Nad novou knihou Moravské šlépěje ve světě se spisovatelkou Březinovou
29.10.2021 12:27 | Rozhovor
Na vánočním knižním trhu se čtenářům dostane do rukou kniha Taťany Březinové s názvem Moravské šlépěje ve světě, kterou vydává nakladatelství Olympia. Je volným navázáním na úspěšnou knihu Beránci s korouhví, která vyšla před dvěma roky, patřící žánrově do oboru literatury faktu, a pojednává o historii Českých a Moravských bratří. Beránci s korouhví nejsou v pravém slova smyslu historickou prací, kniha se zaměřuje na důležitou, leč méně známou kapitolu našich dějin, na zhruba půl století české historie, od doby předhusitské až po Toleranční patent v roce 1781. Ale nyní máme před sebou publikaci Moravské šlépěje ve světě, která vyjde v nakladatelství Olympia. A tentokrát je centrem dění Morava. A šíření Moravské církve ve světě, jak nám vysvětluje autorka.
Foto:
Archiv
Popisek: Taťana Březinová
Oba svazky jsou napsány čtivým až žurnalistickým stylem, takže jsou takříkajíc stravitelné i pro čtenáře, kteří se příliš o historii nezajímají. Jak spolu knihy obsahově souvisejí?
Když hrabě Zinzendorf vybudoval v nynějším Sasku v Horní Lužici městečko Herrnhut – Ochranov, nevěděl, že se to místo stane centrem Jednoty bratrské na světě. Prvními obyvateli byli moravští utečenci. Brzy se ale místo plnilo dalšími obyvateli z různých zemí. Deset let po vybudování centra začínají odjíždět první misionáři do světa, aby šířili nově pojatou víru. Nikoli do míst, kde je vše známo, ale tam, kde je třeba víru zasít, pěstovat ji při bohoslužbách a ve sborech, a tak ji šířit dál. Tím se stalo, že se víra Moravanů dostala i do nejnepřístupnějších míst světa, na neobydlené ostrovy, do tvrdých podmínek Arktidy, do pralesních částí světa. Je neuvěřitelné, co misionáři dokázali. Vedla je víra v boha a v jejich pojetí jim byl lidský život jen propůjčen. Jinak ani nelze pochopit jejich strastiplné cesty, lemované mnoha zemřelými.