na půl? I konečný výsledek byl poměrně těsný.

Neočekával. Do poslední chvíle jsem věřil, že mladá generace, která jednoznačně hlasovala pro to v Evropské unii zůstat, si svoji budoucnost ubrání. Dopadlo to jinak, starší, tedy moje generace, rozhodla o budoucnosti svých dětí tak, jak si ty děti nepřály. Ale je to legitimní demokratické rozhodnutí.

Argumentů pro i proti byla celá řada. Mezi nimi i nechuť k imigrantům, ovšem v jejich případě k těm z východoevropských zemí, tedy i z České republiky, kteří jim prý berou práci, parazitují na jejich sociálním systému. Který z argumentů podle vás zřejmě převážil?

Myslím si, že převážily aspekty, o nichž se řada těch, kteří hlasovali, domnívala, že se jich hlasováním pro odchod z Evropské unie zbaví. Bude pro ně pravděpodobně rozčarováním, až za rok, za dva, zjistí, že je to stále stejné, neboť jsou stále členy Evropské unie, že se nic nezměnilo, ale že v důsledku jejich hlasování došlo k poměrně závažným škodám, k destabilizaci jejich země, protože je otázkou, zda jejich království zůstane pohromadě.

A domnívám se, že britští voliči zjistí, že to, čeho se chtěli zbavit, se nezbavili, že ten problém je stále stejný. Tím samozřejmě vůbec nechci podceňovat otázku, že Evropská unie nutně potřebuje reformy k tomu, aby byla přátelštější a akceschopnější, silná a ambiciózní. To je práce, která stojí před všemi politiky, národními i evropskými, protože udržet Evropu svobodnou a bezpečnou je naše povinnost vůči dětem.

Skutečně odchod Velké Británie z Evropské unie zemi hodně poškodí, jak mnozí varují, nejen ekonomicky, ale i politicky? Už teď, těsně po oznámení výsledků, vítězi volají po odchodu premiéra Davida Camerona, který podporoval setrvání v Evropské unii, ale očekává se i referendum ve Skotsku, které, jak už jste sám naznačil, může vést k jeho odchodu z Velké Británie, protože Skotové chtějí zůstat v Evropské unii.

Odchod Britů z Evropské unie nepoškodí ekonomicky i politicky jen Velkou Británii, ale i Evropskou unii, tedy i nás, protože vystoupením Velké Británie z Evropské unie budeme prostě všichni slabší. K hospodářským ztrátám se dá říci, že kdo pozoruje akciové trhy, může si všimnout, že ztráty na akciových trzích se po dvou hodinách rovnaly 24násobku britského příspěvku do Evropské unie. Samozřejmě je to výsledkem momentální paniky, časem se to může vyrovnat, ale není žádných pochyb o tom, že tady ke ztrátám dojde.

Neobáváte se, že může v důsledku britského rozhodnutí dojít k dalšímu drolení Evropské unie? Že občané některých dalších zemí, které například nesouhlasí s migrační politikou Bruselu, budou chtít Velkou Británii následovat?

Pochopitelně že povzbuzen tímto výsledkem to zkusí v každé zemi nějaký populista. Právě teď se na jednoho dívám v televizi. I u nás jsou. To může samozřejmě přinést politickou destabilizaci, pokud se jim podaří to téma dostatečně akcentovat a pokud se racionálním nepopulistickým politikům nepodaří vysvětlit, že slibují něco, co je nesplnitelné, protože vystoupením z Evropské unie se Britové nezbaví toho, čeho se chtěli zbavit co nejrychleji. Totéž se samozřejmě týká i nás. Přinese to pouze škody. To zaprvé. A zadruhé, zda se opravdu podaří Evropskou unii zreformovat tak, aby sama neposkytovala tolik argumentů ke kritice, často oprávněných.

České lidové rčení říká, že všechno zlé je k něčemu dobré. Není možné najít i na Brexitu pro nás něco pozitivního? Třeba to, že pokud se neprojeví po odchodu z Evropské unie nějaká pozitiva pro Velkou Británii, jak předpokládáte, může to odradit některé další země, aby Brity následovaly. Nebo nemůže být pozitivním důsledkem to, že Brexit donutí Evropu k těm nutným změnám, o nichž jste mluvil?

Skutečně pozitivního na tom není opravdu nic. Nicméně spekulativně můžeme hledat potenciál něčeho pozitivního, co z tohoto nešťastného výsledku můžeme vytěžit, a to například větší odhodlání a odvahu k reformám, k zásadnímu rozhodnutí, co Evropská unie dělat má a musí, aby byla silná, akceschopná a konkurenceschopná, a co naopak by vůbec dělat neměla, protože to je jádro nezbytných reforem. To je jedna věc. A pokud vidíte pozitivní potenciál v tom, že na příkladu Britů uvidí ti ostatní, že to opravdu přineslo jen škody a nic jiného, tak prosím, chcete-li tomu říkat pozitivum, ten potenciál je zde taky. Ale já tomu pozitivum říkat neumím, protože mám Brity rád.

Sám jste mnohokrát prohlásil, že méně Evropské unie znamená více Moskvy. Teď jste uvedl, že Evropská unie bude odchodem Velké Británie oslabena, dojde tím tedy k posílení vlivu Ruska v Evropě?

Když se podíváme na to, že Velká Británie je v té evropské rodině naprosto zásadním odpůrcem zrušení sankcí a vůči Rusku nejvíc ze všech trvala na dodržování mezinárodního práva, a podíváme-li se na akciové trhy, můžeme to shrnout do jedné lapidární věty: Libra padá, Moskva slaví.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Libuše Frantová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sabotáž! To se musí řešit. Vojtěch Filip pro PL vážně zaútočil na Babišovy ministry. Přijdou vážné kroky

4:42 Sabotáž! To se musí řešit. Vojtěch Filip pro PL vážně zaútočil na Babišovy ministry. Přijdou vážné kroky

ROZHOVOR Počínání ministra zahraničí Petříčka je občas na úrovni sabotáže českých národních zájmů a …