Místostarosta Prahy 5 Lachnit: Nechce se mi odejít od rozdělané práce

06.04.2014 14:19

NA HRANĚ S XAVEREM 1. zástupce starosty Prahy 5 Petr Lachnit přibližuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zemětřesení, k němuž došlo na radnici páté městské části, a hovoří i o blížících se komunálních volbách. O tom, zda v nich bude kandidovat, bývalý člen ČSSD prý dosud nepřemýšlel. Svou kandidaturu v kooperaci s jinou stranou či hnutím však nevylučuje.

Místostarosta Prahy 5 Lachnit: Nechce se mi odejít od rozdělané práce
Foto: Redakce
Popisek: Petr Lachnit, zástupce starosty Městské části Praha 5
reklama

Co se na Praze 5 přihodilo, že jste se ocitnul v roli zastupujícího 1. místostarosty?

Neocitnul. V této roli jsem už déle jak rok, a pokud máte na mysli čtvrteční zastupitelstvo a personální změny, které tam proběhly, byly způsobeny rozpadem klubu Uzdravme naši politiku. Stávající koalice ztratila tímto rozpadem většinu v zastupitelstvu.

Pokud se v Čechách něco takového stane, má to většinou nějaké politické či ekonomické pozadí, je to i tento případ?

Spory, které na radnici vznikaly, byly o koncepci rozvoje městské části. Klíčovým bodem bylo ale snížení počtu členů klubu UNP. Dosavadní koalice neměla potřebných dvacet tři hlasů.

Máme pár měsíců před volbami. Nebylo lepší to v této situaci nějakým způsobem „vydržet“?

Pro občany je takové „vydržet" nejhorší program. Pokud se podíváme na výsledky hlasování o důvěře a setrvání dosavadních radních, počet negativních hlasů proti odvolaným radním byl tak velký, že to mluví za vše. Většinová vůle zastupitelstva byla ponechat určité členy Rady včetně mne. Novým radním byl zvolen Jiří Vejmelka. Tím může Rada dále pracovat v dostatečném počtu čtyř členů.

 Jak hodnotíte působení exstarosty Zeleného?

Byl to kolega v Radě a jako starostu jsem ho respektoval. Pokud se změnily poměry v jeho klubu UNP, nezbývá mi, než tuto skutečnost respektovat také. V politice to tak bývá. Jednou máte důvěru, podruhé ne.

Zeptám se přímo, byl pan Zelený dobrým starostou, nebo si naopak zasloužil odvolat?

Naučme se respektovat vůli většiny. Pokud zastupitelstvo rozhodlo silou 33 hlasů o jeho odvolání, je to skutečnost, kterou není třeba komentovat. Přímému hodnocení se záměrně vyhýbám, na celkové hodnocení je příliš brzy. Na každém starostovi najdete dobré i špatné stránky.

Je dnešní Praha 5 jiná, než byla za starosty Jančíka?

Za éry starosty Jančíka jsem nebyl zastupitelem. Posoudit však mohu aspoň to, že po našem nástupu na radnici na podzim 2010 jsme vyřizovali velké množství dlouho neřešených stížností. Postupně počet stížností začal slábnout a dnes jich chodí poměrně málo, takže je můžeme vyřizovat v reálném čase. Zdá se mi, že občané nyní vnímají náš úřad i úředníky velmi standardně.

Setkal jste se za dobu svého působení na radnici Prahy 5 s něčím nekalým?

Nemyslím si, že by tu byly nějaké zásadní negativní praktiky. Mám zde stále v kompetenci sociální oblast a bezpečnost a přijde mi, že celková situace se postupně uklidňuje.

Jakým způsobem se dozorují například privatizace bytů?                

Máme schváleny privatizační zásady a seznam domů k privatizaci byl projednán a schválen zastupitelstvem. Technicky se tím zabývá odbor správy bytů a privatizace, který podle těchto zásad připravuje všechny potřebné doklady pro předložení majetkovému výboru a dále na jednání Rady a zastupitelstva. Odpovědnost všech těchto zúčastněných je nejlepším dozorem. Nelze podcenit ani úlohu kontrolního výboru.

Za poslední dobu se nic podezřelého v této věci neodhalilo?

 Žádnou takovou informaci nemám.

Jaký je váš pohled na ony dnes už slavné obrovské květináče na Praze 5?

Věc s těmito květníky se musí dořešit. Hledáme všechny možnosti. Kdyby radní, včetně těch do roku 2010, mohli vzít některá ze svých rozhodnutí zpět, jistě by tak učinili. V tuto chvíli se projednalo s památkovou péčí, které květníky na daných místech zůstat nemohou. Snažíme se je nabídnout různým organizacím jako zápůjčku. Některé z nich se nám už tímto způsobem podařilo umístit například v Kongresovém centru Praha či Zdravotnickém zařízení Bohnice. Pověření radní pokračují v jednání se Státním fondem životního prostředí o poskytnutí přislíbené dotace na jejich pořízení.

To znamená, že se z ulic zase stáhnou?      

Z ulic se jich stáhne třicet dva.

Kdo to celé vůbec vymyslel?

Tento projekt vznikl v létě 2010 na konci funkčního období minulé Rady. Nebyl jsem u toho, nemohu říct, kdo to vymyslel.

Na co je Praha 5 pyšná?

Když jsme na radnici nastoupili, byla oblast Knížecí a park Na Skalce největší otevřenou drogovou scénou ve střední Evropě a nikdo to neřešil. Společným úsilím se nám podařilo, že v roce 2011 se tato drogová scéna postupně rozpadla a zmizela. Byť máme na naší městské části stále ještě množství zařízení, která přítomnost narkomanů přitahují, podařilo se nám jejich počty na ulicích snížit. Tím zlepšit i bezpečnost obyvatel.

Pochlubit bych se chtěl i unikátním realizovaným projektem komunitního centra v Holečkově ulici, které zahrnuje činnosti seniorů i mládeže. Zapojeny jsou zde etnické menšiny a odehrává se řada společenských akcí. V sociální oblasti se nám skutečně podařilo udělat mnoho. Za vše mluví i to, že náš seniorský klub SENSEN byl oceněn Nadací Charty 77 jako nejlepší seniorský klub v republice. 

Jaké je naopak nejproblematičtější místo Prahy 5?

Největším problémem, a platí to i pro ostatní městské části, je nepochybně doprava – dopravní situace, nedořešené parkovací zóny atd. Trvalým problémem je potom i bezpečnost občanů. Zde se dá pořád něco zlepšovat.

Jak se připravujete na volby?

Prací. Soustředím se na dokončení svého funkčního období na radnici, abychom ji mohli v pořádku předat novým zastupitelům.

Budete na podzim kandidovat?

Nyní jsou přede mnou jiné úkoly a bylo by zbytečné se rozptylovat předjímáním situace, která ještě není aktuální.

To vám přeci nemůžu věřit.

Nejsem již členem ČSSD a je mi jasné, že v politice toho člověk sám moc nedokáže. Spojit se musí vždy s dalšími lidmi, aby v našem systému zastupitelské demokracie dokázal věci ovlivnit.

Co kdyby vás nyní oslovilo třeba hnutí ANO, šel byste do toho?

Kdyby chtělo akceptovat mou názorovou orientaci, nejspíš bych do toho šel. Už kvůli lidem by mi bylo líto odejít od rozdělané práce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Luboš Xaver Veselý
reklama


Další články z rubriky

Zlý drak z Hradu, pošle na pastvu všechny? Kde je ta chytrá karanténa? Zastupitel z pražského obvodu toho má už dost

18:40 Zlý drak z Hradu, pošle na pastvu všechny? Kde je ta chytrá karanténa? Zastupitel z pražského obvodu toho má už dost

ROZHOVOR „Z toho jezevce z Vysočiny, kterým byl Miloš Zeman, než se stal prezidentem, se stal zlý dr…