Místopředseda SPO Keremidský: Miloš Zeman je prvním českým prezidentem, který říká pravdu

24. 6. 2016 16:16

V posledních krajských volbách se SPO do zastupitelstva neprobojovala a v rámci celé ČR získala jen sedm mandátů. Nyní bude chtít přesvědčit voliče společně s SPD. Jedním z hlavních průsečíků jejich programu je kromě přímé demokracie a migrační politiky i zrušení koncesionářských poplatků. Jaké jsou ty další? A čím bude chtít oslovit voliče on sám? O tom jsme si povídali s dvojkou na kandidátce a místopředsedou SPO Marianem Keremidským. Došlo také na srovnání posledních tří našich prezidentů, ale i na hodnocení krajské koalice. Proč se domnívá, že je na konci svých sil?

Místopředseda SPO Keremidský: Miloš Zeman je prvním českým prezidentem, který říká pravdu
Foto: SPO
Popisek: Marian Keremidský

V politice nejste nováčkem. Zpočátku jste byl členem ČSSD, později jste působil v občanském sdružení Přátelé Miloše Zemana a v roce 2009 jste se stal členem Strany Práv Občanů, kde nyní působíte jako místopředseda. V jaké kondici se podle vás nachází strana před nadcházejícími volbami? Troufnete si odhadnout, kolik získá mandátů?

Strana Práv Občanů se nyní nachází ve výborné kondici, překonali jsme krizi po neúspěšných parlamentních volbách 2013, máme ustálenou organizační strukturu ve všech krajích, nové vedení v čele se senátorem Janem Velebou a s optimismem vzhlížíme k blížícím se krajským volbám, kde ve většině krajů kandidujeme v koalici s SPD Tomia Okamury. Věřím, že ve volbách uspějeme a zcela určitě získáme více než dosavadních sedm mandátů, které jsme získali v roce 2012 v Pardubickém a Zlínském kraji.

Proč podle vás dosud strana neoslovila větší množství voličů a třeba v posledních krajských či senátních volbách, kde jste byl též jedničkou kandidátky v kraji, vůbec neuspěla?

V roce 2012 jsme kandidovali ve všech krajích samostatně a získali mezi třemi až čtyřmi procenty ve všech krajích kromě Pardubického a Zlínského, kde jsme překonali pětiprocentní hranici. Kromě nás podobného výsledku získala ve všech krajích i řada dalších seskupení, a mnoho hlasů tak propadlo. Například v Jihomoravském kraji to bylo téměř 20 procent hlasů. Proto vidím v předvolební spolupráci s SPD Tomia Okamury příležitost, jak sjednotit podobně orientované subjekty, aby se netříštily síly a hlasy opět nepropadly. V našem případě jsem přesvědčen, že jdeme správnou cestou a získáme tentokráte větší úspěch.

Jak (názorově, osobnostně) blízko máte k současnému hejtmanovi Michalu Haškovi, který patří mezi přátele prezidenta a čestného předsedy strany?

Pana Haška samozřejmě osobně znám, stejně jako jsou mi známy jeho názory a postoje. Stejně tak jako je poradcem pana prezidenta, tak je, jak o sobě nedávno prohlásil „Sobotkovec“. Je tedy představitelem ČSSD, pro nás konkurenční strany. A strany, kterou vede Bohuslav Sobotka. Tečka.

Ptala jsem se i proto, co byste v případě úspěchu chtěli dělat jinak než současné vedení a v čem byste na něj naopak rádi navázali?

Michal Hašek je určitě lepším hejtmanem než pan Juránek, o Jihomoravském kraji je určitě více slyšet než v minulosti, což je dobře. Krajská koalice sociálních demokratů a lidovců je podle mě ale už na konci svých sil a většinu určitě nezíská. Navíc lidovecké postoje proti prezidentu republiky jsou veřejnosti známé a já věřím, že ten, kdo je opravdovým příznivcem prezidenta Miloše Zemana, odpůrcem tzv. multikulturní ideologie a zastáncem národních tradic a zájmů, spíše podpoří nás než třeba koaliční strany nebo strany, které se snaží např. měnit výklad naší historie…

Do krajských voleb 2016 půjde jako dvojka na společné kandidátce SPO a SPD. Čemu byste se chtěl v zastupitelstvu věnovat? S jakými cíli kandidujete?

Společná kandidátka našich dvou seskupení se přesnou polovinou podělila o celou kandidátku, budeme mít na kandidátce i řadu žen. Kandidujeme samozřejmě s cílem uspět a věříme, že se nám to podaří. Lidé by měli v těchto volbách rovněž vědět, že kraj má zákonodárnou iniciativu, a tudíž může ve výsledku i hodně ovlivnit. Stejně tak by měli vědět, kdo kterou kandidující stranu vede celostátně, a kdo o ní tedy „rozhoduje“. Protože samostatná krajská politika politických stran neexistuje, řídí ji vždy vedení těchto stran. Lidé by měli proto ke krajským volbám přistupovat jako k těm celostátním a hlavně jít k volbám. V případě mého zvolení bych se rád věnoval problematice školství, kultury či regionálního rozvoje.

Kde vidíte průsečíky vašich programů a je naopak nějaká oblast, kde se vaše priority/představy rozcházejí?

Strany SPO a SPD se při nedávném podepsání koaliční smlouvy shodly na čtyřech hlavních bodech a ty se týkají samozřejmě i našeho kraje. Máme společný postoj s prezidentem republiky v otázce nebezpečí islamizace a nelegální migrace. Projevy ortodoxního islámu považujeme za neslučitelné s evropským pojetím lidských práv a svobody. Dále se shodujeme v otázkách přímé demokracie – jsme pro přímou volbu starostů a hejtmanů. Dnešní systém voleb upřednostňuje politické strany před voličem. Občan někoho volí a politické strany mnohdy poté nerespektují jeho vůli. Přímá volba starostů a hejtmanů dá občanovi možnost si skutečně vybrat svého zástupce. Podobně jako je tomu třeba na Slovensku. Třetím naším společným bodem je ochrana území, tradic a společenských hodnot. K základním hodnotám naší země patří jazyk, kultura a půda a z nich vycházejí naše hodnoty západní křesťanské civilizace. K nim se hlásíme, je budeme podporovat a bránit a zásadně odmítáme jejich nahrazování tzv. multikulturní ideologií. Posledním bodem našeho společného postupu v krajských volbách jsou koncesionářské poplatky České televize. Říkáme, že do doby, než se vyřeší ekonomicky nehospodárný provoz České televize a změna zákona o úhradě koncesionářských poplatků, uděláme vše pro to, aby byli od jejich plateb osvobozeni senioři a zdravotně postižení občané. Podstatě nemáme s SPD nějaké zásadní programové rozdíly, společných máme více než 90 procent programu.

Na kdy plánujete představení programu? A prozradíte nám již nyní v kostce, čím budete chtít oslovit voliče v kraji? Proč by měli upřednostnit vaši kandidátku?

Úvodní představení naší kandidátky již proběhlo, další příležitostí bude společná akce SPO a SPD, která se uskuteční v sobotu 25. června na náměstí Svobody v Brně, kde vystoupí představitelé obou stran včetně Jana Veleby a Tomia Okamury a samozřejmě všech předních kandidátů našeho kraje.

Základní body našeho programu jsem již popsal ve své předchozí odpovědi a předpokládám, že naši kandidátku by měli upřednostnit voliči – příznivci prezidenta Miloše Zemana, odpůrci pražské kavárny a systému současné špatné politiky EU, která vede nyní Evropu do slepé uličky…

Jižní Morava je bohužel z hlediska nelegální migrace vstupním regionem do České republiky. Je podle vás v kraji na místě posílení bezpečnostních opatření? A můžete být případně konkrétnější?

Na rozdíl od jižních Čech je jižní Morava územím nížin, a proto by případná nelegální migrace na jižní Moravu přinesla skutečně živelní katastrofu, proto je třeba být při kontrole hranic na jižní Moravě obezřetný. Jsem rád, že prezident Zeman při své poslední cestě do Jihomoravského kraje zavítal právě do Mikulova a zajímal se o tuto důležitou problematiku. Stejně tak podporuji jeho názor zapojit do ochrany hranic kromě armády případně i složky integrovaného záchranného systému. Znojemsko a Břeclavsko je samozřejmě nejvíce ohroženými oblastmi, což mě jakožto rodilého Znojemáka nenechává klidným. Náš kraj musí umět případnému problému čelit.

Pro jih je stěžejním odvětvím zejména zemědělství. Jaké jsou vaše hlavní priority v této oblasti? Jak se budete snažit pomoci zemědělcům, kteří čelí nejen nepřízni počasí, nýbrž i například nízkým výkupním cenám za mléko, poklesu produkce vepřového?

Co se týče nepřízně počasí, je třeba si uvědomit, že zemědělství je „továrna“ pod širým nebem, a tak to bude i nadále – tím se liší od všech ostatních resortů, a proto je třeba zemědělcům pomáhat.

U nízkých výkupní cen mléka se sešly dva faktory. První  – ke konci dubna byly zrušeny výrobní kvóty mléka ve všech zemích EU a otevřela se stavidla pro zvýšení produkce, na což se mnohé státy dopředu připravily, například zvýšily stavy krav. Druhý – sankce EU a USA proti Rusku přinesly logicky protisankce Ruska a v tomto případě uzavření jejich trhu pro import zemědělských komodit z EU. Konkrétně se to týká i mléčných výrobků a vepřového masa. Po příklad – EU ztratila odbyt pro 36 % z celkového exportu sýrů. Jak tedy pomoci zemědělcům – dát jim finanční kompenzaci, což je ale jenom přechodné a nouzové řešení sloužící k tomu, aby se nemusely snižovat už tak nízké stavy krav a prasat. Ale systémové řešení je jenom jedno – získat trhy. První je ruský, tedy zrušit sankce. Druhý vidím v Číně, zejména pro vepřové maso. Zde mě ale zaráží postoj ministra zemědělství Jurečky, který odmítl přijít na setkání s čínským prezidentem při jeho nedávné návštěvě Prahy.

Na závěr se zeptám na váš názor na Miloše Zemana. Čím je podle vás výjimečný oproti jeho předchůdcům Václavu Klausovi a Václavu Havlovi?

Miloš Zeman je prvním prezidentem naší země pro roce 1989, který se nebojí říkat pravdivě i nepopulární věci a nikdy nebude pouze tím, kdo se veze na tzv. mediální vlně. Již v minulosti kritizoval např. kupónovou privatizaci Václava Klause a měl pravdu, přineslo to likvidaci velkého množství českých podniků. Nyní se nebojí otevírat pro ČR světové trhy, které např. Václav Havel pro roce 1989 zavřel. Přitom mezitím tyto trhy (např. čínské) obsadil Západ a nám se vysmál. Bohužel ale žijeme v době, kdy média umějí vyvolat úspěšně „antizemanovskou“ hysterii, jako jsme to mohli vidět třeba při předloňských oslavách 17. listopadu či při právě nedávné návštěvě čínského prezidenta u nás. Média jsou výhradně proti němu na rozdíl od jeho předchůdců Klause a Havla, kteří je měli ve své době na své straně. A právě zde vidím tu výjimečnost prezidenta Miloše Zemana, který řečeno sportovní terminologií hraje často v oslabení, přesto však střílí branky…

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Kateřina Synková

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Muži, jste nechutná sexistická čuňata. A teď nám navalte své peníze.“ Markéta Šichtařová vyhlašuje bojkot

14:36 „Muži, jste nechutná sexistická čuňata. A teď nám navalte své peníze.“ Markéta Šichtařová vyhlašuje bojkot

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Je tak pohodlné něčemu věřit a už se neptat víc, glosuje Markéta Šichta…