Nálož ministru Hermanovi. Za sudeťáky i ustupování islamistům. On tak hezky mluví o tom panu Posseltovi...

20.12.2016 20:35 | Zprávy

ROZHOVOR „Herman nevěří na schopnost národů Evropy a Evropské unie samotné se bránit proti nekontrolovanému přílivu uprchlíků. Naopak jde o něco, co musíme udělat,“ reaguje europoslanec za ODS Jan Zahradil na některá aktuální vyjádření ministra kultury. Zahradil tvrdí, že právě on se dívá do minulosti neustálým otevíráním otázky česko-německých vztahů, která už byla dávno uzavřena.

Nálož ministru Hermanovi. Za sudeťáky i ustupování islamistům. On tak hezky mluví o tom panu Posseltovi...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Zahradil na 24. kongresu ODS

Ministr kultury Daniel Herman v rozhovoru pro časopis Týden reaguje na tento váš výrok: „Zkuste si vzhledem k historickým reminiscencím představit, že Němci hlídají řecké hranice. Vždyť to nemůže fungovat.“ Herman o tomto vašem pohledu prohlásil, že je „obrácený do minulosti“. Co si o tom myslíte?

Já především nevím, co myslí pohledem do minulosti. Pokud se někdo neustále dívá – zejména v česko-německých vztazích – do minulosti, je to člověk, který stále otevírá téma poválečného odsunu. Stále hovoří o tom, že je nutné se smířit s minulostí a vyrovnat se s poválečnou minulostí. Myslím si, že většina českého národa se necítí nesmířena s Německem jako se státem a s Němci jako jednotlivými osobami. Máme dobré vztahy a nepotřebujeme profesionální usmiřovače a Posselty (předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt, pozn. red.), který se tímhle živí. Pro něj jde o existenční otázku. Jestli je někdo obrácen do minulosti, je to Herman. 

Nedomníváte se tak, jako ministr kultury, že některé předsudky mezi Čechy a Němci stále přetrvávají?

Pro normální, běžnou populaci a běžného občana, když se řekne Německo sedmdesát let po válce, tak mu na mysli nic negativního nevytane. Spíš mám samozřejmě výhrady k politice současné německé vlády, jako je přílišná vstřícnost k uprchlíkům. Nikdo nemá reminiscence na pevnou minulost. Jsou to právě lidé jako Herman, kdo toto téma stále otevírá přesto, že bylo dávno uzavřeno. Nerozumím tomu, proč to dělá. Jestli on má pocit, že se potřebuje smiřovat, ať se nesmiřuje jako ministr kultury nebo člen vlády České republiky a jménem České republiky. Nic takového nepotřebujeme. 

Daniel Herman v už uvedeném rozhovoru v souvislosti s úvahami o přirovnání EU k Říši římské řekl: „Za branami je velké množství lidí, kteří chtějí dovnitř. Je to otázka našeho rozhodnutí. Nějakou dobu asi ještě můžeme zvyšovat hradby a kvalitu našich zbraní, ale naše civilizace je za zenitem, ani jedna evropská země není nad hranicí přežitelnosti. Budeme-li pokračovat tímto způsobem, ti za branami je dříve nebo později prolomí.“ Herman v rozhovoru zároveň zmínil, že se s vámi pravděpodobně neshodne na jediném tématu. Shodnete se na tomto výroku? 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Třetí rok v recesi. Německo v problémech, Češi kvůli tomu také

17:50 Třetí rok v recesi. Německo v problémech, Češi kvůli tomu také

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ – Prognózy ohledně českého hospodářství byly příliš optimistické. Ekono…