Mladý jihočeský aktivista Heller nastupuje za lidovce do sněmovny. Volby nejsou žádný malér, naopak konečně změna

25.10.2021 19:52 | Rozhovor

„Jednají pouze ve svém vlastním zájmu a poškozují naši zemi,“ říká na adresu prezidentových „spolupracovníků“ nový poslanec za KDU-ČSL Šimon Heller. Ohledně zdravotního stavu prezidenta pak podotýká: „Pokud stanovisko lékařů bude, že prezident není schopen funkci vykonávat, je aktivace článku 66 ústavy na místě.“ Přečtěte si, co řekl v souvislosti s Václavem Havlem. Nevynechal ani KSČM, Green Deal a řekl, zda je pro dostavbu Temelína.

Mladý jihočeský aktivista Heller nastupuje za lidovce do sněmovny. Volby nejsou žádný malér, naopak konečně změna
Foto: hellersimon.cz
Popisek: Šimon Heller

Anketa

Vydrží Fialova vláda až do řádných sněmovních voleb?

hlasovalo: 16015 lidí

Pane poslanče, na tiskovce pořádané „Hradem“ jsme měli možnost vidět záběry prezidenta Zemana. Jaký vy z toho máte pocit?

Současná situace nesmí být o pocitech, ale o faktech. Počkám si na stanovisko odborného lékařského konzilia začátkem listopadu.

Domníváte se, že je stále na místě uvažovat o aktivaci článku 66? Už předtím se ozývaly hlasy, že jde o „pokus o státní převrat“…

Pokud stanovisko lékařů bude, že prezident není schopen funkci vykonávat, je aktivace článku 66 ústavy na místě.

Hlavně na sociálních sítích někteří prezidentovi příznivci připomínají, že Václav Havel na tom také nebyl i během funkce v některých případech zdravotně nejlépe, a přesto ho nikdo jeho funkce zbavit nechtěl. Co na to říct?

Co vím, žádné stanovisko lékařů nebylo v intencích, že prezident není schopen vykonávat svoji funkci. Navíc mluvčí prezidenta Špaček pravidelně o zdravotním stavu informoval, na rozdíl od současného mluvčího Ovčáčka.

Velkou diskusi vyvolává postoj prezidentových nejbližších spolupracovníků, především kancléře Mynáře a mluvčího Ovčáčka. V případě Mynáře padla dokonce slova jako „sabotáž“ nebo „vlastizrada“. Jak to vidíte vy a změnil se nějak váš názor v souvislosti s právě zveřejněným videem s prezidentem?

Na spolupracovníky kolem prezidenta mám názor stále stejný. Jednají pouze ve svém vlastním zájmu a poškozují naši zemi.

Poslanc Heller před několika lety

Když odbočíme od prezidenta a podíváme se na výsledky voleb, co říkáte na to, že ze Sněmovny de facto zmizela tradiční levice? A nebude to nakonec „malér“, že poměrně velká část obyvatel ČR nemá ve Sněmovně vlastně vůbec zastoupení?

Výsledek žádným malérem není, naopak. Máme konečně možnost uskutečnit změnu v naší zemi.

Obrovskou radost z některých míst vyvolalo to, že se poprvé od revoluce nedostali do Sněmovny komunisté. Vím, že vy patříte mezi jejich zásadní odpůrce. Domníváte se, že KSČM tímto skončila v „propadlišti dějin“, jak někteří říkají? A jak si jejich prohru vysvětlujete?

KSČM skončila, její podpora neschopné vlády byla u voličů jasně vyhodnocena.

Překvapením byl i výsledek Pirátů, které výrazně „předběhl“ jejich koaliční partner STAN. Dalo se něco takového čekat?

Považuji za důležité, že SPOLU s hnutím PirSTAN dokáže sestavit vládu. Klíčové jsou výsledné počty, nikoliv zda má ta či ona strana víc poslanců.

Když se podíváme na čísla související s covidem, ta opět výrazně rostou. Nebylo by dobré, aby „stará“ a „nová“ vláda v těchto věcech takříkajíc spojila síly a k problému se nějak společně postavila? Mimochodem, jaká opatření byste vy sám navrhoval?

Je potřeba co nejdříve sestavit vládu a převzít zodpovědnost. Zároveň je třeba hledat cesty, abychom se vyvarovali lockdownům tak, jak jsme se poznali minulý rok. Tvrdá data ukazují, že správnou cestou je se nechat očkovat.

Strašákem pro mnohé lidi se stává Green Deal. Jaký je váš postoj v tomto směru?

Dlouhodobě podporuji ochranu životního prostředí. Nicméně kroky musí být rozumné, předvídatelné a správně načasované.

Žijete na jihu Čech, nabízí se v této souvislosti otázka, jste pro nebo proti dostavbě Temelína?

V současném energetickém mixu při zohlednění utlumování spalování uhlí (což je správná cesta), je jaderná energie rozumnou cestou. Dostavbu Temelína podporuji.

Právě i kvůli zvedání cen energií se chystá citelné zdražování v podstatě všeho. Ostatně, vidíme to už v těchto dnech… Jak to podle vás české domácnosti ustojí? A je dobrý nápad přistupovat k takovýmto poměrně radikálním krokům, jako je právě Green Deal, ve chvíli, kdy se svět vzpamatovává z dopadů pandemie, která podle čísel ještě navíc očividně neskončila?

Investice do životního prostředí může být naopak příležitost. Ale jak jsem zmínil, jednotlivé kroky musí být promyšlené, rozumné, předvídatelné a správně načasované.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: David Hora

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor od německých hranic: Sousedům by neuškodilo několik cvičných blackoutů. Někdy mám pocit, že nevědí, co činí

23:59 Senátor od německých hranic: Sousedům by neuškodilo několik cvičných blackoutů. Někdy mám pocit, že nevědí, co činí

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Neočekávám, že by případné neshody byly natolik zásadní a natolik vládu rozklížil…